Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter levélben kereste meg a budapesti kerületi polgármestereket, hogy csütörtök délutánig írják meg, mi a véleményük a járványügyi korlátozások lehetséges enyhítéséről. Az Index körkérdésére válaszolva a fővárosi polgármesterek mind a nyitás mellett foglaltak álllást.
Déri Tibor, Újpest ellenzéki polgármestere a portálnak elmondta: nem érti a kormány hezitálását. Úgy véli, ha az adatokból ez következik, nyitni kell Budapesten is. Hozzátette, hogy részletes, pontos információk hiányában ezt a kerületi vezetés nem tudja megítélni. Ugyanakkor az újpesti játszótereket elkezdik újranyitni, hétvégén pedig ismét látogatható lesz a Multisport Bázis és Tarzan Park is. Déri Tibor hangyúlyozta: van olyan ajánlásuk, hogy a játszótereken viseljenek maszkot, de ennek ellenőrzésére a kerületnek kevés közterület-felügyelője, polgárőre van.
Tóth József XIII. kerületi polgármester igen tömör választ adott a portálnak: “Álláspontom: fokozatosan igen”.
Kiss László óbudai ellenzéki polgármester a kerület honlapján tette közzé válaszát. Eszerint a III. kerületi önkormányzatnak a járványügyi helyzet mérlegelésére kevés lehetősége van, tekintve, hogy erről az önkormányzat kevés közvetlen információval rendelkezik. Az egészségügyi szabályok és fizikai távolságtartás betartása és a fokozott rendőrségi ellenőrzés mellett szeretnének újra kinyitni néhány közterületi egyéni szabadidős sporttevékenységet szolgáló sportlétesítményt és játszóteret.
Ugyanakkor Kiss a kijárási korlátozásról szóló kormányrendelet módosítását szükségesnek tartja a játszóterek újranyitása kapcsán, hiszen a játszótér nem egyéni szabadidős sporttevékenységet szolgáló létesítmény. Hozzáfűzi, hogy a kormány változatlanul eltitkolja a közvélemény és az önkormányzatok előtt a járvánnyal kapcsolatos részletes területi bontást és a fertőzöttség jellegét is magába foglaló adatokat, a nyitás pedig annak felelőssége, aki az ehhez szükséges adatokkal rendelkezik.
A fideszes vezetésű Hegyvidéki Önkormányzat is a fokozatos, lassú nyitás pártján van, amelyet folyamatos kontroll kísér, hiszen az emberek egészsége az elsődleges, tolmácsolta Pokorni Zoltán polgármester válaszát Arató Zsolt, a XII. kerület sajtófőnöke.
“Eddig nem érdekelte a kormányt a véleményünk”
Öt DK-s kerületi polgármester (Kiss László, Niedermüller Péter, László Imre, Cserdiné Németh Angéla, és Szaniszló Sándor) közös nyilatkozato tett a Gulyás-levélről. Leszögezik: komolytalannak tartják, hogy a kormánynak éppen most, egy fontos járványügyi döntés meghozatala előtt lett fontos a polgármesterek véleménye.
“A kormányt nem érdekelte a véleményünk, amikor elvonta a kerületeinktől az iparűzési adó egy részét. A kormányt nem érdekelte a véleményünk, amikor megtervezte a kiemelt gazdasági övezetek létrehozását azért, hogy elvegye az önkormányzatok helyi bevételeit. A kormányt nem érdekelte a véleményünk akkor sem, amikor információt és segítséget nem, megszorításokat és plusz feladatokat azonban annál inkább kaptunk a járvány kezdete óta, és ezt szóvá is tettük.”
– írják.
A DK-s polgármesterek azt üzenik a kormánynak, hogy ne legyen gyáva, és ne akarja másra hárítani a felelősséget, különösen olyan kérdésekben ne, amely a világon mindenütt a járványvédelemért felelős kormány hatáskörébe tartozik: hozzon felelős döntést a kijárási korlátozásokkal kapcsolatban és vállalja a döntésükért a felelősséget.
Horváth Csaba, Zugló polgármesterének válasza szerint a helyi tapasztalatok alapján fontos lenne a kötelező maszkviselés, egyéb arceltakarás, különösen a zárt tereken belül, a közösségi közlekedés igénybevétele során (ideérte a taxit is), és az üzletek, piacok, játszóterek, parkok látogatásakor is, valamint a megfelelő minimális kötelező távolságtartás előírása, betartatása (2-4 m), és a természetes személyek csoportosulásának tiltása
Zugló megnyitná a vendéglátóhelyeket, az üzleteket, a parkokat és a játszótereket a távolságtartás, illetve egyéb biztonsági követelmények előírása, betartatása mellett. Horváth Csaba továbbá javasolja az üzlethelyiségek esetében a helyiség mérete alapján szabályozni a bent tartózkodók maximális létszámát és az iskolákban alternatív oktatási idő bevezetését. (Ausztriai példa alapján A hét, és B hét bevezetése a délelőtti-délutáni tanulási rendre.) Elképzelhetőnek tartja a tanév időben korlátozott meghosszabbítását is.