Burgonyás ételek

  •  
  •  
  •  

A burgonya hazánkban alapélelmiszer. Sokféle felhasználhatósága miatt közkedvelt a felnőtteknél és a gyerekeknél is.

A burgonya főleg szénhidrátot tartalmaz, méghozzá keményítő formájában. Kiváló B1- és B6-vitamin, valamin- és folsavforrás. Jelentős mennyiségben tartalmaz káliumot, magnéziumot és vasat is, melynek felszívódását a benne lévő C-vitamin is segíti. Magas kálium- és alacsony nátriumtartalmának köszönhetően kiválóan szabályozza a vérnyomást. Kiváló rostforrás, hamar telítettségérzetet nyújt, de hozzájárul az egészséges emésztéshez is. A legtöbb rostanyagot a héjában főtt vagy sült burgonya tartalmazza.
Tepsis fűszeres burgonya: Egy tepsit kiolajozunk, felkarikázott apróbb burgonyával kibéleljük. Sóval, lenmagpehellyel, őrölt borssal és köménnyel megszórjuk. 0,5 kg bébispenóttal takarjuk be, amire aprított fokhagymát szórunk. Meglocsoljuk még egy kevés olajjal, és kb 40. percig sütjük 180 fokon. Utána átforgatjuk lapátkanállal, majd 0,5 liter tejfölben 15 dkg reszelt sajtot elkeverünk, és ráöntjük. 15 percig sütjük még.
A burgonyához több fűszert adhatunk, egy főzelékkészítéshez adhatunk: őrölt köménymagot, koriandert, borsot, majoránnát, babérlevelet, zöldpetrezselymet, vagy fűszerpaprikát. Tehetünk bele tejfölt, tejet, ecetet, vagy kefirt.
A burgonyát más zöldségekkel tálalhatjuk köretként, vagy tölthetjük többféle zöldséggel. Paprikás burgonyába tehetünk lecsót, padlizsánt, gombát.
Salátát készíthetünk ecetesen, zellerrel, lilahagymával, és sárgarépával. Majonézesen, zöldborsóval, kukoricával, és újhagymával.
Tészták alapanyaga is lehet gombóc, nudli, lángos, pogácsa, krokett készítésénél.
Hidegtálaknál: pürésített, krémesített formában.

Lettner Annamária, dietetikus