Karácsony: öncélú az önkormányzati jogkörök csorbítása

  •  
  •  
  •  

A főpolgármester tegnap több miniszterrel és államtitkárral is tárgyalt, ám senki sem szólt neki előre, hogy a kormány a városvezetők jogköreinek csorbítására készül, árulta el Karácsony az Indexnek adott interjúban.

Karácsony Gergely kifejtette, hogy Sára Botonddal, a fővárosi kormányhivatal vezetőjével alapvetően jó munkakapcsolata van, ugyanakkor továbbra sem őt, hanem a budapesti szavazókat tartja saját „főnökének”.

A polgármesteri jogköröket megnyirbáló kormányzati törvénytervezetről elmondta, hogy az

„a Fidesz által eddig hangoztatott érvekkel is szembemegy”.

Azzal kapcsolatban, hogy a javaslat a helyi védelmi bizottság előzetes jóváhagyásához kötné a polgármesteri döntéseket, úgy fogalmazott:

„A legnagyobb baj, hogy ezen emberek egészsége és élete múlhat. Választói legitimációval rendelkező polgármesterek helyett egy kormányzati kinevezettekből, rendőrökből, katasztrófavédőkből, katonákból, rosszabb esetben pártkatonákból álló bizottság napokig ülhet a javaslatok fölött, amelyek nagy részéről ráadásul ismereteik sem lehetnek. Mire jó ez?”

A főpolgármester szerint nem tiszta, hogy mi alapján dönt majd mondjuk egy katonatiszt a tömegközlekedést vagy az idősgondozást érintő javaslatokról, majd rámutatott, hogy a kormány

eddig csak feladatokat adott az önkormányzatoknak a védekezés kapcsán, anyagi támogatást viszont nem.

Karácsony szerint semmi sem indokolta a mostani lépést, az önkormányzatok pedig pártállástól függetlenül “heroikus küzdelmet” folytattak az elmúlt hetekben, hogy amennyire csak lehet, fékezzék a járvány terjedését.

„Most pedig öncélúan likvidálnák a települések önállóságát, ennek a totális hatalomgyakorláson kívül nincs értelme, viszont megakaszthatja a védekezést és emberéletekbe kerülhet”

– emelte ki Budapest első embere.

Karácsony szerint a kormánypárti lakájmédia addig próbálta félremagyarázni a katasztrófavédelmi törvény 2011-ben elfogadott rendelkezését, miszerint veszélyhelyzetben a főpolgármester gyakorolja a Fővárosi Közgyűlés jogköreit, a helyi polgármesterek pedig a képviselő-testületek jogköreit, amíg rá nem jöttek, hogy ezt a törvényt a Fidesz fogadta el. Felidézte, hogy a különleges jogkörökkel eddig csak fideszes polgármesterek éltek vissza az országban.

„Én csak olyan döntést írok alá, amelynek van többségi támogatottsága, és mindenben egyeztetek az ellenzéki Fidesz-frakcióval”

– fűzte hozzá.

Szerinte a kormány „választói legitimáció nélküli, kinevezettekből álló” bizottságokra ruházza át a döntési jogköröket ahelyett, hogy belátná:

„Ez egy egészségügyi, szociális és gazdasági válság, aminek a kezelésében a helyi ismeretekkel és választói felhatalmazással rendelkező polgármesterekre nagyon fontos szerep hárul.”

A főpolgármester úgy látja, hogy a törvényjavaslat elfogadásával épp abban a szakaszban nőhet meg feleslegesen Budapest reakcióideje, „amikor gyorsaságra lenne szükség”.

„Nem lehet olyan hatalmi akarat, ami felülírja az emberélet védelmét”

– hangsúlyozta a javaslat visszavonását sürgetve Karácsony Gergely.

Gyámság alá vennék az önkormányzatokat

Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes éjjel benyújtott egy salátatörvény-tervezetet, amely alapján számos jogszabály módosítását tervezi a kormány a veszélyhelyzetre hivatkozva. A katasztrófavédelmi törvényt például úgy módosulna, hogy a választott önkormányzatok, polgármesterek ne dönthessenek önállóan a veszélyhelyzet ideje alatt – írja az Index.
tovább

, , ,