A környék legfertőzöttebb országaiból szabadon lehet utazni hazánkba, ahol kevés az új eset, ott viszont határzár van. Ki érti ezt?
Az amerikai Johns Hopkins Egyetem folyamatosan frissülő összesítése szerint Szerbiában 76, Szlovéniában 55 volt az új fertőzések száma szeptember 3-ikán. Ezeket az országokat a magyar kormány vörös színnel jelöli, vagyis határzárat vezetett be velük szemben.
A szeptember első napján kiadott rendelkezés alapján még szintén vörös besorolás alá estek a visegrádi országok is, majd kisvártatva zölddé minősítette őket a kabinet. Mindezt úgy, hogy Csehországban a napi új fertőzések száma meghaladta az 500 főt, vagyis csaknem tízszer annyi embernél mutatták ki a vírust, mint a továbbra is vörös státuszban lévő Szlovéniában.
Ameddig a vörösnek minősített országokból még a magyar állampolgár is csak úgy térhet haza, hogy kettő darab, saját költségén elvégeztetett és negatív eredményű tesztet mutat fel (vagy vállalja a kéthetes karantént), addig a visegrádi országok lakosai egyetlen, akár otthonról hozott negatív eredmény birtokában is beléphetnek hazánkba.
Az 500 főt meghaladó napi új esetszám Csehország tekintetében egyébként nem kevesebbet jelent, mint hogy ott a járvány kezdete óta nem mutatták ki egyetlen napon ennyi embernél a kórokozót; vagyis a fertőzés terjedése minden korábbi rekordot megdönt. Az országban egyébként több mint száz fertőzésgócot tartanak nyilván, a leginkább érintett térség Prága.
A kormány tehát a számoktól látszólag elrugaszkodott módon, de legalábbis magyarázat nélkül döntött arról, hogy miért kapott zöld jelzést a súlyosan fertőzött Csehország, és miért kapott pirosat a tizedannyi új esetet regisztráló Szlovénia.
A hazánk által szintén beutazási tilalommal sújtott Belgium viszonozta a lépést, és maga is hasonló módon szankcionálja Magyarországot. Eszerint aki tőlünk érkezik az országukba, kötelező karanténba kell vonulnia és vírustesztet csináltatnia.
A rendelet értelmében a belga állampolgároknak tilos olyan utazást tenniük hazánkba, amely nem alapvető fontosságú. A belga rendelkezés csak válasz a magyarra; az is igaz ugyanakkor, hogy hazánkban is csúcsokat dönt az újonnan kimutatott fertőzések száma. Így még csak ürügyet sem kell kreálnia ahhoz senkinek, hogy a „nem ajánlott” kategóriába sorolja Magyarországot.
Ezzel együtt – vagy ennek ellenére – a szokott módon kezdődhetett a tanév, de nem meglepő módon a fertőzés azonnal felütötte a fejét az oktatási intézményekben. Újpesten például a Babits Mihály Gimnáziumból jelentettek megbetegedést.
Kovács-Szemkeő Júlia