Az egész kerület megmozdult, és ezernyi ajándékot gyűjtöttek a rászoruló gyermekeknek. Helyi Érték című műsorunkban a kezdeményező, ötletgazda, Bedő Kata kultúráért, oktatásért, társadalmi kapcsolatokért és kommunikációért felelős alpolgármester értékelte az akciót, amely szívmelengető összefogást hozott.
Kerületünkben idén első alkalommal épült Ajándékgyár Bedő Kata alpolgármester kezdeményezésére és ötletére, az Újpest Gyermekeiért Jótékonysági Alap szervezésében. Nem túlzás azt állítani, hogy az egész kerület megmozdult. A városvezető elmondta: egyáltalán nem számítottak arra, hogy ennyi adomány érkezik. Volt olyan kerületi iskola, ahol a tanulók a szokásos „karácsonyi húzás” helyett inkább az Ajándékgyárba vitték, amit társaiknak szántak.
– Amikor az egészet kitaláltuk és elkezdtük megszervezni, azt mondtuk, hogy 100-200 cipősdoboznyi ajándéknak már nagyon fogunk örülni. Erre már az első nap érkezett 300 doboz, amely a későbbiekben még sokkal több is lett. Nagyon meglepődtünk, és örültünk annak, hogy mindenki beleadta, amit csak tudott.
Az újpesti önkormányzat jótékonysági akciója páratlan sikerrel zárult. A főtéren felállított „igluba” sokan hoztak használt ruhákat is, az S.O.S. Krízis Alapítvány vezetője szerint másra is nagy szükség van karácsonykor, ami az ünnep igazi lényegét adja meg a nehezebb sorsú gyermekeknek.
– Karácsonykor a szegény gyerekek is ajándékra vágynak. Nem használt ruhára, hanem valamire, ami nekik is örömöt okoz, ami nem a hétköznapi szükségletek kielégítésére irányul, hanem igazi ajándék, amit ki lehet csomagolni
– mondta el Hellenbárt László.
Nemcsak civilek, hanem a kerület sportegyesületei (UTE, Újpest FC, UVSE), a szurkolók, az állatvédelmi járőrszolgálat munkatársai, illetve a tűzoltók is segítettek: utóbbiak két megpakolt tűzoltóautónyi ajándékkal érkeztek.
Az Újpesti Cigány Nemzetiségi Önkormányzat elnöke szerint ebben az évben különösen kiütközött a rászorultság a látókörükben élő családok között, mert a járványhelyzet a roma családok életét is nagyon megnehezítette.
– Újpesten számos cigány és nem cigány családból dolgoztak a vendéglátóiparban és szállodaiparban – kézilányként, mosogatólányként, pincérként – ezek a munkahelyek megszűntek, és sokan dolgoztak feketén, úgyhogy ők rögtön elestek azoktól a lehetőségektől is, hogy munkanélküli járadékra legyenek jogosultak.
-mondta Molnár István Gábor.
A két hét alatt végül 1300 cipősdoboznyi ajándék gyűlt össze, messze felülmúlva a várakozásokat. December 13-án kezdték meg az ajándékok célba juttatását az Újpesti Cigány Nemzetiségi Önkormányzat, illetve az S.O.S. Krízis Alapítvány segítségével. A szervezés, technikai lebonyolítás rendezvényszervező munkatársunk, Ungi Veronika érdeme.
De a legnagyobb köszönet tényleg azokat illeti, akik adtak. Mindenki megtapasztalhatta, hogy az ünnepi rohanás, teendők közepette milyen jó érzés becsomagolni „egy doboz szeretetet” azoknak, akiknek ettől lesz szép a karácsony.