„Fecskeházi” garzonok fiatal pároknak

  •  
  •  
  •  

Ha házaspárok vagy élettársak, ha nem múltak el 35 évesek, ha újpestiek, ha van munkából származó jövedelmük, de még nincs a tulajdonukban ingatlan, akkor is itt a lehetőség az önálló élet elkezdésére: Újpest Önkormányzata pályázatot ír ki a fiatalok garzonházában lévő „Fecskeházi” lakásokra. A pályázat leadási határideje: július 16. Nagy István alpolgármesterrel beszélgettünk.

Kezdjük az elején. Mi jelent az, hogy „fecskeházi lakás”?
Ez csak egy elnevezés, egy fantázianév, de tulajdonképpen az önkormányzat tulajdonában lévő albérlők házát jelenti, ahol fiatal házaspárok, élettársak lakhatnak kedvezményes áron, legfeljebb öt évig. Ez egy átmeneti lehetőség nekik arra, hogy anyagilag megerősödjenek, és tovább tudjanak lépni. Az önkormányzat előírja az ottlakóknak az előtakarékosságot erre az időszakra, vagyis valamilyen lakástakarékpénztárral szerződniük kell, és havonta minimum húszezer forintot be kell fizetniük oda. A piaci árnál jóval olcsóbban bérelhetik ezeket a lakásokat a pályázók, 136 Ft-ért négyzetméterenként. Kis stúdiólakásokról van szó, ahol egy térben van a konyhasarok és a lakótér, mellette egy kis fürdőszoba, de arra pont jó, hogy önálló életet kezdjenek itt a fiatalok.

Ezek a Blaha Lujza utcai garzonok ebből a célból is épültek?
Nem, ez az épület annak idején a pamutgyár munkásszállója volt, amit aztán az önkormányzat megvásárolt, és 2002 óta működik a mostani funkciója szerint.

Minden kiköltözés után felújítja a lakásokat az önkormányzat?
Nem, de most már több mint tizenöt éves az épület, úgyhogy ráfér a felújítás. Két éve elhatároztuk, hogy itt az ideje ezt megtennünk. Így azóta amelyik lakást beérbe adjuk, azt fel is újítjuk. Jelenleg két lakás üres, de belátható időn belül még három-négy ki fog ürülni.

A pályázati feltételek is megújításra szorulnak ennyi év után?
A mai ingatlanárak mellett a havi húszezer forintos előtakarékosság alacsony összegnek számít. Például egy négyszázezer forintos négyzetméterárú lakásnál húszhavi megtakarításból jönne össze egyetlen négyzetméter. Ennek pedig az a következménye, hogy nem tudják öt év után elhagyni az albérletet a lakók, mert nem tudnak önálló ingatlanhoz jutni. Ezért egyre több olyan kérelem érkezik hozzánk, hogy maradnának még néhány hónapig, amíg megoldódik a lakhatásuk. Rugalmasak vagyunk szoktunk haladékot adni, de legfeljebb egy évet. A jövőben valószínűleg ezen az előtakarékossági igényen módosítani kell, vagyis növelnünk kell az összeget.

Csak hát, aki a túl alacsony jövedelme miatt szorul rá a fecskeházi albérletre, annak valószínűleg a 20 ezer forint is sok havonta…
Igen, az a nagy kérdés, hogy szociális alapon lehet-e bérbeadni ezeket a lakásokat. Mert egy olyan jövedelemből, amiből ez az összeg is sok, reménytelen a későbbi lakásvásárlás. És ebben az esteben ugyan nyernek öt évet, de nem tudnak továbblépni. Ezzel a problémával foglalkoznunk kell. És lehet, hogy a korhatárt is meg kellene emelni, mert az tapasztalat, hogy egyre később kezdenek önálló életet a fiatalok.

Hányan használták ki eddig ezt a programot?
2002 óta százötvenegy fiatal költözött be a fecskeházi lakásokba. Úgyhogy azt kell mondanom, hogy ez egy hasznos, sikeres program, amelyre méltán lehet büszke Újpest Önkormányzata.