Ugyan korábban tagadták, a kormány mégis meglépi az iparűzési adó elvonást: a korábbi híresztelésekkel ellentétben nem a gödi teljes elvonás modelljét terjesztik ki országosra, csak a többletet osztják újra, de így is komoly milliárdoktól eshetnek el a települési önkormányzatok – írja a HVG. Az elvonás Újpestet is súlyosan érintheti.
A kormányzati döntés értelmében az önkormányzatoktól 100 százalékos extraprofitadó formájában elveszik az éves (elsőként a 2025-ös) iparűzési adó többletét, mely egy állami alapba kerül, ahonnét újraosztják a járások között. A „Robin Hood-receptet” követő ötlet szerint a pénzt a gazdagabb önkormányzatoktól veszik el és odaadják a kisebb, szegényebb településeknek. A járások számára 65 milliárd forint válik pályázhatóvá, elvben akár a befizető települések is visszakaphatnak valamennyit a saját pénzükből.
A Navracsics Tibor önkormányzati és területfejlesztési miniszter által október 7-én hétfőn bejelentett döntés egyetlen pozitívuma, hogy valóban versenyképesebbé teheti a járásokat a források homogénebb elosztásával, ugyanakkor a nagyobb önkormányzatoktól megvonja az őket jogosan megillető adóbevételt. Alapelvét tekintve ez a konstrukció leginkább a 2017-től bevezetett szolidaritási adóra hasonlít, annak egyfajta fejlesztése.
A helyi iparűzési adó (hipa) reformját még Lázár János építési és közlekedési miniszter lebegtette be június végén. A HVG szeptemberben írta meg, hogy információk szerint a kormányzat több területen is beavatkozhat az önkormányzatok életébe, például azzal, hogy a „gödi modell” mintájára központilag elvonják és újraosztják a települések iparűzési adóját. A kormány egészen mostanáig igyekezett tagadni, hogy bármi ilyesmire készülnének.
A „versenyképes járások” címmel megtartott sajtótájékoztatón Navracsics Tibor „területfejlesztési programot” hirdetett, szerinte az intézkedésre azért van szükség, hogy „a kistelepülések ne essenek ki a fejlesztésekből”. A pályázati feltételek nem ismertek, így kérdés, mi gátolná a gödi modellnél megismert politikai indíttatású osztogatást. Navracsics Tibor az atv.hu kérdésére azzal nyugtatott: “Olyan, hogy ellenzéki vagy nem ellenzéki, 20 ezer fölötti településnél van. Ez a kérdés járásonként egy várost érint, a falvak többségében független polgármester van”.
Hogyan érintheti a kormány döntése Újpestet?
Az elmúlt három év átlaga alapján a kerület teljes költségvetési bevételének igen jelentős részét, mintegy 45 százalékát teszi ki a helyi iparűzési adó. Az idei évben ez szám szerint kb. 16 milliárd forintot jelent. A bevételek (és kiadások) növekedési üteme alapján ennek mintegy negyede, kb. 3-4 milliárd forint lehet az a többlet, melyet a kormányzat jövőre elvenne Újpesttől központi újraelosztás céljára.
Kevés, szinte nulla az esély rá, hogy Újpest bármennyit is visszakapjon ebből az összegből, amit várhatóan az elmaradottabb, például észak-magyarországi és dél-dunántúli régiók, járások fejlesztésére költenek majd. Ha az újraelosztásnál a szolidaritási hozzájáruláshoz hasonlóan az iparűzési adóerő-képességet veszik figyelembe − mely a fővárosi kerületekben kiemelkedő −, Újpest azok között a települések között lesz, ahonnét elvonnak, de vissza nem kapunk semmit.
ÚN