„Ha tesztelték volna, akkor talán anyu is időben kórházba került volna, és talán túlélhette volna”

, , , , , ,
  •  
  •  
  •  

A nagymamája szinte biztosan koronavírusban halt meg, de nem került fel az áldozatok listájára, melyen elhunyt édesanyja félrevezető adatokkal szerepel – nyilatkozta a szeretlekmagyarorszag.hu-nak Tímea, aki mindkét hozzátartozóját a járványhelyzet alatt veszítette el.

„Szavak nincsenek arra, amit érzek. Düh és elmondhatatlan fájdalom. Tíz napon belül halt meg a 99 éves nagyim és a 65 éves anyukám”

– nyilatkozta a portálnak Tímea, aki külföldi otthonából volt kénytelen követni a történteket.

Az egyedül lakó nagymama majdnem 100 évet élt anélkül, hogy egyszer is meg kellett volna műteni. Márciusban azonban kilyukadt a gyomra, ezért a Szent Imre Kórházba vitték. Lánya és unokái segítettek neki bevásárlással, főzéssel és vigyáztak az egészségügyi állapotára.

Tímea szerint nagymamája bottal járva is fürge és életerős volt. Az életmentő műtétet is jól bírta, a hetedik napon az orvosok azt mondták, hogy másnap hazamehet. Ekkor viszont kiderült: lázas és tüdőgyulladása van.

„Ezen a napon zárták be a kórházat, többet nem lehetett látogatni. És ugyanezen a napon lett lázas édesanyám is, aki nagyit látogatta eddig”

– emlékezett vissza a fiatal nő.

Édesanyja gyenge, étvágytalan volt és nehezen vette a levegőt, a láza 39 fok volt. Érezte, hogy baj van, szerette volna, ha sürgősen letesztelik koronavírusra.

Kétszer is volt orvosnál, de hazaküldték antibiotikummal, hogy ne aggódjon, ez sima influenza. Öt nap múlva agyvérzés-gyanúval ő is a Szent Imre kórházba került.

Fél napon át vizsgálták mindenféle védőfelszerelés nélkül. Tímea szerint a koronagyanú mindenkit meglepett:

„Amikor kiderült, hogy tüdőgyulladása van, improvizálni kellett, nem voltak felkészülve az elkülönítésére. 24 óra múlva kiderült, hogy pozitív, át is vitték a László Kórházba.”

A nagymama pár nappal az eset előtt hunyt el. Tímea két húgát és nevelőapját is kórházba vitték. Kettőjük tesztje pozitív lett, bár nem voltak tüneteik. Az egyik lánynak viszont – hiába volt rosszul – nem sikerült a tesztje, mert vizet ivott előtte. A szakemberek ugyanis elfelejtettek neki szólni, hogy ez tilos.

Tímea édesanyja végig rossz állapotban volt, lélegeztetőgépre került, nyolc nap múlva pedig ő is meghalt.

„A patológus szerint nem volt semmi baja édesanyámnak a koronán kívül”

– állítja Tímea.

A halotti bizonyítványon is az áll, hogy alapbetegsége a koronavírus, amelynek a szövődménye volt a tüdőgyulladás, ami vérmérgezést okozott. Kísérőbetegségként jelölik meg a húgyhólyagrák miatti kezelést. A formanyomtatványban az áll, hogy ez az alapbetegségtől független dolog, de hozzájárulhatott a halálozáshoz.

Ugyanakkor a koronavirus.gov.hu oldalon, az elhunytak listájában már alapbetegségként szerepelt a rosszindulatú daganat, ami érthető módon felháborította a gyászoló Tímeát:

„A hivatalos statisztika szerint az áldozat a koronavírus mellett rákos is volt. Ez így hazugság. 21 évvel ezelőtt volt daganata, azóta gyógyult volt, semmiféle kezelése nem volt. Ez nem fair, így beleírhatják azt is, ha valaki koraszülött volt!”

