Értékes olajok a konyhában

  •  
  •  
  •  

Manapság elvesztettük azt a képességünket, hogy a hasznos és káros zsiradékot megkülönböztessük, holott óriási különbség van köztük, és ez az egészségi állapotunkat is befolyásolja.

Az étkezéshez használt hidegen sajtolt olajok, élvezeti értékükön felül, a szervezet optimális működéséhez is hozzájárulnak.
A lenmagolajnak 60%, a repceolajnak 10% alfa-linolénsav tartalma van. 
Az olívaolaj 70% egyszeresen telítetlen zsírsavrészeket tartalmaz. Sok vitamint, ásványi anyagot, antioxidánsokat tartalmaz. Értékes alkotórésze az F-vitamin, ami a sejthártya építőanyaga.
A szőlőmagolaj bioflavonoidokban, E-vitaminban gazdag, ezek antioxidáns hatásúak, tumorellenes, bőr- és hajápoló szerepe is van.
A tökmagolaj sok vitamint, ásványi anyagot, nyomelemet tartalmaz, az agyi keringést és a prosztata működését segíti, gyulladáscsökkentő hatása van.
A mákolaj sok kalciumot, foszfort, vasat tartalmaz, a csontok erősségét és rugalmasságát segíti.
A pálmaolaj és kókuszolaj a magas hőfokot jobban bírja, nem változik az összetétele, ezért ezekkel érdemes magas hőfokon sütni, főzni.
Hazánkban a legtöbbször a napraforgóolajat használjuk. A legértékesebb a hidegen sajtolt olaj.
A napi zsírsavbevitel az omega 6 és omega 3 zsírsav, aránya 4:1 között lenne megfelelő. Napi 5-8 gr omega 3 zsírsavbevitel az optimális.
A hidegen sajtolt olajokat főzéshez, sütéshez használhatjuk. Minden salátára tegyünk olajat, de a kész ételekhez is adhatjuk tálaláskor. 
Értékes olajokat tartalmaznak az alapanyagok, mint a hek, szardínia, makréla, pisztráng. A hidegégövi halak sok omega3 zsírsavat tartalmaznak, egészségesek. 
Magas olajtartalma van: dió, lenmag, búzacsíra, mogyoró, mandula, olajbogyó, zabcsíra, szójacsíra, alga.
Lettner Annamária