, , , , ,
  •  
  •  
  •  

Aki csak tud, takarékoskodásba fogott országszerte, így a IV. kerületben is. A július végi adatok azt bizonyítják, hogy nagyon megijedt az ország a rezsicsökkentés csökkentéséről szóló bejelentés miatt. Az Újpesti Napló a legismertebb spórolási szakértőnőtől kért tippeket, és annak is utána járt, hogyan takarékoskodnak a helyiek.

Közel 9 százalékkal volt kisebb az áramfogyasztás a magyar villamosenergia-rendszerben július utolsó hetében, mint egy évvel korábban.

Fa Kinga

Magyarország befékezett: lefújtuk a port nagyanyáink régi spórolási technikáin, és új, modern takarékoskodási megoldásokon törjük a fejünket. A legismertebb takarékoskodási szakértő, a Pénzügyi Térkép és a Bravúros Beosztók csoport alapítója, Fa Kinga szerint állítsunk fel fontossági sorrendet az életünkben. Úgy gondolja, felesleges az árakon vitatkozni, mivel nincs ráhatásunk. Ezeket tanácsolja a legbravúrosabb beosztó:

Mi fontosabb az életben a meleg családi otthonnál.? Nyaralás, fagyizás, háztartási kütyü? Ha fontosabb a meleg télen, akkor mondjunk le ezekről a kiadásokról!

Takarékoskodjunk a fűtéssel! Inkább vegyünk fel két pulóvert, de ne tekerjük fel a fűtést! Más hőmérséklet kell pihentető alváshoz, és más ülőmunkához. Alkalmazzunk helyi melegítést munka közben, akár egy infrakályhával ami villanyt fogyaszt. Így olcsóbban kijövünk, mintha fűtenénk.

Spóroljunk a vízszámlán és a vízmelegítésen is! Zuhanyozzunk le 2 perc alatt, ha pedig kádban fürödnénk, akkor többen is megfürödhetnek ugyanabban a vízben.

Nagyon meg kell nézni, hol vásárolunk élelmiszert! A Bravúros Beosztók csoportban rengeteg ötlet található, mi, hol kedvezőbb árú. Érdemes végignézni a reklámfüzeteket és kuponozni is! A kosztpénz általában nem a főtt ételeken csúszik el, hanem a nasikon, az impulzusvásárlásokon, a csipszeken, sörökön, csokikon.

Viszonylag olcsók maradtak a hüvelyesek, a sárgaborsó, a lencse vagy a gulyásleves is megfizethető. A tésztának felment az ára, lehet otthon gyúrni! A WHO napi három adag zöldséget és két adag gyümölcsöt ír elő. Válasszuk a szezonális gyümölcsöket, a szilvát és az almát, ezeknek körülbelül 5-600 forint az ára kilónként.

Sajátítsuk el a borítékos módszert! Tegyük külön borítékba a különböző kiadáscsoportokra szánt pénzügyi keretet! Élelmiszer, rezsi, ruházkodás, gyerek, nyaralás, karácsony… Miután eldöntöttük, hogy melyik irányra mennyi pénzt szánunk, csak azt az összeget használhatjuk fel erre a célra, ami az adott borítékban van. Ha elfogyott a pénz, akkor csak a következő hónapban, az újra feltöltött egyenlegből használjunk pénzt!

Az iskolakezdésnél nézzük át a meglévő készletet, kérdezzük meg az ismerősöket, hogy kinél mi maradt meg: van-e elfekvőben például korongkészlet, vonalzó. Ezzel spórolhatunk, és a földnek is így teszünk jót!

Az újpestieket is megkérdeztük, hogyan takarékoskodnak?

Zsuzsa: Mindenen spórolok, ételeken, rezsiköltségen, ezeken lehet kicsit visszább venni. A gyümölcs árán nagyon nehéz spórolni, de már csak egy-két szem barackot veszek a piacon, az eddigi fél kiló helyett. Ott tartok, hogy kiszámolom, hány szem barackot és szilvát vehetek, legközelebb a mákszemeket is megszámolom. Mit kéne csinálni? Dobjam el a telefonom vagy az internetem? Ne nézzek tévét? Nyugdíjas vagyok, még nehezebben fogok megélni, de nem magamat, hanem leginkább a gyerekeimet és az unokáimat féltem. Én nagyon bírom a hideget, de nem hiszem, hogy az egészen pici gyerekeknek elég lesz a 19-20 fok az iskolában. Bár van kiskertünk, de folyamatosan locsolni kell, és már a víz is nagyon drága.

Barbara: Megpróbálok foglalkozni a takarékoskodással, de a zöldségeknél nem nagyon lehet. Inkább a minőséget nézem, mint az árat. Inkább a húson és a tisztítószereken spórolok, kivárom az akciókat, és egyszerre veszem meg a szükséges élelmiszereket. Nem kapcsoljuk fel a villanyt, és a vízre is vigyázunk, mindent megpróbálunk. A számításaink szerint a rezsi limitben még benne vagyunk, de az élelmiszerárak brutálisan felmentek, és azokon elég nehéz takarékoskodni. Korábban is tudatos vásárló voltam, most még inkább odafigyelek, már amire lehet.

Magdi: Még jobban odafigyelek a villanyfogyasztásra, a gáz egyelőre nem probléma. A férjemmel ketten élünk, és kizárólag annyit főzünk, amit meg is eszünk, semmit sem dobunk szemétbe. Reggel már nem gyújtjuk fel a villanyt, és sokkal tudatosabbak lettünk minden téren. Sokkal szerényebben élünk, mint korábban. Már nem megyünk se színházba, se moziba bár nagyon szeretnénk menni. Bevásárló cetlivel járok vásárolni, tudatosan megtervezem az étkezéseket, és így nem csábulok el.