Budapest Restart: így indítaná újra a fővárost Karácsony Gergely

, ,
  •  
  •  
  •  

Karácsony Gergely főpolgármester Budapest Restart címmel összefoglalta a főváros felelős újranyitásához kapcsolódó javaslatait. A teljes dokumentum ide kattintva olvasható.

A miniszterelnök bejelentette, hogy a védekezés első szakasza lezárult. Itt a lehetőség tehát, hogy levonjuk a tanulságokat, és a védekezés következő szakaszát az eddigieknél jobban, hatékonyabban,kiszámíthatóbban, átláthatóan, a partnerségre építve alapozzuk meg.

Objektív adatok bizonyítják, hogy a budapestiek példát mutattak együttműködésből. A fővárosban csökkent a legnagyobb mértékben a társadalmi kontaktusok száma. A BKK jelentései szerint a tömegközlekedésben már az első héten 95 százalékos volt a maszk viselésére vonatkozó szabályok betartása. A kiskereskedelemben is azt mutatják a visszajelzések, hogy a nagy többség elfogadta az arc eltakarását előíró fővárosi rendelkezéseket. A budapestiek tiszteletreméltó fegyelmezettséggel tartották be a sokszor kényelmetlen, mégis szükséges korlátozó intézkedéseket és szabályokat. Joggal várják hát el, hogy világosan elmondják nekik a döntéshozók, mikor, mire számíthatnak, és hogy az életüket befolyásoló döntések milyen információk alapján születnek.

A budapestiek példamutatása a kormány és az önkormányzatok viszonyában is tanulságul szolgál. Az együttműködés jegyében a védekezés második szakaszához olyan eszközöket kell találnunk, amelyeket hosszabb távon is fenn tudunk tartani, és amelyek mellett az élet a lehető legjobban hasonlít a megszokotthoz.

A Budapest Restart programról elkezdett gondolkodás, az arról szóló kommunikáció nem keltheti azt a hamis illúziót, mintha túllennénk a járványon – az út, ami előttünk áll még, alighahem hosszú lesz. A város fokozatos és óvatos újranyitását úgy kell megtervezni, hogy a járvány bármikori újbóli “belobbanására”, esetleges szezonális visszatértére is reagálni is tudjunk.

A hétköznapok korábbiakhoz hasonlatos rendje lépésről-lépésre, a következő feltételek teljesülése esetén állítható helyre:

a) az új fertőzöttek száma alacsony szinten stabilizálódik,

b) a tesztelés tömeges és folyamatos, ezek adatai nyilvánosak és alátámasztják az újranyitás lehetőségét

c) felépülnek a szükséges egészségügyi tartalékkapacitások, és senki nem eshet el olyan ellátástől, amelynek elmaradása maradandó egészségromlást okozna,

d) továbbra is fegyelmezetten betartjuk az ismert biztonsági intézkedéseket (higiéniai intézkedések, száj- és orrvédő eszközök viselése, távolságtartási szabályok).

Amennyiben a kormány úgy ítéli meg, hogy a fenti feltételek teljesültek, úgy az eddigi korlátozó intézkedések lazításával, specifikus, rájuk szabott szabályok megalkotásával újra kinyithatnának az üzletek és a vendéglátóhelyek. A fizikai távolságtartás lehetséges mértékétől és a résztvevők közötti kontaktus intenzitásától függően fokozatosan újra lehetővé kellene tenni – szintén részletes előírások megalkotásával és ellenőrzésével – a közösségi, kulturális és sportrendezvények szervezését. Folyamatosan figyelni, elemezni szükséges az újranyitás után az esetleges új megbetegedések alakulását, azt, miként hat a korlátozások lazítása a járvány  alakulására. Mindezek alapján a védekezés második szakaszának programja az alábbi három elven kell alapuljon:

  • Minden intézkedés középpontjában az emberi élet és egészség megóvása áll.
  • Az egészségvédelem, valamint a társadalmi élet fokozatos újraindítása kölcsönösen függnek egymástól.
  • A jövőben meghozandó intézkedéseket a fenntarthatóság és a rugalmasság kell hogy jellemezze.

