Az év legkellemesebb része a nyári szünet! Azért, hogy ez valóban így is legyen, és jó emlékekkel, nehézségek nélkül kezdődjön a gyermekeknek ősszel az iskola, fogadjátok meg néhány tanácsunkat!
Biztonságod 9 pontja
1. Közlekedj óvatosan! A KRESZ-szabályai minden esetben vonatkoznak rád, akár gyalogosan, akár járművel közlekedsz.
2. Az aszfalt nem versenypálya!
Gördeszkával és görkorcsolyával az úttesten közlekedni életveszélyes!
3. Fürdőzz biztonságosan! Soha ne menj strandra egyedül, és szabadvizeknél csak a kijelölt helyeken mártózz a vízbe!
4. Szórakozni csak barátokkal, ismerősökkel menj! Ne egyedül! Soha ne fogadj el idegenektől italt, és ne is hagyd magára poharad!
5. Értékeidet tartsd biztonságos helyen, elzárva a kíváncsi tekintetektől.
6. Ha kedved szottyan „elkalandozni” az nem baj, de szüleidnek mindig szólj hol vagy, és kivel!
7. Ne állj szóba idegenekkel, bármilyen kedvesnek is tűnnek!
8. Nem veszélytelen az internet. Személyes adataidat semmilyen módon ne add ki idegeneknek, magadról és másokról ne tölts fel magánjellegű fotókat, videókat!
9. Baj esetén azonnal értesítsd a rendőrséget a 107-es vagy a 112-es segélyhívón keresztül!
A tapasztalatok azt mutatják, hogy a gyerekek túlságosan is bíznak közlekedés terén a felnőttekben, pedig adódhatnak olyan váratlan szituációk, amelyeket még a vezetésben rutinosabbak sem tudnak kezelni. Fontos, hogy a gyermek ismerje, és tartsa is be az alapvető közlekedési szabályokat, legyenek tisztában a gyalogos és kerékpáros közlekedésre vonatkozó tudnivalókkal. Felnőttként viszont mi magunk is legyünk óvatosabbak, vezessünk lassabban azokon a helyeken, ahol sok gyermek tartózkodhat. Érdemes minden használat előtt átvizsgálni a gyermek kerékpárját: működnek-e a fékek, hallani-e a csengőt, van-e rajta prizma, nyitható-csukható-e a zár? Ne felejtsük: a bicikli nyáron a gyermekek leggyakoribb utazási eszköze, legyen mindig üzemképes állapotban. Használjátok a védőeszközöket (bukósisak, láthatósági mellény).
Az utca veszélyei – játszótéri, köztéri balesetek
Ha már nyár és jó idő, akkor irány a tér! A gyerekek a szünidőben gyakran birtokba veszik a környezetükben lévő zöld területeket: tereket, parkokat, játszótereket. Ahhoz, hogy elkerüljük a későbbi esetleges baleseteket, ellenőrizzük, hogy az ezeken a helyeken található különféle játszó eszközök biztonságosak-e. A játszóterek többségénél szinte csak egy-két lépés az úttest, a forgalom. Különösen a 4-6 éves korosztály veszélyeztetett, mert belőlük még hiányzik a veszélyérzet. Figyeljünk rá, hogy bukósisak és megfelelő védelmi felszerelések nélkül ne használják a görkorcsolyát és gördeszkát sem. Magyarázzuk el nekik, miért nem lehet ezeket az eszközöket az úttesteken, a forgalomban használni.
Forrás: BRFK – 4. kerület