Emlékezés a Közművelődési Kör évindító összejövetelén

, ,
  •  
  •  
  •  

Filmvetítéssel, előadással, relikviákból és fotókból összeállított kiállítással, valamint a Készenléti Rendőrség fúvószenekarának alkalomhoz illő műsorával emlékeztek a Közművelődési Kör tagjai a Don-kanyar újpesti áldozataira. A január 17-i eseményen külön fejet hajtottak a hősi halált halt dr. Bernolák Béla újpesti katonaorvos emléke előtt. A már hagyományos megemlékezés kezdeményezője egyébként Bernolák Béla újpesti fotóművész, aki orvos nagyapja, frontról hazaküldött levelei alapján kezdett kutatni felmenője után.

Az eseményen dr. Nyárs Csaba előadásában felidézte a 82 évvel ezelőtti eseményeket.
A Don-kanyarban zajló harcokat a magyar hadtörténelem legszomorúbb napjai között tartjuk számon, amely során 100-120 ezer magyar honvéd esett el, vagy került szovjet hadifogságba. A 2. magyar hadsereg katonáinak egy 200 kilométeres frontvonalat kellett tartaniuk a második világháborúban, a németek irányítása alatt. Amikor 1943. január 12-én megindult ellenük az orosz támadás, nyári hadfelszerelésben, nehéz fegyverzet hiányában esélyük sem volt megvédeni magukat. A Don-kanyarból legalább 660 újpesti születésű katona és munkaszolgálatos soha nem tért vissza.

A Közművelődési Kör január 17-i eseményén külön megemlékeztek a hősi halált halt dr. Bernolák Béla újpesti katonaorvosról is. Életútjáról dr. Hollósi Antal beszélt.

Az évindító összejövetelen az emlékezés jegyében volt filmvetítés is. Mint ismeretes, Bernolák Béla 2014 januárjában utazott először Oroszországba, majd a következő útjára egy történészből, újságíróból, riporterből és operatőrből álló stábot is magával vitt, hogy segítségükkel- fotói mellett- egy filmmel is emléket állíthasson nagyapjának és a Donnál elesett magyaroknak. Ezen az estén ez a film volt látható.

Az összejövetelen fellépett a Készenléti Rendőrség Fúvószenekara is. Az est díszvendége dr. Varga László dandártábornok volt.

A már hagyományos megemlékezés kezdeményezője egyébként Bernolák Béla újpesti fotóművész, aki orvos nagyapja, frontról hazaküldött levelei alapján kezdett kutatni felmenője után.

BK