Akinek a mesterség életmű és hivatás

  •  
  •  
  •  

A Magyar Érdemrend Tisztikeresztjét vehette át március 15-e alkalmából Vizer József műbútorasztalos. Több évtizedes kiváló újpesti munkásságát jól mutatja, hogy panaszkönyvébe egyetlen panasz sem került, dicséret viszont annál több. Hiszi és vallja, egy jó szakma felér egy diplomával, és több időt kell fordítani a gyakorlati oktatásra. Éppen ezért tartja fontosnak a Szakma Sztár Fesztivált, amelynek nem mellesleg zsűritagja is.

Vizer József 1941-ben született Újpesten, személyi igazolványában is az akkor önálló város szerepel. Nagyon hamar érdekelni kezdte édesapja foglalkozása, mondhatni az ő asztalosműhelyében nőtt fel. Innen egyenes útja vezetett a Faipari Technikumba, ahol érettségi után mindössze egy évvel – országosan egyedülálló módon – már letette a mestervizsgát. Innentől évtizedeken át Újpesten, Újpestért dolgozott.

Kiemeli, műbútorasztalosként mindig is csak javított, de azt magas szinten. Ha valakinek elkezdett dolgozni, továbbajánlották. Lelkiismeretes munkáit Európa-szerte ismerik, nagykövetségek megrendelésére is több antik bútort újított fel. Talán az egyetlen, akinek a panaszkönyvébe kifogások helyett csak dicséretek kerültek, többek között a nagykövetségeké.

A mester a tanítást és a faipari oktatás támogatásának ügyét is legalább ugyanennyire szívén viseli. Volt és jelenlegi tanítványait nem csupán oktatja, pszichológiailag, szellemileg is felkészíti őket. Ugyanis szerinte ez legalább ugyanannyira hozzátartozik a mesterséghez, mint maga a fa megmunkálása.
Tanítványai közül egyébként többen szereztek szakmai versenyeken díjakat. Teljes életművét, munkásságát példaértékűnek tartva 2009-ben a Nyugat-magyarországi Egyetem Faipari Mérnöki Kara címzetes faipari hallgatóvá fogadta. Ugyanebben az évben édesapja emlékére díjat alapított a Kozma Lajos Faipari Szakközépiskola tanulói javára. Munkássága, elhivatottsága több újságírót, riportert is megihletett, erről a róla, vele készült írások címei („A mester műhelytitkai” vagy „Mestersége: bútorművész”) is árulkodnak.

Hiszi és vallja, hogy egy jó szakma felér egy diplomával. Éppen ezért tartja fontosnak az április 27-29 között megrendezendő, 39 foglalkozást bemutató Szakma Sztár Fesztivált, amelynek ő maga egyébként ötödik éve zsűritagja. Szerinte sokkal több hangsúlyt kell fektetni a gyakorlati oktatásra, a diákoknak a műhelyben a helye, ahol elsajátíthatják a mesterséget. A Szakma Sztár kiváló lehetőség arra, hogy mindenki közvetlenül megismerhesse az ő életművét jelentő, mára már hiányszakmává lett műbútorasztalosságot.

A mesternek emellett május 15-én, Gödön életmű-kiállítása nyílik.

Kép és szöveg: M. Orbán András