Elf on the Shelf: a manók, akik nemcsak a polcon ülnek, hanem belopják magukat a szívedbe is

  •  
  •  
  •  

Képzeld el, hogy reggel felébredsz, és egy kis manó vigyorog rád a konyhapult tetejéről, miután arcot rajzolt a banánra! Aztán másnap a könyvespolcról ejt foglyul három dinót, harmadnap pedig egy bögre kakaóban „fürdik” a nappaliban. Mi történik itt? Bemutatjuk az „Elf on the Shelf” (Manó a polcon) népszerű karácsonyi hagyományt, amely talán épp most kezdődik el az újpesti családok körében is.

Honnan származik az ötlet?

Az Elf on the Shelf egy amerikai hagyomány, amelyet egy 2005-ben megjelent gyerekkönyv indított világhódító útjára. Később egy kb. félórás animációs film is készült a manókról, hogy gyorsabban is megismerhető legyen a történet, így a kicsik is egyszerűen képbe kerülnek.

A történet egy varázslatos manóról szól, aki decemberben az Északi-sarkról érkezik egy családhoz, hogy a Mikulásnak jelentse, hogyan viselkednek ott a gyerekek. Esténként visszatér a Télapóhoz, hogy beszámoljon mindenről, majd hajnalban új helyet keres a házban, ahonnan aznap tovább kukkolhat. És ez így megy egészen szentestéig. Ő tehát afféle „kémkedő segítő”, akiben az a legjobb, hogy rendszeresen mindenféle csínyeket követ el reggelre – a kicsik legnagyobb örömére.

A „manózó” gyerekek decemberi ébredései ugyanis legtöbbször nem arról szólnak, hogy a szülők kirimánkodják őket a puha takaró alól, hanem pont fordítva. Megeshet, hogy a könyörgős, döcögő reggeli napi rutin helyett kiderül, hogy mégis elég pár pillanat csemeténknek a felkeléshez, felöltözéshez, és már indulhat is az aznapi csíny kutatása.

Hogyan működik a manó varázsa?

A játék lényege, hogy a manó – aki általában piros-fehér csíkos harisnyában, nagy sipkában, december 1. reggelén (vagy amikor elindítjuk a „manózást”) érkezik, és egy apró, hosszú lábú figura – éjjelente „életre kel”, és valami mókás vagy szokatlan dolgot művel. Ébredés után a gyerekek pedig izgatottan keresik, hogy vajon hova rejtőzött, és mit csinált aznapra. Ezzel a manó életre kelti az ünnepeket, és általa minden reggel új kalandot, csínyt vagy viccet találhatnak a gyerekek, és a család együtt nevethet rajta. Ráadásul a manó néha még kedves üzeneteket is hagy a Mikulásról, segít a gyerekeknek ráhangolódni a karácsonyra.

A csínyeknek pedig csak a képzeletünk szab határt: ihat egy bögre kakaót a konyhapulton, színes filccel arcot rajzol a narancsokra, WC-papírba csavarják a fát.

Fontos szabály, hogy a manóhoz nem szabad hozzáérni, különben elveszíti a varázserejét. Így a gyerekek megőrzik a manó körüli titokzatosságot és varázslatot, bár ez csak opcionális kikötés. Van, ahol csak a házból nem szabad kivinni, de néhol még az is belefér. Tényleg mindent a saját igényeink és ötletünk alapján alakíthatunk.

Miért szerethető?

Az Elf on the Shelf nemcsak a gyerekek képzelőerejét mozgatja meg, hanem a szülők kreativitását is. Minden este újabb ötletet kell kitalálni, hogy a manó hova költözzön és milyen új „kalandokba” keveredjen. Ráadásul korán kell kelni (persze az éj leple alatt is át lehet rendezni a lakást, ha valaki inkább éjjeli bagoly), hogy az ébredő gyerekekkel együtt bolyonghassunk és lepődhessünk meg, mikor rátalálnak az aznapi huncutságra. Ez az apró, de kedves, lassan hagyománynak is nevezhető móka segít a családoknak közelebb kerülni egymáshoz, hiszen az adventi időszak játékos izgalmaival közös emlékeket teremtenek.

A manó csínytevései könnyed szórakozást hoznak, és ráirányítják a figyelmet arra, hogy a karácsony nemcsak az ajándékokról szól, hanem a közös élményekről, nevetésről és együtt töltött időről.

Hogyan kezdjünk bele?

  1. Válasszunk egy manót: Az eredeti Elf on the Shelf figura kapható már rengeteg üzletben, vagy webshopokban, de akár egy kézműves, saját készítésű manó is használható.
  2. Találjuk ki a manó történetét: ki kell találni, hogy honnan és hogyan érkezett. Nevet is kell adni neki, de ezt teljes egészében rá lehet bízni a megérkezése után a gyerekekre is, akik így még jobban kötődnek hozzá. Több gyerek esetén több manó is jöhet, mindenkinek a sajátja.
  3. Helyezzük ki a manót: Első nap folyamán vagy akár reggel a manó megérkezik a házba – akár a karácsonyi mese részeként, akár egy varázslatos levél kíséretében, amelyet „ő” írt a gyerekeknek. Sokan egy „manóajtót” eszkábálnak valahová a lakásban a falra, vagy kis házikót építenek és helyeznek ki a lakásban, ami karácsony után eltűnik. Már az első reggelen huncutkodhat, de indulhat akár másnaptól is a buli.
  4. Minden reggel új kaland: Az igazi szórakozás abban rejlik, hogy a manó éjszaka mindig máshová kerül, és valami vicces helyzetbe vagy tevékenységbe keveredik. Egyes manók szorgosan dolgoznak, mások csínytevők, csak a fantáziánk szab határt. Ráadásul a közösségi oldalakon rengeteg Elf on the Shelf tematikájú csoport és oldal található, ahonnan elképesztő ötleteket meríthetünk, ha kifogynánk az egyszerűbbekből. De a legtöbb manó „kicsiben” kezdi: például ajándékokat csomagolnak, sütnek-főznek, beül a mikróba kukoricát pattogtatni vagy a hűtőbe, WC-papírba csavarják a fát. A komolyabb csínytevők aztán kinövik magukat, és lufival töltik meg a kádat, lisztangyalt készítenek a padlón, pecáznak a mosdóban, fogságba ejtik a dínókat, fogkrémmel kenik be a kilincset, mintákat vágnak a WC-papírba, és még sorolhatnánk. December 24-én aztán az utolsó, aznap reggeli meglepetés után este eltűnnek, visszamennek az Északi-sarkra, esetleg egy búcsúlevelet hagyva, amelyben biztosítják a kicsiket, hogy jövőre visszatérnek, addig is legyenek jók.

Miért is érdemes manózni?

Az Elf on the Shelf szokása nemcsak játék és móka, hanem egy apró emlékeztető arra, hogy a karácsonyi készülődés lényege a szeretet, a közös pillanatok és a képzelet varázsa. Az adventi manó mindennap egy kicsit megállít a rohanásban, és arra hív, hogy mosolyogjunk, nevessünk és várakozással teli izgalommal tekintsünk az ünnepekre.

Idén próbáljátok ki, és hagyjátok, hogy egy aprócska manó új színt vigyen a karácsony várásába!

Ajkler Zita

, , ,