A portál az operatív törzstől várt választ arra, hogyan kerülhetett így nyilvántartásba Tímea édesanyja, de a megkeresésükre nem kaptak választ.

Tímea azt sem érti, a nagymamája miért nem szerepel a listán. Ezt magyarázhatja, amit az egyik doktornő mondott neki, amikor telefonon beszéltek édesanyja fertőzéséről:

„Sajnálkozva magyarázta, hogy nem tudja, honnan kaphatta el édesanyám a koronavírust. Félbeszakítva kérdeztem, ugye tudják, hogy a nagymamám ugyanitt hunyt el tüdőgyulladásban két nappal azelőtt?”

A doktornő azt mondta, nem is vették figyelembe, hogy ők rokonok voltak.

Tímea úgy gondolja, a nagymamája is fertőzött lehetett, és a kórházban elkapott koronavírus okozhatta nála a lázat és a tüdőgyulladást. Csak ez sohasem derült ki. Amikor az édesanyja tesztje elkészült, a nagymamája már napok óta halott volt.

„Ha tesztelték volna, akkor talán anyu is időben kórházba került volna, és talán túlélhette volna. Arról nem beszélve, hogy ha vírusos volt és védőfelszerelés nélkül ápolták, megfertőzhetett dolgozókat, mint ahogy nagyi is, ha ő is fertőzött volt. A szeretteim a mulasztások és kezdeti fejetlenség áldozatai is”

– összegzi Tímea, hogy látja ő a helyzetet.

Átláthatatlan a nyilvántartás

A szeretlekmagyarorszag.hu szerint Tímea 65 éves édesanyja az akkori hivatalos bejelentés alapján az ötödik vagy hatodik áldozat lehetett. Egy 75 éves asszonnyal egy napon hunyt el. A jelenlegi hivatalos listán a második helyen szerepel.

75 éves női áldozat viszont csak a 105. helyen szerepel a listán. A portál ezzel az anomáliával kapcsolatban sem kapott választ az operatív törzstől.

Az is érdekes, hogy míg Tímea édesanyja mellett a 21 évvel korábbi rákja szerepel alapbetegségként, addig Magyarországon a hivatalos tájékoztatás szerint szinte senki sem halt meg alapbetegség nélkül.

Összesen tizenegy embernél nincs megadva ebben a rubrikában betegség.

  • Ebből 8 „feltöltés alatt áll”,
  • egynél „nincs adat”,
  • egynél „nem ismert” és
  • egyetlen egynél, hogy „nincs” (egy 81 éves férfinél).

Vannak, akiknél latinul írják az alapbetegségeket, vannak, akiknél hosszan, minden valaha létezett betegséget felsorolnak, míg másoknál minimálisan, talán épp olyat említve, ami a portál szerint épp a koronavírusból származhat és nem fordítva – tüdőgyulladások, gennygyülemek, légzési nehézségek, sokszor a szívpanaszok és sztrókok is szerepelnek a felsorolásokban.

Több egymást követő ember is ugyanazzal a betegséggel szerepel a listán. A 250. és a 251. helyen egy-egy 91 éves nő szerepel, szóról szóra ugyanazzal az alapbetegséggel:

„magas vérnyomás, általános érelmeszesedés, szívelégtelenség”.

Az oldal ugyan nem kapott választ a feltett kérdésekre, de az általuk megkérdezett orvosszakértő szerint kizárt, hogy az adatokat direkt manipulálták volna:

„A magyar egészségügyi rendszer békeidőben is nagyon gyenge. A hibák nagy része ebből fakad, a másik részét meg a járvány okozta káosz, kapkodás hozta. A szabályok sokszor, hirtelen változtak. Ráadásul nem sokat tudunk a vírusról. A kevés információ a világon mindenütt probléma volt. Nincs durva eltussolás szerintem. Más országban sincs mindenki a listán, például az otthon, tesztelés nélkül meghaltak. Tudjuk, hogy Magyarországon nem beszélhetünk mindenről, de durva titkolózást nem engednének az orvosok, ebben biztos vagyok.”