Hatodik alkalommal kerül megrendezésre az Újpesti Borvíkend

  •  
  •  
  •  

Szeptember 8–10. között ismét a Szent István térre költözik a borvilág. A jól ismert, visszatérő pincészetek mellett új borászatokkal ismerkedhetnek meg az érdeklődők. Cikkünkben most egy új borászati és egy jól ismert gasztrokiállítót mutatunk be.

Újpesti pezsgés

Az idei Borvíkenden új kiállítóként mutatkozik be a beszédes nevet viselő Bubbly Shop. A részletekről Illés Tamás portfoliómenedzsert kérdeztük.

– Tomi, téged az újpesti közönség már ismerhet a Pannonhalmi Főapátság pincészetétől, de most valami új dologgal is készültél nekünk.
– Így van. A Bubbly Shop egy baráti összefogás eredményeként létrejött társas vállalkozás, ami azt a célt tűzte ki maga elé, hogy Magyarország első számú pezsgőimportőre lesz. Mindannyian más-más területről érkeztünk, különböző szakmáink vannak, a buborék szeretete köt minket össze. Körülbelül egy éve vagyunk jelen a piacon, és szerencsére nagyon pozitívak az eddigi visszajelzések, a Borvíkendre szóló felkérésünk is ezt igazolja.
– Mit kell tudni a választékról, mikkel foglalkoztok pontosan?
– Kínálatunk jelenleg elsősorban exkluzív Prosecco-tételeket vonultat fel a DOCG szintű eredetvédelem alatt álló Conegliano-Valdobbiadene térség legmagasabb minőségi kategóriájából. Célunk viszont az, hogy pezsgőspecialisták legyünk, emiatt folyamatosan törekszünk a fejlődésre és új területek megismer(tet)ésére. Olyan termelőkkel dolgozunk együtt, akiket kizárólagosan képviselünk. Csúcsproseccóinkkal a kategória itthon kevéssé ismert minőségi oldalát tudjuk megmutatni, olyan tételeket, amik más dimenziót nyitnak.
– Mire figyeltek egy-egy termék vagy pincészet kiválasztásánál?
– Elsősorban a magas minőségre, de nagyon fontos számunkra a történet is. Jó termékek, egyedi figurák, önálló karakterek, színes sztorik teszik még különlegesebbé a kínálatunkat emellett keressük az újdonságokat akár szőlőfajták és technológia tekintetében egyaránt.
– Mivel készültek az idei Borvíkendre?
– A már említett központi szerepet betöltő csúcsproseccókon kívül Olaszország olyan más pezsgőtermékeit is bemutatjuk, mint pl. a tradicionális eljárással készülő Franciacorta, de lehetőség lesz kóstolni Crémant-t is Franciaországból. Bízom benne, hogy mindenki megtalálja a maga kedvencét, és ahogy a borok tekintetében már tapasztaltam, most is értő fülekre fognak találni a történetek, hiszen mottónk szerint lehet élni buborékok nélkül, de nem érdemes…

 

Hagyományőrzés az ételeken keresztül: A Zalai Dödölle

Ollárné Zubor Beatrix, a Zalai Dödölle alapítója már 1993 óta foglalkozik dödöllekészítéssel. Az Újpesti Borvíkend visszatérő kiállítójaként kiemelten fontos számára, hogy minél több embert megismertessen ezzel a mesterséggel és ételein keresztül bemutassa az adott tájegység kultúráját is.

– Mit jelent önnek a hagyományőrzés?
– A hagyományőrzés nagyon fontos szerepet tölt be az életemben, mind az életforma, mind az ételek készítésének tekintetében egyaránt. Úgy gondolom, hogy a múltunk ismerete elengedhetetlen feltétele a jelenkori világunknak. Számomra az ételek is értéket hordoznak. Szeretünk mindig mesélni a vendégeinknek, így a finom falatok mellé kapnak egy kis nosztalgiát, egy kis történelmet is.
– A híres dödöllén kívül prószát is készítenek, ami talán kevésbé ismert. Mi a különbség a kettő között?
– Mind a kettőnek krumpli az alapja, hiszen a göcseji tájon annak idején rengeteg volt belőle, csak úgy, mint a kukoricából. A legfontosabb különbség, hogy a dödöllének főtt krumpli az alapja, amit sóval fűszerezünk és liszttel kikeverünk, majd kézzel kidagasztjuk. Ezután zsíros kanállal tepsibe szaggatjuk és megsütjük. Zalában ezt köretként is esszük, mondjuk egy szép testes pörkölt mellé, de önálló ételként is megállja a helyét sült hagymával, tejföllel, sőt, mostanában sajttal megszórva is nagyon kedvelik. A prósza nyers krumpliból készül, amit lereszelünk, aludttejet, kukoricalisztet és fokhagymát adunk hozzá és palacsintasütőben kisütünk. Ezt is lehet sajttal, tejföllel és szalonnával kiegészíteni.

– A hagyományőrzés mellett azért az újítások is helyet kapnak?
– Úgy gondolom változásokra is szükség van, persze módjával. Igyekszünk minél több emberhez eljutni és célunk, hogy szélesebb körben ismerjék meg ezt a csodálatos ételt. Emiatt folyamatosan nyitunk az új ízekre. A Borvíkendre készülünk egy újdonsággal, amit már leteszteltünk egy-két fesztiválon és nagyon pozitív volt a visszajelzés. Ez egy prószás pirított csirkemelles zöldséges finomság, amit érdemes lesz megkóstolni.
– Ha már Borvíkend… mi az, ami visszahúzza önöket minden szeptemberben Újpestre?
– A szenzációs vendégkör és a hihetetlenül empatikus szervezők. Én már nem fogadok el minden felkérést, csak oda megyünk el, ahol szeretettel várnak és fogadnak. Érdeklődő, beszélgetésre nyitott és hajlandó, értő vendégeket szolgálunk ki, akik nemcsak enni akarnak egy jót, hanem meg is akarják ismerni annak az ételnek a történetét. Nagyon ritka az, ami Újpesten szep­temberben történik. Örülök, hogy így „egymásra találtunk”.

Hornyák-Kövi Franciska