„Emlékező macskaköveket” helyeztek el a Roma Nemzetiségi Önkormányzat Tél utcai épülete előtt Dráfi József emlékére. Újpest egyik legrégebbi kereskedőcsaládjának sarja szintén az elhurcoltak között volt.
Wintermantel Zsolt, Újpest polgármestere a botlatókő elhelyezésén azt mondta, fontos, hogy sok gyerek is részt vesz ezen az eseményen, hiszen az emlékezetet ők örökítik tovább, a múltnak pedig soha nem szabad megismétlődnie. Visszautalt rá: a Nasser testvérek háza előtt már elhelyeztek két emlékkövet.
Szerdócz Ervin, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége Újpest-Rákospalota templomkörzetének rabbija úgy fogalmazott, ahol ártatlan emberek elpusztításáról van szó, ott egy rabbinnak szót kell kérnie.
Arról beszélt, a magyarság, a zsidóság és a cigányság múltja közös abban, hogy egyikük sem őshonos Európában, de mindannyian itt kerestek hazát. És bár az együttélés nem volt mindig egyszerű, mégis megvalósult. Dráfi Józsefről azt mondta, a tizenhét éves fiú tragikus sora lehetett volna zsidóé is, a kitelepítések Újpesten ugyanúgy zajlottak. A rabbi szerint az, hogy a polgármester részt vett a botlatókő elhelyezésén, jelzésértékű, kimondja, hogy a múlt nem ismétlődhet meg Újpesten.
A megemlékezésen felszólalt Csóka János Pál, az Újpesti Roma Nemzetiségi Önkormányzat elnöke is. Ő azt mondta, először kamaszkorában találkozott a származásával kapcsolatos negatív előítélettel, de Újpesten mindig is megfértek egymás mellett a különböző nemzetiségek.
Dráfi József családjára utalva azt mondta, az újpesti cigányság múltjának kutatása közben jöttek rá, hogy az Érsekújvár környékiek arcra is mennyire hasonlítanak az újpestiekre.
A jelennel kapcsolatban már arról beszélt, a Tanodában bárki megismerheti a cigányság múltját, a gyerekeknek tanulási, sportolási lehetőségük van, a botlatókövek pedig nem csak Újpest-szerte emlékeztetnek bennünket.
Réztáblával ellátott emlékező köveket egyébként a Német Szövetségi Kulturális Alapítvány támogatásával 2006 óta helyeznek el szerte a világon. Ahogyan a nevükben is szerepel, emlékezésre, gondolkodásra késztetik az arra járókat. A Tél utca 52. szám előtt elhelyezett követ is Gunter Demning kölni képzőművész készítette és rakta le.
M. Orbán András
(Forrás: Molnár István Gábor, Újpesti Roma Nemzetiségi Önkormányzat)