Csereprogram határok nélkül

  •  
  •  
  •  

Huszonnégy erdélyi fiatal látogatott Újpestre a tavaszi szünetben. A Csokonai Vitéz Mihály 12 Évfolyamos Gimnázium a Határtalanul! program keretében látta vendégül a margittai gimnazistákat, akiket vetélkedővel, Parlament-látogatással és izgalmas programokkal vártak.

Tavaly tavasszal jelentkezett a gimnázium a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. pályázatára. A Határtalanul! elnevezésű program elsődleges célja, hogy a középiskolás diákok cserekapcsolatot építsenek ki határon túli magyar iskolák diákjaival. Az újpesti gimnázium egy, már meglévő testvériskolájával, a margittai Horváth János Elméleti Líceummal elevenítette fel a barátságát.

A csereprogram első utazói a csokonais diákok voltak, akik a március 15-i hosszú hétvégén látogattak el a Bihar megyei városba.
– Terveink szerint valamilyen eseményhez kötődött mindkét utazás. A mi programunk március 15-e köré szerveződött, a nagypénteken megérkezett erdélyi gyerekek itt-tartózkodását pedig a húsvét témakörére építettük – mondta el Bársonyné Csapi Edit, az iskola tanára és a csereprogram egyik főszervezője Tóthné Nyiszteruk Hilda, a gimnázium igazgatója elmondta, minden ötödik magyar gyerek nem magyar iskolában tanul, ennek ellenére nincsenek meg a határainkon túli iskolákkal azok a kapcsolatok, amelyekre szükség lenne ahhoz, hogy a fi atalok egymásra találhassanak.

– A gyerekeknek véleményem szerint a nemzeti összetartozás élményét adja egy ilyen csereprogram. Újpest Önkormányzata újpesti ajándéktárgyakat biztosított vendégeinknek, amiért ezúton is szeretnénk köszönetet mondani – fűzte hozzá. A csereprogram résztvevői Újpest polgármesterének a meghívására parlamenti látogatáson is részt vehettek, ahová Hladony Sándor önkormányzati képviselő kíséretében érkeztek. László Brigitta, a Csokonai-gimnázium tizenegyedikes tanulója valamikor kiskorában járt először az Országházban, most viszont lenyűgözték a látottak.

– Az egész épületbelső tetszett, és a megépítés körülményei sem mindennapiak – mesélte.

Az erdélyi vendégek közül a kilencedikes Árgyelán Yvett a Szent Korona és az ablakok mintázatát emelte ki élményei közül.
– Az arannyal burkolt belső tér úgyszintén csodálatos volt – tette hozzá. Ádány Vivien az épület méreteire csodálkozott rá leginkább, és az ülésterem tetszett neki legjobban.

A.A.–M.O.A.