A fővárosi csapvízben találták a legtöbb ólmot, amely nehézfém elsősorban a magzatok, csecsemők és kisgyermekek egészségét veszélyezteti. A vételi minták 14 százaléka haladta meg a határértéket, Budapesten így több mint hatszázezer, országosan pedig további százharmincezer ember ihat ólmos vizet, főleg a nagyobb városokban.
Elérhetőek a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) a lakossági ivóvíz ólomtartalmát felmérő projektjének eredményei, amelyekből kiderült, hogy a csapvíz ólomtartalma miatti egészségkockázat elsősorban a fővárost és az ötezer fő feletti városokat érinti.
Az NNK programjának keretében a lakosok és az intézmények országszerte ingyenesen vizsgáltathatták be a csapvíz ólomtartalmát.
Az eredmények azt mutatják, hogy
a nehézfém szennyezés szempontjából a belső kerületek döntő többsége – főleg ahol 1945 előtti épületek vannak – nagyon magas kockázatúnak minősül.
Az adatok alapján a teljes csőcsere a fővárosban körülbelül 50 ezer, míg a vidéki nagyvárosokban körülbelül 32 ezer épületben lehet szükséges. Az egészségügyi kockázatok miatt időszerű lehet egy átfogó, országos akcióterv megalkotása a hosszú távú egészségügyi következmények miatt.
Az ólom, mint nehézfém ugyanis számtalan egészségügyi kockázatot rejt magában. A legfőbb probléma, hogy idővel felhalmozódik, az ólom pedig már viszonylag kis vérólomszint mellett is káros lehet, leginkább a vesét és az agyat károsítja.
Újpest is nehéz helyzetben van
A kutatási térképen jól látható, hogy a IV. kerületben a belvároshoz képest ugyan jobb a helyzet, de a kerület nagy része így is közepes vagy magas kockázatúnak számít.
Az Elem utca – Árpád út között nagyon magas a csapvíz ólomtartalmának kockázata, míg az Árpád út – Görgey utca közötti terület, illetve Káposztásmegyer nagy része alacsony kockázatúnak számít.
A pontos információkért érdemes átböngészgetni a térképet, amelyen lakcím alapján is lehet keresni.