Comenius-kiállítás a református iskolában

  •  
  •  
  •  

Jan Amos Komenský (Comenius), a „nemzetek tanítója” életéről és munkásságáról nyílt kiállítás május 14-én a Benkő István Református Általános Iskola és Gimnázium aulájában.

„Minden iskolának az emberiesség műhelyének kellene lennie, az ég és föld csemetekertjének!” – ezzel a Comenius-idézettel köszöntötte a kiállítás megnyitóján megjelenteket Pavletitsné Egressy Mária igazgató. – Comenius volt az első modern pedagógus, akinek elképzelései az idegennyelv-oktatásról, a szemléltetésről messze meghaladták korát. Tankönyveit 150 éven át használták.

A kiállítást Juraj Chmiel, a Cseh Köztársaság budapesti nagykövete nyitotta meg, aki egyebek közt így méltatta a tudós életútját: – Johannes Amos Comenius és Husz János, a világhírű cseh gondolkodó, reformátor és prédikátor együtt szimbolizálják munkásságukkal és tevékenységükkel az igazságkeresést és a tiszta kereszténységet a cseh történelemben. A „nemzetek tanítóját” 1650-ben Lorántffy Zsuzsanna, I. Rákóczi György erdélyi fejedelem özvegye hívta meg Sárospatakra. 1654-ig maradt ott az első magyar református kollégium professzoraként, s itt írta meg több, fontosabb művét: a Schola ludus (Az iskola, mint játékszín) és az Orbis sensualium pictus (A látható világ képekben) címűt. A kiállítást, amit itt láthatnak, a csehországi Uherský Brodban (Magyarbródon) működő Jan Amos Komenský Múzeum munkatársai állították össze. Remélem, hogy ez a tárlat megfelelően mutatja be a cseh és az európai történelem, és Comenius életét!

A megnyitón köszöntőt mondott Szloboda József esperes, az iskola fenntartója, a Budapest-Északi református egyházmegye képviseletében: – Comenius megértette a látni és láttatni elvét, hiszen azt mondta: „Ha felmutatok értéket, azt a másiknak is észre kell venni.”

Megértette azt, hogy a gondolkodás nem céltalan. Nem pillanatnyi eszmékhez csapódást jelent, hanem azt jelenti, hogy meggondolni, alaposan számot vetni, s végigvinni a dolgokat. Megtanította és próbálta tanítani az egymásra épülést, egyrészt a nemzedékeknek, másrészt azt, hogy egy ember fejlődik, ahogy halad az élete. Nem pillanatokból áll, hanem egy láncolatból, amely végigvisz, amit mindig a korhoz kell igazítani. Ma azt mondjuk, a XXI. század mennyire modern, mennyire jó, de értenünk kell, hogy nekünk nem a XXI. századhoz kell alkalmazkodni vakon, hanem azokat az értékeket kell megélnünk, amelyek valósak, örökérvényűek és amelyeket Comenius is leírt és megfogalmazott.

A megnyitón beszédet mondott Wintermantel Zsolt, Újpest polgármestere, aki kihangsúlyozta: – Meggyőződésem, hogy a választott vezetők legfontosabb feladata a közösségépítés. Az pedig történelmi tény, hogy az egyházaknál senki sem bír nagyobb tudással, tapasztalattal a közösségépítés terén. Számunkra fontos a keresztény hagyomány, fontosak az egyházak, Újpest Önkormányzata éppen ezért hagyományosan szoros kapcsolatokat ápol a történelmi egyházakkal, együttműködünk, támogatjuk egymás munkáját. Ahogy Comenius, mi is abban hiszünk, hogy a társadalom megjobbítható, ha megfelelő erkölcsi elvek mentén nevelik az ifjúságot. Hiszünk abban is, hogy az embereket a helyes neveléssel jó irányba lehet befolyásolni. Hiszünk abban, hogy Európa mai bajaira is gyógyírt jelenthet a fiatal nemzedékek keresztény alapokon és értékeken nyugvó oktatása.

A kiállítás megnyitását követően Juraj Chmiel nagykövet – aki egyébként civilben Afrika-kutató – angol nyelven tartott előadást az iskola diákjainak a visegrádi együttműködés jelenlegi és jövőbeni jelentőségéről.

Szöveg: Prófusz József
Fotók: Vargosz (reformatus.hu)