Sokszorosára nőtt Magyarországon, különösen az ország középső, északi részén a hepatitis A-vírussal diagnosztizáltak száma – tájékoztatott a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK). A megelőzés érdekében védőoltást javasolnak, valamint fokozott körültekintésre szólították fel az egészségügyi szakembereket. Megkérdeztük dr. Szabó Gergő újpesti háziorvost is a járvánnyal kapcsolatban.
Januárban és februárban hétszeresére nőtt a hepatitis A-fertőzés gyanújával jelentett betegek száma a tavalyi év azonos időszakához képest – írja honlapján az NNGYK. Amíg 2023-ban egész évben 186 fertőzött volt, 2024-ben 289, idén csak március 17-ig 308 beteget regisztráltak. Tavaly ugyanebben az első 11 hétben ez a szám 44, a korábbi évek (2019-2023) mediánja pedig még kevesebb, 13 volt. A hivatal tájékoztatása szerint legjobban a főváros, valamint Pest és Fejér vármegyék érintettek a fertőzés terjedésében.
A hepatitis A-vírus a fejlett országokban ritkán üti fel a fejét, a fejlődő országokban pedig gyermekbetegségnek számít, melyen felnőttkorra szinte mindenki átesik. A vírus széklettel, szennyvízzel, jéggel és ételek fogyasztásával, ritka esetben szexuális úton terjed, leginkább rossz higiénés környezetben üti fel a fejét, valamint ott, ahol nem megfelelő a tisztavízellátás.

Hepatitis A-vírus
A vírus általában négy hét lappangást követően okoz tüneteket, melyek közé általában a láz, a gyengeség és a hasi fájdalom tartozik. A máj érintettsége miatt sárgaság és sötét színű vizelet is jelentkezhet. Ezek általában néhány napig, hétig állnak fenn, majd megszűnnek. Az esetek kevesebb mint egy százalékában előfordul heveny májelégtelenség sárgasággal, beszűkült tudatállapottal és alvászavarral.
Dr. Szabó Gergő újpesti háziorvos úgy nyilatkozott az Újpest Médiának, hogy praxisának betegei között még nem észleltek hepatitis A megbetegedést, a páciensek azonban már értesültek a járványról, néhányan kérték is a védőoltás felvételét. A gyógyszertárakban elérhető a forgalomban lévő két hepatitis A elleni oltóanyag, illetve a kombinált hepatitis A+B-vírus elleni vakcina is. „Maximálisan védőoltás párti vagyok, de annak ellenére, hogy az esetszámok emelkedtek, felesleges pánikot kelteni, mivel egyrész megelőzhető, másrészt kezelhető megbetegedésről van szó, amely csak ritkán okoz súlyos májelégtelenséget” – mondja az háziorvos.
A védőoltást inkább azoknak javasolják, akik fokozottan ki vannak téve a fertőzés veszélyének, például fertőzött szubtrópusi vagy trópusi országokba utaznak, olyan helyeken élnek, vagy oda utaznak, ahol nem megfelelőek a higiéniai körülmények, illetve akik valamilyen alapbetegséggel rendelkeznek, például hemofíliások, krónikus hepatitis B- vagy C-vírushordozók. De ajánlott azoknak is, akik az életmódjuk miatt vannak kitéve a fokozott kockázatnak, például intravénás kábítószer-használók.

dr. Szabó Gergő háziorvos (fotó: Várai Mihály)
A fertőzés megelőzéséhez érdemes az alábbi szabályokat betartani:
- Alaposan mossunk kezet szappannal, különösen vécéhasználat után, étkezés és ételkészítés előtt.
- Ne osszunk meg másokkal evőeszközt, törölközőt vagy egyéb személyes tárgyakat.
- A fertőzöttek kerüljék a testi kontaktust másokkal, és ne vegyenek részt ételkészítésben.
Ha olyan országba utazunk, ahol gyakori a hepatitis A, érdemes különösen figyelni a következő dolgokra:
- Mossuk meg palackozott vízzel és hámozzuk meg a gyümölcsöket és zöldségeket. Olyan gyümölcsöt, zöldséget ne fogyasszunk, amit nem lehet meghámozni.
- Kerüljük a nyers ételek fogyasztását.
- Igyunk palackozott vizet, és ezt használjuk fogmosáshoz is.
- Ne tegyünk jégkockát az italunkba.
- Kerüljük a szabadvízi fürdőzést.
További fontos tudnivalók és megelőzési tanácsok az NNGYK honlapján érhetőek el.
RD