, , , , , , ,
  •  
  •  
  •  

Felavatták Aschner Lipót szobrát a róla elnevezett téren.

Szegény családból származó vándorkereskedő volt, világcéget hozott létre. Amikor született, még csak olajmécsesek vagy petróleumlámpák pislákoltak, a Tungsrammal viszont fénybe borult az ország.

Aschner Lipót a Nyitrai járásban, egy szinte teljesen szlovákok lakta kis faluban, Assakürtön látta meg a napvilágot 150 esztendővel ezelőtt, zsidó családban. Nyolc testvérével együtt szegénysorban nevelkedett, már tizenévesen dolgozni kényszerült. Mindössze nyolc osztályt végzett, majd kereskedősegédnek tanult.

A millenium időszakában érkezett Budapestre az Egger és Társa céghez, ahol elektromos berendezéseket gyártottak. Felismerték Aschner képességeit, egyre komolyabb feladatokat kapott. Ő találta ki a Tungsram nevet és az azóta világszerte ismert márkalogót.

Később vezérigazgató lett, elképzelései alapján a kor legkorszerűbb vállalati felépítése jött létre. A Tungsram multinacionális céggé vált, amikor a holland Philips-szel, a német Osrammal és az amerikai General Electric-kel együtt az egész világra kiterjedő együttműködést épített fel.

Munkáslakásokat létesített, a dolgozók szabadidős tevékenységére is áldozott, kiemelten támogatta a szakemberek és tudósok képzését. Az UTE felvirágzásából az egyesület elnökeként vette ki a részét, az ő megbízásából épült meg az ország első olyan futballpályája is, amit stadionnak neveztek.

A nácik Mauthausenbe hurcolták, eközben fővárosi villájában Adolf Eichmann rendezkedett be. Váltságdíjjal szabadult, hazatért, később pedig a Rákosi-éra sem talált nála jobb vezetőt a cég élére.

Hiába változtatta meg a magyar ipartörténetet, az egykori topmenedzser-zseninek, lelkes lokálpatriótának és magyar hazafinak mégsem volt eddig szobra, egészen mostanáig. A magyar kultúra napjához kapcsolódó rendezvények keretében Tóth Dávid szobrászművész alkotását Déri Tibor polgármester és Bedő Kata alpolgármester leplezte le. A városvezető mellett Rojkó Annamária helytörténész, író is beszédet mondott.

Főhajtás

Az Újpesti Városvédő Egyesület és az Újpesti Közművelődési Kör képviselői, valamint Bedő Kata, kultúráért felelős alpolgármester köveket és koszorút helyezett el Aschner Lipót sírján a Kozma utcai zsidótemetőben. A 150 éve született és 70 éve elhunyt Tungsram-igazgató nyughelyét az újpesti önkormányzat saját forrásból hozatta rendbe.