Az operatív törzs péntek délelőtti tájékoztatóján dr. Müller Cecília megerősítette, hogy jelenleg 1763 fertőzöttről tudunk, az elhunytak száma 156 főre emelkedett ma reggelre. Az országos tiszti főorvos szerint – bár a járványgörbe, amennyire lehet, lapos – felgyorsult kissé a járvány terjedése, lassan belépünk a tömeges megbetegedések időszakába. A tesztek száma is növekszik, 41590 vizsgálatra került sor eddig laborban. Jelenleg 847 főt ápolnak kórházban, 63 fő van lélegeztetőgépen, az ő állapotuk súlyos, de nem reménytelen. 18 főre nőtt a Pesti úti idősotthon elhunytjainak száma.
- A legrosszabb forgatókönyvre készülve, fel kell szabadítanunk olyan ágyakat, ahol a súlyos állapotban lévő fertőző betegeket tudják majd ápolni. Mintegy 60 ezer ágy áll rendelkezésre, de ez nem jelenti azt, hogy mindegyik foglalt. A kórházi ágyak kihasználtsága 65-70 százalékos, a foglalt ágyakból mintegy 15 százalékot kell szabaddá tenniük még az egészségügyi szolgáltatóknak. Ez történhet úgy, hogy a beteget áthelyezik egy másik intézménybe, vagy hazabocsátják, ha az egészségi állapota engedi. Az elbocsátott betegeket három napi gyógyszerrel kell ellátni. Emellett kapnak egy ápolásszakmai zárójelentést, amely a szükséges ápolási teendőket tartalmazza. Müller hozzátette, bízik benne, hogy tényleg csak azokat a betegeket bocsátják haza, akik otthon ápolhatóak.
- Zajlik a szociális intézmények ellenőrzése, a nagyobb létszámúakkal kezdték. Az ellenőrzésen túl konzultációs lehetőséget is biztosítanának.
- Budapesten 18 ezernél több maszkot osztottak ki az idősotthonok számára, fenntartótól függetlenül.
- Már 12 szociális intézményben jelent meg a koronavírus, 31 ember halt meg az idősotthonokban, és 3 intézményben van nagyobb számú megbetegedés. Az önkormányzatoknak van lehetőségük laboratóriumi vizsgálatokat kérni az idősotthonokban, de ez nem a hivatalos, hatósági teszt.
- Mi tehet a házi karanténban lévő beteg a gyógyulás érdekében? Ha súlyos tünetei vannak, akkor mindenképpen kórházi ápolásra szorul, és beutalja a háziorvosa. Az enyhébb tünetekkel rendelkezőknek különösebb gyógyszert nem javasolnak, csak a folyadékpótlást, vitaminbevitelt.
- A másodszori megfertőződés lehetőségét érintő kérdésre válaszolva Müller elmondta: egyelőre biztos információk nincsenek, zajlanak a kutatások, de elvileg termelődik valamiféle ellenanyag a fertőzésen átesőkön, ugyanakkor kérdéses, hogy ez védettséget ad-e. Ezért, ha egy gyógyult beteg újra találkozik koronavírusos beteggel, vagyis kontakttá válik, akkor ismét karantén szükséges, mivel nagyon másképp reagál mindenki a vírusra.
- A katonai vezénylési terv élesítésére vonatkozó kérdésre válaszolva a tisztifőorvos megerősítette, hogy „az egészségügyi dolgozó vezényelhető”, Budapesten és vidéken is történtek már átcsoportosítások, átvezénylések.
Kiss Róbert rendőr alezredes elmondta, hogy a húsvéti hétvége miatt meghozott rendelkezések beváltották a hozzájuk fűzött reményeket, ezért a következő hétvégén is engedélyt kapnak az önkormányzatok arra, hogy szigorúbb kijárási korlátozásokat vezessenek be.
- A kijárási korlátozások megszegése miatt 11 705 figyelmeztetést adtak, 4801 helyszíni bírságot szabtak ki és 4000 szabálysértési eljárást indítottak.
- Tegnap Pekingből 5 Wizz Air-gép érkezett, összesen 53,4 tonna védőfelszerelést hoztak Magyarországra. Az eszközök kiszállítását a Waberer’s végzi a kórházakba, intézményekbe.
- 350 fővel csökken naponta a hatósági házi karanténban lévők száma (mivel sokan letöltötték a 14 napos házi karanténjukat azok közül, akik a március 11-i veszélyhelyzet kihirdetése környékén tértek haza), de még így is 14 ezernél többen vannak karanténban. Őket rendszeresen ellenőrzi a rendőrség.
- A polgármesterek csak szigoríthatnak a kijárási korlátozásokon, enyhíteni nem tudnak.