Elkezdődött az influenzaszezon

  •  
  •  
  •  

Az influenzavírusok cseppfertőzéssel, köhögéskor, tüsszögéskor és beszéd közben keletkező légúti váladékcseppecskék által terjednek. A betegségre utaló panaszok hirtelen jelentkeznek, közösségek tagjai egyik napról a másikra esnek ágynak az influenza következtében. A helyi járványok néhány nap alatt is kialakulhatnak, az országos járványok akár 8-10 hétig is eltartanak.

Dr. Bátorfi István gyermekorvos kérdésünkre elmondta: az influenzavírust legkönnyebben közösségekben, iskolákban, óvodákban kapjuk el. Megelőzésként azt javasolja, hogy táplálkozzunk egészségesen, fogyasszunk sok vitamint, mert ez növeli a szervezet ellenálló képességét. Aki mégis megbetegszik, maradjon ágyban, sokat pihenjen, mézes teát és vitamint fogyasszon bőségesen.
Legjellemzőbb tünetek
A hidegrázás vagy borzongás a betegség kezdeti tünete. Az első napokban gyakori a 39-39,5 fok közeli láz. Az egész testben, de leginkább a háttájon és az alsó végtagban sajgó fájdalom jelentkezik. További tünetei lehetnek: levertség, hányinger, végtag- és izomfájdalom, torokfájás, mellkasi égő érzés, orrfolyás, száraz köhögés, könnyezés, kötőhártya-gyulladás, hörghurut. Csecsemőknél, kisgyermekeknél álmossággal, bágyadtsággal, hasmenéssel jelentkezik a betegség.

Kezelés
Legfontosabb az influenza kezelésében, hogy a beteg maradjon ágyban, pihenjen, sok folyadékot igyon, és kerülje az erőfeszítéseket, így a panaszok általában 2-3 nap múlva elmúlnak. A hörghurut és a köhögés azonban 10 napnál hosszabb ideig is fennmaradhat, a légutak teljes gyógyulása akár 6-8 hétig is eltarthat. A fertőzés egyik legveszélyesebb szövődménye a tüdőgyulladás, de okozhat izomgyulladást, idegrendszeri gyulladásokat is.
A védőoltás célja, hogy védelmet nyújtson az influenza ellen. Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint a vakcinatörzsek és az adott járványt okozó törzsek kellő egyezése esetén az oltott egészséges felnőttek 70-90%-ában bizonyulnak hatékonynak a védőoltások.

Mit is együnk ilyenkor?
A helyes táplálkozás elengedhetetlen jó egészségi állapotunk fenntartásában. Az ételt alkotó értékes tápanyagok, vitaminok, ásványok nélkülözhetetlenek a szervezet regenerációjához, növekedéséhez és jó egészségi állapotához. Ilyenek a vitaminok, ásványi sók, aminosavak, egyes zsírsavak, víz és a kalóriák forrásai: szénhidrátok, zsírok, fehérjék.
A hűs italok, gyümölcslevek segítenek lehűteni a duzzadt, száraz torkot, és megelőzni a kiszáradást. A pulykás szendvics sok fehérjét tartalmaz, könnyű megemészteni és nem túl fűszeres. Igyunk egy pohár zöldséglevet, melynek segítségével immunerősítő antioxidánsokat juttatunk szervezetünkbe. A csirkehúsleves tápláló és hidratáló étel influenza esetére, emellett segíti a gyógyulást és enyhe gyulladáscsökkentő hatása is van. A fokhagyma jó hatással van a légutakra, az immunrendszer erősítésével javítja szervezetünk ellenálló képességét. A gyömbér segít a gyulladások csökkentésében. A zöld és a fekete tea ajánlott betegség idején. A gőz segíti a légzést és a légutak tisztulását. Egy kis mézzel és citromlével keverve enyhíti a torokfájás okozta kellemetlen tüneteket is. A banán enyhíti a megfázással járó tüneteket, így a hányingert, a hányást és a hasmenést.
Immunrendszer erősítő vitaminok
A-vitamin: hatékony antioxidáns, ezáltal növeli az immunrendszer ellenálló képességét.
B-vitamin komplex: a B-vitaminok részt vesznek az emésztésben és elősegítik az agyfunkciók megfelelő működését, immunrendszer-erősítőként is nélkülözhetetlenek.
C-vitamin: erős antioxidáns, elősegíti a kollagéntermelést, a vas felszívódását.
D-vitamin: csökkenti a gyulladásokat és segít elkerülni a fertőzéseket, megelőzi a keringési megbetegedések és a rák kialakulását, szabályozza a vércukorszintet, segíti a kalcium felszívódását.
E-vitamin: antioxidáns és immunerősítő hatásának köszönhetően, sejtszinten óvja a szervezetet a szabad gyökökkel szemben, így véd meg a daganatoktól.

MG.