November 7-én ismét összeült Újpest Önkormányzatának Képviselő-testülete. Az októberben felállt testület harmadik ülésén korrigálták a Szervezeti- és Működési Szabályzatot, megszavaztak új tagokat az önkormányzati fenntartású cégekbe és a képviselő-testületi bizottságokba, valamint az Újpest FC tervezett új stadionjának kérdése és egy fontos útfelújítás fővárosi finanszírozásának ügye is megtárgyalásra került.
A testületi ülés első szakaszában az előző ülésen megszavazott Szervezeti- és Működési Szabályzat (SZMSZ) kisebb korrekciójáról szóló polgármesteri javaslatról szavaztak a képviselők. A korrekcióra azért van szükség, mert a törvényi előírások szerint a bizottságokban az önkormányzati képviselőknek eggyel többen kell lenniük, mint a nem képviselő tagoknak.
Dr. Trippon Norbert polgármester kiemelte, a módosítással nem javasolnak több delegáltat megválasztani, illetve a képviselőknek lehetőségük lesz több bizottság munkájában részt venni. Nyomatékosította továbbá, hogy a bizottsági létszámok növelése semmilyen többletköltséggel nem jár az önkormányzat számára.
A szavazás előtt a testület a Magyar Kétfarkú Kutyapárt frakcióvezetője, Nagy Dávid által benyújtott, az SZMSZ módosításáról szóló indítványról döntött. Bedő Kata alpolgármester és dr. Trippon Norbert kifejtették, hogy a módosító javaslatban számos olyan részlet szerepel, amely szembemegy a Magyar Önkormányzati Törvényben (Mötv.) foglaltakkal, melyet dr. Moldván Tünde jegyző is aláhúzott.
A javaslatot 16 nem szavazat és 2 tartózkodás mellett elutasította a képviselő-testület. A dr. Trippon Norbert polgármester által benyújtott alapjavaslatot a képviselők 18 igen és 2 nem szavazat mellett elfogadták, az SZMSZ a javaslatban foglaltak szerint módosult.
Szünetet követően a testület az önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságok az előző ülésen megszavazott felügyelőbizottsági tagságában történő kisebb (létszámmódosítás nélküli) változtatásokról döntött, mindhárom benyújtott korrekciót 20 igen szavazattal, teljes összhangban megszavazták a képviselők. Ezután a képviselő-testületi bizottságok tagjait érintő módosításról szavazott a testület, melyet 18 igen és 2 tartózkodás mellett szintén elfogadtak.
Az ülés további részében egyéb kérdéseket, többek között a polgármester által benyújtott két határozati javaslatot tárgyalt meg a testület. Az első javaslat az Újpest FC tervezett új stadionjának ügyét érintette, melyet az elképzelés bejelentése óta fokozott figyelemmel kísér a helyi közvélemény. Dr. Trippon Norbert több ezzel kapcsolatos kérdést is tisztázott. Az önkormányzat felvette a kapcsolatot az Újpest FC vezetőségével, azonban konkrét egyeztetések még nem történtek az ügyben.
A klub elnöke, Ratatics Péter az Újpesti Naplóban megjelent interjúban elmondta, jelenleg öt helyszínt mérlegelnek, amint összeáll a koncepció, elkezdik az egyeztetéseket az önkormányzattal, a hatóságokkal és a lakosokkal; legelőször a környéken élők véleményét kérdezik meg. Dr. Trippon Nobert Ratatics Péterrel a testületi ülést megelőző napon folytatott beszélgetésére hivatkozva elmondta, a cikk megjelenése óta sem született előrelépés a helyszínt illetően.
A polgármester kitért a belengetett egyik lehetséges helyszín, a Fóti úti egykori Tungsram-telephely 18 hektáros telkén a napokban megkezdődött bontással kapcsolatos hírekre is. A telek nem az önkormányzat és nem is az Újpest FC, hanem a 2A Ingatlan Befektetési Kft. tulajdonában áll, a cég közlése szerint a helyszínen ún. értékmentő bontás történik, azokat az elemeket, például a fémeket szállítják el, melyeket máshol hasznosítani tudnak. A munkálatok több hónapig tartanak, ezt követi jövő februártól a telken található összes épület elbontása; a romépületek eltakarítása stratégiai döntés, nem egy leendő projekt miatt történik. A bontási törmeléket nem a kertváros felé, hanem a Fóti út felőli behajtón keresztül szállítják el, így nem zavarja a lakosság nyugalmát.
