Három százalék alatt maradt az infláció

  •  
  •  
  •  

Az elmúlt hónapban 2,8 százalékkal voltak magasabbak a fogyasztói árak, mint egy évvel korábban, utoljára hét évvel ezelőtt mértek hasonlóan alacsony éves inflációt. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) közleménye szerint a kedvező mutató nagy részben a rezsicsökkentésnek köszönhető, amelyet megvéd a kormány.

A februárinál alacsonyabb, 2,3 százalékos 12 havi inflációt 2006 áprilisában mért a KSH, 2,8 százalékos inflációt pedig 2006. május–júniusban – mondta Minary Borbála, a KSH osztályvezetője. Hozzátette: a rezsicsökkentés nyomán jelentkező áram- és gázszámlák hatása már érvényesült a februári inflációban, a budapesti távhőszolgáltatásnál jelentkező csökkenés egy tétele még ezután, márciusban lesz érezhető.

Elemzők szerint a következő hónapokban 2,1-2,6 százalékra csökkenhet a 12 havi infláció, ami lehetővé teszi a jegybanki kamat további mérséklését, ugyanakkor figyelmeztetnek: a folyamatot a forint tartós árfolyamgyengülése kockázatossá teheti.

A kormány a napokban ismét egyértelművé tette: megvédi a rezsicsökkentést, sőt, további díjtételek mérséklésére készül.

Ennek jegyében március 14-én átalakította és rendeletalkotási joggal ruházta fel az energiahivatalt csütörtöki ülésén az Országgyűlés, amely változtatással ugyanis a bíróságon nem lehet majd megtámadni az energiahivatal rezsicsökkentést érintő döntéseit, az új hivatal rendeleteivel szemben már csak az Alkotmánybíróságon indítható jogorvoslat.

Ugyancsak az emberek érdekeit védi az a korábban, március 12-én ugyancsak elsöprő többséggel megszavazott törvény, amely kimondja, hogy az energiaszolgáltatók a rájuk kiszabott különadókat nem háríthatják át a lakosságra. Fónagy János, a nemzeti fejlesztési tárca államtitkára szerint ez megengedhetetlen volna, a kormány azt szeretné, hogy az érintett cégek jelentős mennyiségű hasznukból fedeznék többletterheiket.

Ahogyan korábbi lapszámunkban megírtuk, a víz-, a csatorna-, a szemétszállítási és a kéményseprési díjakat mérsékelné a kormány, a PB-gáz-palackokra pedig hatósági árat vezetne be. A vízdíjakat a szolgáltatói struktúra racionalizálásával, a szemétszállítás díjának mérséklését pedig úgy érnék el, hogy a családi házas övezetekben a ténylegesen elvitt hulladékmennyiség után számláznának a szolgáltatók, amelyekkel szemben úgy foganatosítanák az intézkedéseket, hogy közben ne lehetetlenítsék el őket.

MTI/MOA