Fórum a hatékony bűnmegelőzésről

  •  
  •  
  •  

A Káposztási Családok Egyesülete szervezett a SZEM-mozgalommal is kapcsolatos lakossági fórumot a Megyeri klubban június 17-én, ahová Újpest rendőrkapitányát is meghívták.

Javuló közbiztonság, tudatos bűnmegelőzés
Dr. Terdik Tamás alezredes, Újpest rendőrkapitánya már az elején felhívta a figyelmet arra, hogy Újpesten folyamatosan csökken a bűnesetek száma, és erre utalnak az idei első összesítések is. Kiemelte, az idei év egyik legfontosabb feladatának a bűnmegelőzést tartják. Gyalogos szolgálatot hoztak létre Káposztásmegyeren, így könnyebb kapcsolatba lépni a rendőrökkel. A járőröket egy fővel az Észak-pesti Kutyás Szolgálat is segíti.
Idén több mint huszonöt társasházban rendeztek lakossági fórumot, a különböző korosztályoknak pedig szinte naponta tartanak tájékoztató előadásokat. Ezek hasznossága máris érezhető: például több idős ember ismerte fel a csalók módszereit (lásd alább), és így már nem dőlt be nekik. A rendőrkapitány ugyanígy pozitív változásként értékelte, hogy a hétvégi éjszakai járőrözéseknek köszönhetően az illegális gyorsulási versenyek megszűntek Káposztásmegyeren.
Térfigyelők a IV. kerületben
Újpest Önkormányzata negyvenkét térfigyelő kamerát állított üzembe, számuk pedig hamarosan ötvenötre bővül, többek között két nagyobb káposztásmegyeri téren is lesz. A kamerákat a jogsértések száma alapján, valamint a technikai lehetőségek mérlegelése után helyezik ki, de a helyszínek később is felülvizsgálhatók.
Mi is tehetünk érte
Szinte minden tájékoztatón és fórumon elmondják a rendőrök: magunk is tehetünk a biztonságunkért, ha nem engedünk be idegent az otthonunkba. Az adománygyűjtők gyakran ellenőrizhetetlenek, emellett kifigyelhetik a környéket és lakásokat. Nem szabad a magát közműszolgáltatót munkatársának vagy rendőrnek kiadó személyt beengedni, amíg igazolványával nem azonosítja magát. A látogatók kilétéről a szolgáltatót illetve a rendőrséget tárcsázva is meggyőződhetünk, aki valós céllal jött, meg fogja várni az azonosítást.
Sajnos még mindig heti rendszerességgel fordul elő, hogy csalók az éjszakai órákban bajba jutott unokaként bemutatkozva hívnak fel idős embereket. A telefonálók ilyenkor pénzt kérnek, amiért egy általuk megjelölt személy, „ismerős” menne majd el. Ne dőljünk be a trükknek, pénzt csak a tényleges hozzátartozónak adjuk át. Ha pedig nem vagyunk biztosak a telefonáló kilétében, vegyük fel a kapcsolatot rokonainkkal és erősítsünk rá a hallott információkra!
Amennyiben úgy érzi, hogy csalás áldozatává vált, hívja a 112-es segélyhívót!
Kép és szöveg: M. Orbán András