Hatalmas összegeket kell zárolnia Budapestnek, veszélybe kerülhet egy sor beruházás

, , ,
  •  
  •  
  •  

Az adóbevétel-kiesések és elvonások miatt júniusban 65 milliárd forintot kellett zárolnia a Fővárosi Önkormányzatnak, így számos fejlesztés és felújítás kerülhet veszélybe – írja a 24.hu.

A portál egy önkormányzati rendeletre hivatkozik, amelynek értelmében a budapesti büdzséből elkülönítenek 60 milliárd forintot, amelyet nem lehet az eredetileg tervezett célokra költeni. A zárolás egyelőre október 15-ig szól, mert a helyi iparűzési adó (hipa) előlegét szeptember végéig kell befizetni, tehát ekkor derül ki igazából, mennyi forrással gazdálkodhat a főváros.

Kiss Ambrus, a költségvetésért is felelős főpolgármester-helyettes a 24.hu-nak úgy fogalmazott, még azt sem meri mondani, hogy a 60 milliárdos mínusz a legrosszabb forgatókönyv, de egyelőre ennyi a becslés.

Ez a kiesés számos olyan beruházást lehetetlenít el, vagy tol el bizonytalan időre, amelyek Karácsony Gergely választási programjának fontos elemei voltak. Így könnyen lehet, hogy a  kormányzati elvonások politikai árát végül a főpolgármester fizeti meg, a portál szerint ez ugyanakkor „a kormány politikai haszna is” lehet. Úgy tűnik, a Városháza felveszi a kesztyűt: az elmúlt napokban erőteljes kampányt indítottak „Stop Budapest-adó” jelszóval. Karácsony vasárnap délelőttre „beszélgetésre” hívta facebookos követőinek egy részét a Lánchíd pesti hídfője közelébe, ahol a Rakpart aszfaltjára festették fel a mottót, “hogy a Várból is láthassák”.

 

 

A kormány ugyanakkor azzal utasítja vissza Karácsony állításait, hogy a főváros valójában több állami forrást kap, mint korábban. Ugyanakkor, ha összevetjük a 21 milliárd forintot kitevő összes idei kormányzati normatívát és támogatást a megemelt szolidaritási hozzájárulás 22 milliárdos összegével, akkor kiderül, hogy Budapest nettó befizetőjévé válik a központi költségvetésnek. Igaz, hogy jövőre a főváros már 29 milliárdot kap, ám Karácsonyék számításai szerint 32-36 milliárdot kell befizetni az államkasszába, vagyis 2021-ben még több mínusszal kell számolniuk.

Befagyasztott milliárdok

A zárolt források között szerepel egyébként a Lánchíd felújítására szánt 11,8 milliárd forint is, ám a munkálatokra a 24.hu értesülései szerint hamarosan feltételes közbeszerzési eljárást írnak ki, így ez az összeg végül felszabadulhat.

Kiss Ambrus a portálnak azt mondta: „Sokkal több felújítást, fejlesztést terveztünk, de olyan nem fordulhat elő, hogy egyáltalán nem lesznek Budapesten fejlesztések.”

A rendelet értelmében a következő forrásokat kell zárolni:

  • a Városháza-rekonstrukció első ütemére szánt 1 milliárd forintot
  • a Fővárosi Önkormányzat intézményeinek energetikai korszerűsítésére szánt 1,2 milliárd forintot
  • a Széna tér felújítására címkézett 787 millió forintot
  • a Blaha Lujza térre szánt 100 millió forintot
  • az út- és hídfelújítások keretéből 2 milliárd forintot
  • a forgalomtechnikai felújításokra szánt pénzekből 756 millió forintot
  • a kerékpártárolókra szánt 300 millió forintot
  • a klímavédelmi és zöldterület-fejlesztési feladatokra szánt források közül 470 millió forintot

Ünneplésre, sportra, kultúrára is jóval kevesebb pénzt tud fordítani a fővárosi önkormányzat, az erre a célra szánt keretet is százmilliós nagyságrendű összegekkel kell megvágni.