Erre figyeljünk autósként télen – a szakembert kérdeztük

  •  
  •  
  •  

A téli időszak, a hideg, havas időjárás kihívások elé állítják az autósokat. Érdemes előre felkészülni a megváltozott látási- és útviszonyokra, hogy garantáljuk a lehető legnagyobb biztonságot és elkerülhessük a baleseteket. Benke Csabával, a Magyar Autóklub területi igazgatójával beszélgettünk, aki elmondta, mire érdemes figyelni a járművezetőknek.

A legalapvetőbb, már-már triviális dolog, melyet sokan mégis elfelejtenek, a „látni és látszani ” elv – magyarázza a szakember. Fontos, hogy ne csak mi lássuk megfelelően az útviszonyokat és más járműveket, de a többi közlekedő is lásson minket. A téli időszakban, amikor gyakran már délután fél 5-kor sötét van, ez különösen megszívlelendő dolog. Minden elinduláskor ellenőrizzük az autóban található világító berendezéseket: súlyos balesetet okozhat például, ha csak a jármű egyik oldalán kapcsol fel a világítás, vagy nem működik megfelelően a féklámpa, a tolatólámpa vagy az irányjelzők.

Egyre több autó rendelkezik automata ellenőrző rendszerrel, amely figyelmeztet, ha hibásan működnek a fényszórók és más lámpák a járműben, de egyszerű praktikákkal magunk is végezhetünk ellenőrzést. A garázsban például, ha a falhoz közel állunk és felkapcsoljuk a világítást, jól látszik, mennyire működnek az autó lámpái, beleértve a tolatólámpát, féklámpát, satöbbi.

Utcai parkolás esetén a téli hidegben gyakran befagyhat a szélvédő vagy az ablakok. Ebben az esetben nem elég, ha csak annyira takarítjuk le a jeget, hogy egy plusz-mínusz 10 fokos látószögben kilássunk. Mindig szánjunk rá időt, hogy a teljes szélvédőt és az összes ablakot letakarítsuk. Ehhez fontos, hogy legyen az autóban műanyag jégkaparó, mely nem karcolja össze a szélvédőt és az ablakokat, viszont növeli a közlekedés biztonságot. Szintén fontos a szélvédő párátlanítása, a zúzmara leolvasztása. Ehhez fontos, hogy megfelelően működjön a ventilátor, a motortérbe bekerült falevelek ne akadályozzák a friss levegő bejutását.

Hideg időben előfordul, hogy nehezebben indul a jármű motorja. Fontos, hogy észrevegyük, ha a megszokotthoz képest máshogyan viselkedik a motor, esetleg az akkumulátor merül gyorsabban. Mindig forduljunk szakemberhez, hogy megelőzhessük a komolyabb problémákat. Szintén fontos a lengéscsillapító megfelelő műszaki állapotban tartása, a rossz lengéscsillapító ugyanis növeli a féktávolságot, mely különösen télen, a havas, fagyott utakon kritikus pont lehet. Rendszeresen ellenőriztessük szakemberrel a lengéscsillapítót, a kétéves kötelező műszaki vizsgálaton kívül is. Hasonló a helyzet a fékrendszerrel.

Kifejezetten fontos, hogy az évszaknak megfelelő gumiabroncsot használjunk. Egyesek, főként, akik csak városi terepen közlekednek, lassan, óvatosabban autóznak, nem váltanak téli gumira, ezzel azonban rendkívüli veszélynek teszik ki mind önmagukat és az utasaikat, mind a többi közlekedőt. Nem mindegy ugyanis, mekkora idő és mekkora távolság alatt tudunk megállni a járművel, ha váratlan esemény adódik, például állat vagy figyelmetlen gyalogos lép elénk. A téli gumiabroncsnak más a szerkezete és az anyagösszetétele, a hidegben jobban tapad az aszfalton, sokkal ideálisabb körülményeket biztosít a téli közlekedéshez.

Abban az esetben, ha olyan helyen autózunk – például egy sítúra alkalmával –, ahol a téli gumi már nem biztosítja megfelelően a havas felületen a tapadást, mindig legyen a csomagtartóban hólánc. Fontos, hogy az út előtt felkészüljünk, kipróbáljuk a lánc felrakásának technikáját, ne éles helyzetben, a hóban, hidegben kelljen megtanulnunk azt.

Télen a megváltozott útviszonyok miatt érdemes jobban odafigyelni az óvatosságra és betartani a követési távolságot. Országúti közlekedésnél különösen érdemes figyelni az előttünk haladókat, a mozdulataikat és nem csak a táblákra összpontosítani. Nagyon fontos, hogy mindent előre lássunk, ha például az előttünk lévő jármű sofőrje véletlenül nem rakja ki az irányjelzőt balra kanyarodásnál, akkor is tudhassuk, mi a szándéka. A közlekedésnek van egy adott ritmusa – magyarázza Benke Csaba –, amelyet fel kell vennünk, ha minimalizálni akarjuk a problémákat. Nemcsak a túl gyors, de a túlságosan lassú, kimért sebesség is gondot okozhat, feltorlódhat miatta a forgalom.  Fejben is fel kell készülni és állandó koncentrációban kell lenni, hogy oda is érjünk, ahová elindultunk – figyelmeztet a szakember.

A karácsonyi időszakban nem csak a hosszabb utazások alkalmával fontos a szokásosnál jobban odafigyelni – a városban is gyakran nagyobb a tömeg, az ünnepi vásárok, bevásárlások, rokonlátogatások miatt. Próbáljon mindenki a karácsony szellemében közlekedni – javasolja Benke Csaba. Legyünk kicsit elnézőbbek sofőr- és embertársainkkal, ha számunkra kellemetlen hibát követnek el. Engedjük el, legyünk kicsit toleránsabbak a másikkal szemben, így számos rossz helyzet, probléma megelőzhető és orvosolható.

RD

, , , ,