Segítség az ifjúságnak – Bemutatkozik az Újpesti Felhőn Szállók Program

, ,
  •  
  •  
  •  

Az Újpesti Felhőn Szállók Programot (ÚFSZ) az újpesti önkormányzat hívta életre 2022 augusztusában. Olyan komplex segítségnyújtási programot dolgoztak ki, amely a 14-18 éves kamaszokat és szüleiket képes megszólítani. Az ÚFSZ létrehozását az újpesti középiskolákban elvégzett közvéleménykutatás lesújtó eredménye indokolta.

Kíváncsiak voltunk milyen lelki és mentális állapotban vannak a fiatalok, milyen nehézségekkel kell megküzdeniük – mondta Bedő Kata alpolgármester, az ÚFSZ fő támogatója. A mérések eredményei alapján a szakembereket is meglepte a fiatalok mentális állapota: sok a családi, iskolai vagy verbális, fizikai, szexuális gyermekkori bántalmazás miatt szorongó középiskolás. Az elhanyagoltság és a családon belüli erőszak miatt mentális zavarokkal küzdők nagy száma is megdöbbentette a készítőket. Az önkormányzat kultúráért és oktatásért felelős ágazatának az ifjúság védelme az egyik legfontosabb feladata, ezért hozta létre ezt a programot.

fotó: Várai Mihály

A programban igyekeznek a 14-18 éves korosztály problémáit minél hamarabb feltárni, mielőbb segíteni a kamaszoknak, a szülőknek és a tanároknak.

Ezen szereplőknek külön-külön „pilléreket” alkotva létrehoztuk a Szülői Akadémiát, a Rendhagyó Osztályfőnöki Órákat, a tematikus iskolai előadásokat és az Ifjúsági Mentális Centrumot. Igénybe vettünk egy már meglévő szabadulószobát a X. kerületben, ahol az akadályokon átjutva a fiatalok azt tanulhatják meg, hogyan ne váljanak áldozattá vagy bűncselekmények elkövetőivé – fejtette ki Bedő Kata.

Szülői Akadémia

A szülők támogatására jött létre a Szülői Akadémia, mivel az otthon biztonsága az egyik legfontosabb tényező az egészséges ifjúság felnövekedéséhez. A kultúra az alapja ennek a pillérnek.

A tapasztalat az, hogy a kultúra által sokkal több szülőt tudunk megszólítani, hogy részt vegyenek ebben a segítő programban. A Szülői Akadémia előadásai gondolatébresztő darabokkal indítja a szülőket esetleges fel nem fedett problémák megfogalmazására. A színdarabok után alkotók, szereplők, pszichológusok pódiumbeszélgetéseken vesznek részt, ezáltal nem csak a darab élményével távozhatnak a szülők, hanem a megfogalmazott problémákban iránymutatással – folytatta az alpolgármester. (A Szülői Akadémián az UP Rendezvénytérben olyan darabok kerültek színpadra, mint Dobray Sarolta: Üvegfal című zenés felolvasóestje, Szily László: Segítség! Iskola! című darabja, Csányi Sándor: Hogyan értsük félre a nőket színdarabja.)

fotó: Várai Mihály

Rendhagyó Osztályfőnöki Órák

A Rendhagyó Osztályfőnöki Órák alkalmával az újpesti Bródy Imre Gimnázium dráma tagozatos tanulói közreműködésével szintén színdarabokat tekinthetnek meg a középiskolás osztályok.

A prevenciós előadások után is gondolatébresztő interaktív beszélgetésre invitáltuk a fiatal közönséget pszichológusok, szakemberek, tanárok bevonásával. Az érintett korosztály meglepő határozottsággal és nyitottsággal állt az előadáshoz és az azt követő beszélgetéshez, mely mindenképpen folytatásért kiált, hiszen olyan témákat – például a válás, a szülő-gyerek kapcsolat, az internet veszélyei, a verbális bántalmazás, a kapcsolati erőszak, a függőség – feszegettünk interaktív módon, melynek teljes kibontására nem volt elég időnk – mesélte Bedő Kata.

Ifjúsági Centrum

A korábban bemutatott pillérek rendezvényeinek során merült fel igény egy olyan Ifjúsági Centrum létrehozására, amely tehermentesíti az ellátó rendszert, és ahova a fiatalok és szüleik segítségért fordulhatnak. A tapasztalatok szerint a serdülő korosztály jellemző problémái: a (rendszeres, illetve alkalomszerű) kábítószer és alkohol-fogyasztás, a konfliktus- és agressziókezelési nehézségek, a magányosság érzése, a szexuális tájékozatlanságból fakadó testi és lelki sérülések, a csellengés, a jövőkép hiánya vagy irreális jövőkép, az identitás problémák, a családi és kapcsolati zavarok. Ezen problémák megoldását a szociális, illetve gyermekvédelmi ellátórendszer vállalta magára, azonban a rendszer kapacitásai végesek, a hátrányos helyzetű vagy veszélyeztetett fiatalok száma pedig folyamatosan növekszik. Nagyon fontos mérföldkőhöz érkezett nyáron az ÚFSZ program: augusztus 1-től az újpesti diákok igénybe vehetik az Ifjúsági Centrum szolgáltatásait heti három alkalommal, ahol pszichológusok, mentálhigiénés szakemberek segítségével egyéni és személyes traumafeldolgozás zajlik, egyedülálló terápiás módszerekkel. Az Ifjúsági Centrum munkatársai egyébként az összes városi rendezvényen is megjelennek.

fotó: Várai Mihály

Közben az önkormányzat azokra a fiatalokra is gondol, akik a problémáikat nem személyes találkozókon szeretnék megoldani, ezért chatbot és mobilapplikáció kidolgozását valósítaná meg pályázati forrásból, hogy a technika segítségével érje el a segítségre szoruló digitális térben élő generáció tagjait. A további tervek között szerepel állandó helyszínként egy prevenciós szabaduló-lakókocsi vagy mobilház kialakítása a helyi iskolásoknak, Újpest testvérvárosaival pedig egy közös prevenciós, edukációs programsorozat indítása is.