Rangos kitüntetést vehettek át a tulajdonosok városunk születésnapján. Újpest Önkormányzata Elismerő Oklevele díjat kapott a várost meghatározó üzlet, a Rolland Úri Divat. A díjat átvevő Borbély Ágnes elárulta, az üzlet fiáról, Rollandról kapta a nevét. [Azért Rolland, mert hibásan anyakönyvezték a Roland nevet. – a szerk.] Gyermekét pedig az újpesti városháza védelmezőjéről, Roland vitézről nevezték el. Az Újpesti Napló a legendás üzletben járt.
Mintha egy elegáns londoni kávéházba, például a Pickwick Klubba toppannék be, olyan hamisítatlan brit atmoszféra fogad az István út ékszerdobozában, a Rolland Úri Divat üzletében. Olajzöld tapéták és angol Chesterfield stílusú bútorok ékesítik az üzletet. Az egyik sarokban diszkrét családi fényképek fogadják a betérőt, a másikban pedig kávégép díszeleg. És persze mindenhol tökéletes minőségű és kortalanul klasszikus férfi öltözetek várják gazdájukat.
Tweed és Esterházy-kockás zakók, fekete, kék és galambszürke öltönyök, golfsapkák, barettek. Külön asztalon vannak azok a szövetek, amelyekből méretre szabott öltönyt készíttethetnek a legigényesebb úriemberek, ilyen megrendelésük is van jó néhány! Az elegáns polcokon pedig férfiingek és selyem nyakkendők a szivárvány minden színében. Kár is szaporítani a szót, Rollandéknál mindent megtalálni, ami a kortalan és értékálló eleganciához szükséges.
Érkezésemkor éppen egy vevővel foglalatoskodik az üzlet vezetője, Borbély Ágnes. A gyönyörű üzletasszony most is olyan, mint akit skatulyából húztak elő: fekete-fehér pöttyös ruhával, gyöngysorral a nyakában és diszkrét sminket viselve ad tanácsokat a vevőnek.
Aki egy olyan fiatalember, akin érezhető, hogy még sosem viselt öltönyt. S amint belebújik a fekete felöltőbe, büszkén húzza ki magát párja és a tükör előtt. A jó szabású öltöny kortól függetlenül minden férfinak remekül áll. Elégedetten hagyja el az üzletet a pár.
Így megy ez kereken 50 éve, hiszen 1972 novemberében nyílt meg a családi vállalkozás első divatüzlete, ami egy női butik volt, ugyanitt, az István utcában, átellenben a Rollanddal.
„Újpesti lokálpatrióták vagyunk, számunkra nagyon fontos az elegancia. Édesapám még a piacra se ment el öltöny és nyakkendő nélkül. A Tavasz utcába jártam lánykoromban tánciskolába. Ide nem mehettek be nyakkendő nélkül a fiúk: a ruhatárban adtak egyet annak, akin nem volt nyakkendő”
– meséli Ági, akinek ez az első, és minden bizonnyal utolsó munkahelye is.
“23 éves voltam, amikor megnyitottuk a női üzletet, és ekkor voltam a legfiatalabb vállalkozónő a városban. Azóta itt vagyok, nap nap után.”
Az előzményekhez tartozik, hogy az üzletek megálmodója, Borbély László a hetvenes években az Újpesti Dózsa második számú kapusa volt, sokat utazhatott külföldre. A focista a sportkarrierje után ruhaüzletet nyitott, legalább olyan szépet akart, mint amiket Skóciában látott.
Jóbarátja, Mezey Gábor belső építesz meg is valósította ezt a klasszikus skót hangulatot, a bútorokat egy újpesti asztalos csinálta meg. Az üzleteket alapító házaspárnak ugyanis nagyon fontos volt, hogy a hét hat napján, reggel 10-től este 6-ig milyen környezetben dolgoznak.
A kezdetekben gépi és kézi kötés volt a cég fő profilja. Gyakran divatbemutatókon mutatták be a legújabb kötöttáru és szövetből készült modelljeiket, a legelegánsabb fővárosi hotelekben vonultak fel a manökenek a kötött darabokban.
Ágnes eloszlatta kétségeimet: a ’70-es, ’80-as években nagyon divatoztak a nők! Olyan nagyságok vásároltak rendszeresen a női és férfi üzleteikben, mint Sinkovics Imre, Tolnay Klári, Pécsi Ildikó, sőt, egyszer még a brit filmszínész, Michael York is betért a Rollandba.
„Sok olyan férfi van, akit a felesége öltöztet. Viszont nagyon sok úriember is érkezik, aki pontosan tudja, mit akar, és képes egy centit is rövidíttetni a nadrág szárán. Én az utóbbiakat kedvelem.”
Már meg is van az örököse a biznisznek, hiszen az üzlet névadója, Borbély Rolland már együtt dolgozik az édesanyjával, Ági menye is beszállt a munkába, ő gyönyörűen varr.
„Az unokám pedig a Divatintézetben végzett, neki is feltett szándéka, hogy az üzleteinkben helyezkedik el.”
Búcsúzóul az üzletasszony még elmeséli, miért kapta Rolland ezt a ritka nevet.
„Gyereket vártam, amikor a férjemmel együtt a városban sétálgattunk. Tanácstalanok voltunk, hogyan nevezzük el a gyereket. Ekkor felnéztem a Városháza épületére, és megláttam a Roland szobrot, aki Újpest védelmezője. Felkiáltottam: megvan! Roland lesz a kisfiunk neve!”