Egyre többen támogatják az EP-ben, hogy az önkormányzatok bevonásával költsék el az uniós pénzeket

  •  
  •  
  •  

Az illetékes szakbizottságok tegnap elfogadták az EP tárgyalási pozícióját az Európai Unió 672 milliárd eurós gazdaságélénkítő mentőcsomagjával kapcsolatban. Minden pártcsaládból van támogatottsága annak, hogy az önkormányzatokat kötelező legyen bevonni a gazdaságélénkítő intézkedések tervezésébe és végrehajtásába, sőt a helyreállítási alapból finanszírozott projektek irányításába is – adja hírül Facebook-oldalán Karácsony Gergely.  

„Az Európai Parlament látja tehát, hogy a helyi önkormányzatok beleszólása nélkül nincs érdemi, a helyi vállalkozásokat segítő, szolidáris és fenntartható válságkezelés, és kötelezné a tagállamokat a helyi szint érdemi bevonására” – véli a főpolgármester, hozzátéve, hogy az ügy érdekében „nagy munkát végzett” a Budapest brüsszeli irodáját vezető Jávor Benedek, és támogatta a kezdeményezést Dobrev Klára, Cseh Katalin, Ujhelyi István és Rónai Sándor EP-képviselő is.

„Az a kormány, amelyik akadályozza, vétóval fenyegeti, hogy az Európai Unió válságkezelő segítsége eljusson a magyar emberekhez, árt az országnak, árt minden településnek” – mutat rá Karácsony. Szerinte a jogállami kritériumokat, illetve az uniós pénzek felhasználására vonatkozó korrupcióellenes szabályokat elutasító magyar álláspont mögött valójában az áll, hogy az Orbán-kormány „saját hatalmi-gazdasági érdekeit az ország érdekei elé helyezi”.

 

 

A főpolgármester hangsúlyozza: ezért is fontos, hogy az Európai Unió által Magyarországnak szánt mintegy 2500 milliárd forint felhasználásába vonják be az önkormányzatokat, a pénznek legalább a felét az önkormányzatokon keresztül költsék el lakosságarányosan. Úgy véli, az önkormányzatok jelentik a garanciát arra, hogy a támogatás eljut Magyarországra, „hiszen az önkormányzatok készek és képesek betartani a jogállami kritériumokat”. Így a brüsszeli források „a kevesek további gazdagodása helyett a többség javát szolgálják”.

A Szabad Városok Szövetsége helyi népszavazásokat kezdeményez, hogy a választópolgárok véleményt nyilváníthassanak, egyetértenek-e azzal, hogy az uniós „Helyreállítási Alapból” érkező 2500 milliárd forint felének felhasználásába a kormány közvetlenül bevonja az önkormányzatokat is. A szabadvarosok.hu honlapon települési bontásban megtalálható, hogy a követelés megvalósulása esetén mennyi plusz forráshoz jutna egy-egy adott önkormányzat. A portál számításai szerint Újpestnek ez 12.636.193 000 forint többletet jelentene.

, , , ,