Budapest újraindításának stratégiáját az alábbi 7+1 lépésre lehet alapozni.

  1. Önkormányzatok bevonása, tiszta és világos tájékoztatás
  2. A tömeges tesztelés adatainak nyilvánossága
  3. Új szabályok az egészségügyi és szociális ellátórendszerben

A kórházakban és az idősotthonokban a folyamatos szűrést és a szigorú látogatási tilalmat az egyéb korlátozások enyhítésekor is fenn kell tartani. Ezzel együtt meg kell kezdeni a szociális intézményekre, idősotthonokra vonatkozó szabályok azonnali felülvizsgálatát, azok hozzáigazítását a járvány jelentette kihívásokhoz. Ennek keretében meg kell teremteni a szociális szféra dolgozói számára a jobb anyagi megbecsülés feltételeit éppúgy, mint az idősotthonokban a minőségi ellátáshoz szükséges eszközök biztosítását.

  1. Hogyan tartsunk távolságot az újraéledő városban?

A védekezés második szakaszának intézkedései az első szakasznál jóval nagyobb mértékű differenciálást tehetnek indokolttá, földrajzi, életkori, vagy egyéb társadalmi szempontból. Ezzel is összefügg, ezért a kormánynak érdemben vizsgálnia szükséges a rugalmas munkaidő bevezetésének/előírásának lehetőségét, hogy a munkavállalóknak ne egyidőben, hanem időben is elnyújtva kelljen használniuk a közösségi közlekedést. Az iskolák újranyitását is kellő rugalmassággal kell tervezni, a tanórák rendjének és idejének szabályozását  is a társadalmi távolságtartás szabályainak kell megfeleltetni. A kiscsoportos oktatás, a szabadtéren történő tanítás, vagy akár a délelőtti-délutáni tanrend bevezetését illetően számos külföldi példa áll rendelkezésre. A járvány mellett, a nyomában jelentkező gazdasági válság kezelésének is egyik hatékony eszköze lehet, ha a kormány, a német mintából kiindulva, az otthonról történő munkavégzést alapvető munkavállalói jogként szabályozná.

  1. Biztonságos vendéglátás, működő szolgáltatóipar

A vendéglátóhelyek, kiskereskedelmi egységek újranyitásának szabályait a biztonságos távolságtartás követelményeihez kell igazítani. Ennek fontos feltétele, hogy a vendégek kiszolgálása ne, vagy ne csak zárt térben történhessen, hanem – ahol csak fizikailag lehetséges – lehetőség legyen teraszok, szabadtéri helyek nyitására. A városvezetés megvizsgálja, hogy a nyárra átmenetileg kisebb útszakaszok lezárhatóak-e úgy, hogy ott az utcában működő vendéglátóhelyek – a kellő távolság megtartása mellett – asztalokat helyezhessenek el.

  1. Az arc eltakarásának szabályai

Az arc eltakarásának előírásait a tömegközlekedés és a kereskedelmi egységek után ki kell terjeszteni. A vendéglátóhelyek újranyitásának feltétele a személyzet kötelező maszkviselése. A játszóterek újranyitása esetén pedig a felnőttek számára érdemes előírni az arc eltakarását.

  1. Újraszervezett közlekedés

A főváros, még a járvány előtt előkészített forgalomcsillapítási terveivel összhangban növelni szükséges a biciklis és gyalogos közlekedés lehetőségeit a városban. Ezt szolgálják az újonnan létrehozott biciklis sávok is városszerte. A járványra adott társadalmi reakciók e téren Budapest számára is kijelölik az irányt: új sétáló övezetek kialakítása szükséges. A rakpartok átmeneti megnyitásának tapasztalatai alapján, széleskörű társadalmi konzultáció nyomán érdemes erről döntést hozni, közösen a budapestiekkel.

+1 Budapest New Deal

Az új Budapest-politikának, egy Budapest New Deal programnak a megalkotását a válságkezelő gazdaságélénkítéskor kell elkezdeni.