Fedezd fel a világot a nappaliból!

, ,
  •  
  •  
  •  

Egyelőre nem tudni, mennyi időre kell nélkülöznünk a színházhoz, a mozihoz vagy a zenés szórakozóhelyekhez hasonló közösségi színtereket, de az interneten villámgyorsan szerveződni kezdtek az alternatív – a négy fal magányából is élvezhető – programok. A kulturális intézmények egymással versenyezve próbálják kielégíteni a virtuális közönség igényeit.

A színházi produkciók kedvelői válogathatnak az ajánlatok közt: a Katona József Színház elérhetővé tette YouTube-oldalán a Máté Gábor által rendezett Illaberek című előadást, de többek közt a dunaújvárosi Bartók Kamaraszínház, a kaposvári Csiky Gergely Színház és a Szegedi Nemzeti Színház  is közvetít egy-egy darabot. Igazi kuriózumként megalakult a TRIP Hajó égisze alatt az Első Magyar Karantén-Színház is, akik élő Facebook-videóban közvetítik a fellépéseiket. A társulat tagjai közt többek közt olyan előadóművészeket találhatunk, mint Láng Annamária, Rába Roland vagy Vecsei H. Miklós.

A művészek a legkisebbekre is gondoltak: Huzella Júlia minden nap 10 órától a Facebook-oldalán, Schneider Jankó bábművész 14 órától a YouTube-on olvas fel meséket, Csukás István Vakáció a halott utcában című regényét pedig Epres-Madarász Éva tolmácsolásában lehet meghallgatni esténként 20:30-tól. Farkasházi Réka és a Tintanyúl zenekar tagjainak közreműködésével minden nap 16.30-tól „sugároz” a Tintanyúl Tv.

A 15 éves Művészetek Palotája különleges születésnapi ajándékkal lepte meg a közönséget, regisztráció nélkül elérhetővé tette a digitális médiatárát, ahol 80 HD-minőségű koncertfelvétel és több mint 40 irodalmi est felvétele tekinthető meg.

Olvasnivalóból sem lesz hiány, 12 kiadó közel 15 ezer szakkönyvét tették elérhetővé a járványhelyzet miatt – itt lehet válogatni. A Litera szerkesztősége közben mesesorozatot indított Facebook-oldalán Mese járvány idején címmel, az Agave Könyvek a legjobb magyar sci-fi szerzők e-bookjait tette elérhetővé ingyenesen, az OSZK honlapján pedig az összes Rejtő-regény elolvasható. Az Arcanum Digitális Tudománytár is különleges gesztust tett: Magyarország legnagyobb, jelenleg közel 27 millió folyóirat- és újságoldalt tartalmazó periodika-adatbázisa egy hónapon át ingyenesen böngészhető.

A digitális oktatást segítendő a Nemzeti Filmintézet magyar irodalmi klasszikusok filmváltozatait, ifjúsági és animációs filmeket tett elérhetővé a Filmarchívum oldalán. Az MTVA Archívuma is több száz hangoskönyvet (meséket, kötelező és ajánlott olvasmányokat, valamint rádiójátékokat) tett ingyenesen hallgathatóvá.

A kultúra iránti igényt jól mutatja, hogy az „Élő közvetítések koronavírus idején” című Facebook-csoporthoz alig pár nap alatt 73 ezer ember csatlakozott. A virtuális térben az ingyenes kulturális közvetítések mellett gyerekeknek szóló foglalkozások és különféle élő közösségi programok (sportóra, táncóra, jóga, meditáció) linkjeit is megosztják.

Az önkéntes karantén nem csak játék és mese: a járványveszély miatti szorongás, a munkahely elvesztésétől való félelem vagy a kényszerű összezártságból fakadó konfliktusok komoly lelki terhet jelenthetnek. A segitohalo.hu pszichológusai és mentálhigiénés szakemberei ezért döntöttek úgy, hogy a koronavírus-járvány alatt ingyenes online segítségnyújtást kínálnak.