Dr. Trippon Norbert polgármester elmondta, hogy bárki a magántulajdonán csak akkor építkezhet, ha az a hatályos jogszabályoknak, szabályozási terveknek megfelel, és jogerős építési engedéllyel rendelkezik. 2020 márciusa óta az építési és bontási engedélyeket már nem Újpest Önkormányzata, hanem a Kormányhivatal jogosult kiadni. 2024. augusztus 26. óta ráadásul már rá sem látnak az oldalra (ÉTDR), ahol közzéteszik a kiadott engedélyeket. Azaz ezekbe az önkormányzatnak nincs beleszólása.
Továbbá kifejtette, hogy egy települési önkormányzat a szabályozási tervén keresztül mondhatja meg, hogy egy adott területen mit enged, vagy mit nem enged építeni. Újpest természetesen rendelkezik szabályozási tervekkel. Az egyik “hírbe került” helyszínen például, a Tungsram egykori Fóti úti telephelyén a szabályozási terv kizárja a stadiont, de a lakásépítéseket is. Ugyanakkor, ha egy beruházást a Kormány rozsdaövezetinek vagy kiemeltnek minősít, úgy a jogszabályok alapján a helyi szabályok alól felmentést kaphat egy fejlesztő. Jelenleg még ilyen lépés ebben az ügyben nem történt.
A benyújtott határozati javaslat szerint a képviselő-testület felhatalmazza az önkormányzatot, hogy lényegi egyeztetéseket kezdjen meg az Újpest FC vezetőségével a stadion kérdésében, beleértve a lehetséges helyszínt is. Wintermantel Zsolt, a Fidesz − Újpestért Egyesület egyéni képviselője hozzászólásában egyetértését fejezte ki a javaslatot illetően, valamint arra biztatta az önkormányzatot, minden nagyobb volumenű építkezés esetében előzetesen kérjék ki a lakosság véleményét, hogy a megvalósításkor már a helyiek igényeit is készen tudják figyelembe venni.
Válaszában dr. Trippon Norbert polgármester kifejtette, a 2021-ben elfogadott gazdasági program módosításában szereplő 1. számú melléklet bármilyen Újpesten történő területfejlesztés esetén meghatározza azokat az elvi szempontokat − például városfejlesztési szempontok, környezeti terhelés, közterületi infrastruktúrára gyakorolt hatás −, melyek alapján az önkormányzat a lakossággal együtt mérlegeli a pozitív és a negatív következményeket. A testület végül 20-0 arányban, teljes egyetértésben megszavazta a polgármesteri határozati javaslatot.
A dr. Trippon Norbert polgármester által benyújtott második határozati javaslat a régóta rossz állapotban lévő István út és Pozsonyi út teljes körű rekonstrukciójának ügyét érintette. Az elmúlt években a beruházó projektgazda Budapesti Közlekedési Központ (BKK) elkészítette a felújítás komplett tervét, amennyiben a fővárostól igényelt forrás (bruttó másfélmilliárd forint) a 2025-ös fővárosi költségvetésben rendelkezésre állna, 2026-ban meg is valósulhatna a felújítás.
A határozati javaslat szerint azon képviselők és frakciók, melyek képviselettel rendelkeznek Budapest Főváros Közgyűlésében mindent tegyenek meg annak érdekében, hogy 2025. évben a Budapest IV. kerület Újpest István út és Pozsonyi utca felújításához szükséges forrás a Budapest Főváros Önkormányzata költségvetésben rendelkezésre álljon. Másfelől felkérte a fent rögzített érintetteket, hogy képviseljék azt az álláspontot, amely szerint a Budapest Fővárosi Közgyűlésben lévő frakcióik kizárólag abban az esetben támogassák a Budapest Főváros Önkormányzata 2025. évi költségvetésének elfogadását, amennyiben abban szerepel a Budapest IV. kerület Újpest István út és Pozsonyi utca felújításához szükséges fedezet, továbbá mindent tegyenek meg a projekt érdemi megvalósulása érdekében.
Az István út−Pozsonyi út felújításával kapcsolatos javaslatot végül a képviselő-testület 19 igen szavazattal, teljes összhangban elfogadta.
RD