Különleges program keretében ismerkedtek a felelős állattartással a Lázár sulisok

  •  
  •  
  •  

Az állatok világnapja alkalmából mutatkozott be Újpesten, a Lázár Ervin Általános Iskolában a BRFK Bűnmegelőzési Osztálya kezdeményezésére megalkotott Öt Állati Szabadság képregény- és online oktatójáték, mely a kortárs digitális technológia segítségével ismerteti meg a gyerekeket a felelős állattartás szabályaival és mikéntjével.

A vadonatúj kezdeményezés újpesti debütálására október 3-án csütörtökön délelőtt került sor a Lázár iskola 3.a osztályában, ahol a gyerekek a digitális világgal és az állatvédelemmel is alaposan megismerkedhettek már korábban. Hét éve tartanak az iskolában kutyával asszisztált terápiás órát, melyen a mostani harmadikosok első osztály óta részt vesznek, idén pedig új tantárgy, a digitális kultúra is bekerült a tantervbe és vált azonnal a diákok kedvencévé – árulta el Rudolfné Budavári Katalin osztályfőnök.

fotó: Várai Mihály

A Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács által támogatott, állatvédelmi- és digitális oktatási szakemberekkel közösen megalkotott Öt Állati Szabadság program egy online képregényen keresztül ismerteti meg a gyerekeket a felelős állattartással, a kisállatgondozási szabályokkal: hogyan tarthatunk kutyát és más kisállatokat Magyarországon, mit tehetünk, ha rossz állattartást és állatkínzást észlelünk, vagy éppen kóbor állatra bukkanunk.

A diákok a program honlapján található játékos feladatok segítségével tesztelhetik tudásukat, a feladatok egy-egy állati szabadságjogra épülnek: éhség és szomjúság nélküli élet, kényelmetlenség nélküli élet, fájdalom, sérülés és betegség nélküli élet, jog a normális viselkedés kifejezéséhez, illetve félelem és gyötrelem nélküli élet. Az „öt állati szabadságjog” alapkoncepcióját Roger Brambell brit professzor dolgozta ki 1965-ben, később ez az öt pont lett az európai állatvédelmi szabályozások, köztük a hazai állatvédelmi törvény alapja is.

fotó: Várai Mihály

A lázáros diákok részére Varga Brigitta rendőr százados és Varga Paulusz Katalin rendőr törzsőrmester mutatták be az Öt Állati Szabadság programot; a tanulók a digitális kultúra órák során használt tabletek segítségével olvasták el a képregényt és oldották meg az online feladatokat, melyek teljesítésével sikeresen levizsgáztak felelős állattartásból. Ezt a BRFK két munkatársa „hivatalosan” is elismerte, a gyerekek a foglalkozás végén Öt Állati Szabadság oklevelet, valamint egyéb jutalmakat vehettek át.

fotó: Várai Mihály

A különleges tanórán részt vett Pataki Gábor, az Állatmentő Liga vezetője és a szervezet önkéntesei, akiket elkísért a Hugo Boss névre hallgató mentett bulldog, a liga egyik „kabalája” is. A foglalkozást követően a gyerekek az iskolaudvaron betekintést nyerhettek az állatmentés gyakorlatába, bejárhatták a liga mentőautóját és kipróbálhatták a mentéshez használt eszközöket. Egyéb érdekes sztorik mellett megtudhatták például, hogy az Állatmentő Liga legnagyobb „páciense” egy elefánt volt, a legkisebb pedig egy naiv úriember által Érdről Újpestre autóztatott bogár.

RD

fotó: Várai Mihály

, , , ,