Budapest szolidáris a fehéroroszokkal: belorusz nemzeti színekbe borult a Lánchíd

, , ,
  •  
  •  
  •  

“Nagyrabecsülésünket és szolidaritásunkat fejezzük ki a belarusz tüntetőknek, akik a karhatalom erőszakos fellépésével is dacolva állnak ki a demokráciáért, a szabadságért” – írta Karácsony Gergely főpolgármester a Facebook-oldalán.

“Világraszóló gazság történt Fehéroroszországban. Aljas színjátékot rendeztek a választásokból, sárba tiporva ezzel az állampolgárok demokratikus jogait, majd meghamisítva az eredményt, a valódi győztest elzavarták. Márpedig hazugságra és csalásra építeni egy hatalmat, az egyik legnagyobb bűn, amit politikus elkövethet.

Budapest vezetése támogatását és együttérzését fejezi ki a belarusz néppel. A Lánchíd díszkivilágítása ma [hétfő] estétől – tiszteletünk jeleként – a tüntetők által használt hagyományos fehérorosz lobogó színeibe, azaz fehérbe és pirosba öltözik” – olvasható a közleményben.

Az előzmények: az augusztus 9-i fehérorosz elnökválasztást 84 százalékkal a Fehéroroszországot 1994 óta vezető Alekszandr Lukasenko nyerte. A választási eredmények elleni tiltakozásul vasárnap óta 100 ezrek tüntetnek az országban, annak ellenére, hogy a hatóságok kirívóan erőszakosan lépnek fel ellenük. Rengeteg gyárban és üzemben kezdődött sztrájk, amelyhez az állami média dolgozói közül is sokan csatlakoztak. Charles Michel, az Európai Tanács elnöke uniós csúcstalálkozót hívott össze szerdára a fehérorosz helyzet miatt, és jelezte, hogy egy olyan közleményt fog kiadni a 27 uniós állam vezetője, amely a fehérorosz tüntetők melletti szolidaritást fogja kifejezni.

A magyar kormány eddig még nem ítélte el nyíltan a választás elcsalását és a tüntetőkkel szembeni erőszakos fellépést. A 444 szerzője emlékeztet rá, hogy „Szijjártó Péter külügyminiszter 13-án, amikor a nemzetközi média már tele volt a tüntetők elleni brutális fellépésről szóló hírekkel, arról beszélt, hogy „párbeszéden alapuló EU-s döntések szülessenek, amelyek nem lehetetlenítik el Belarusz és az Európai Unió jövőbeli kapcsolatépítését, valamint nem vetik vissza a Keleti Partnerség programot sem“. A Reuters forrásai szerint csak Magyarország nem támogatta a Fehéroroszország elleni szankciókat az uniós külügyminiszterek rendkívüli ülésén. Orbán Viktor miniszterelnök, aki júniusi minszki látogatásán Lukasenko társaságában kijelentette, hogy „sokkal közelebb vagyunk a belaruszokhoz, mint gondolni szoktuk”, egyelőre nem szólalt meg.