Megalakultak a képviselőtestületi bizottságok, elindult az önkormányzati munka

, , ,
  •  
  •  
  •  

Újpest Önkormányzatának Képviselő-testülete az alakulóülést követően először ült össze október 21-én. A testületi ülés legfontosabb napirendi pontjait a Képviselő-testületi bizottságok és a Káposztásmegyeri Településrészi Önkormányzat tagjai, valamint a tanácsnokok és az önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságok igazgatóságának és felügyelőbizottságának megválasztása jelentette.

A napirend első – az előzetes menetrendben nem szereplő – pontjaként letette esküjét Modroczky Kitti megválasztott képviselő, aki nem tudott jelen lenni a testület október 4-i alakulóülésén. Ezt követően az előzetesen egyeztetett napirend szerint a Képviselő-testület Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló önkormányzati rendelet módosítása következett. Az alakulóülésen már módosítottak az SZMSZ-en, most azonban, a frakciókkal történt egyeztetéseket követően újabb változtatások elfogadásáról szavazott a testület.

Modroczky Kitti (fotó: Várai Mihály)

Bauer Béla és Nagy Dávid, az MKKP képviselői egy-egy helyi módosító javaslatot nyújtottak be, melyekben egyebek mellett a bizottságok számának csökkentését, egyes bizottságok összevonását, továbbá a felszólalási szándék jelzési idejének mínusz egy napra való visszaállítását és a hozzászólások és felszólalási időkeretének 10 percre módosítását indítványozták. A Fidesz-Újpestért Egyesület frakciószövetség nevében dr. Kató Balázs az MKKP által „sebtében” beterjesztett SZMSZ-módosítások helyett további frakció egyeztetést javasolt, Bartók Béla frakcióvezető pedig úgy vélekedett, nem a bizottságok és taglétszámuk csökkentésre, hanem éppen a 2019-ben létrejött bizottsági struktúra helyreállítására lenne szükség, melyet idén nyáron alaposan megnyirbáltak.

Dr. Trippon Norbert polgármester válaszában úgy fogalmazott, az MKKP által benyújtott, bizottságokkal kapcsolatos javaslat nem tartalmaz érdemi különbséget, ugyanis 30 külső delegálttal számol, míg az alapjavaslatban 34 külső delegált szerepel. A polgármester továbbá azt válaszolta, hogy több frakcióközi értekezletre, sőt, önálló egyeztetésre is sor került Nagy Dávid és Bauer Béla képviselőkkel, így nem vádolhatják azzal a városvezetést, hogy ne egyeztetett volna az ellenzékkel.

Bauer Béla (fotó: Várai Mihály)

Végezetül, dr. Trippon Norbert kifejtette, hogy a felszólalásokra eredetileg javasolt 3 perces időkeret a demokratikus XIII. kerületi önkormányzat gyakorlatát idézte, de már az alakuló ülésen kompromisszumként 5 percre bővült. „Azt gondolom, hogy minden jogszabály módosításnak türelmet kell adni és megnézni, kiállja-e az idő próbáját. Majd amikor eljön az ideje, se előbb, se később, mindenféleképpen érdemes róla újra beszélni” − zárta szavait a városvezető. A benyújtott módosító javaslatokat elutasította, az SZMSZ rendeletére vonatkozó módosítást pedig 18 igen és 2 nem szavazattal elfogadta a Képviselő-testület.

A következő napirendi pontban az önkormányzati képviselők, a bizottsági elnökök és tagok, valamint a tanácsnokok tiszteletdíjáról szavazott – egyhangú igennel – a testület. A frakcióegyeztetéseken született megállapodás szerint a képviselők alapdíja ezentúl a mindenkori minimálbér összegével lesz egyenlő. Ezután a Polgármesteri Hivatal Alapító Okiratának módosítására került sor, melyet szintén egyhangúlag megszavaztak a képviselők.

Hosszabb frakciószünetet követően megválasztották a Képviselő-testületi bizottságok elnökeit és tagjait, valamint a Káposztásmegyeri Településrészi Önkormányzat elöljáróját és tagságát, majd a Képviselő-testület három tanácsnokát. A testület mindkét esetben 20 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül fogadta el a beterjesztett személyi listát. Szintén egyöntetű igennel szavazott a testület a képviselőknek biztosított egyéb juttatások (számítógép, laptop használata) ügyében. Ezt követően a megválasztott nem önkormányzati képviselő bizottsági tagok letették esküjüket, hogy megkezdhessék a munkát.

fotó: Várai Mihály

A képviselők a következő napirendi pontban az Újpest Önkormányzata tulajdonában álló gazdasági társaságok – név szerint az Újpesti Piac- és Vásárcsarnok Kft., az Újpesti Pályázati Projektmenedzsment Zrt., az Újpesti Városgondnokság Kft., az UV Újpesti Vagyonkezelő Zrt., az Újpesti Sajtó Kft., az Újpesti Kulturális Központ Nonprofit Kft. és az UP Rendezvény és Program Kft. – igazgatósági tagjairól és felügyelő bizottsági tagjairól, valamint a részükre megállapított díjazás összegéről döntöttek, minden esetben 20 igen szavazattal.

Ezt követően az önkormányzat közbeszerzési tervének módosítását szavazták meg, ellenszavazat és tartózkodás nélkül. Rádi Attila, a Fidesz-ÚE képviselője a módosítással kapcsolatban a Szent István térre, a Főtér Park mellé tervezett nyilvános illemhely kérdésében tett fel kérdéseket. Dr. Trippon Norbert polgármester válaszában kifejtette, a közelmúltban két újpesti helyszínre kihelyezett nyilvános automata illemhelyek egyöntetű sikert arattak a lakosság körében, az újabb illemhelyet pedig a helyiek kérésére szeretnék elhelyezni, a játszótér közvetlen közelébe.

A következő pontban az újpesti nemzetiségi önkormányzatokkal kötött közigazgatási szerződések, illetve a kerületi közéletbe hosszú évek után visszatérő Újpesti Horvát Nemzetiségi Önkormányzattal kötendő közigazgatási szerződés jóváhagyása történt meg, szintén egyöntetű igennel. Ezután az Újpesti Sajtó Kft. és UP Rendezvény és Program Kft. könyvvizsgálóinak megválasztásáról döntött, 20 igen vokssal a testület.

Dr. Kató Balázs (fotó: Várai Mihály)

A Képviselő-testület ezt követően az Újpesti Kulturális Központ Nonprofit Kft. új ügyvezetője, Bakos Mónika megválasztásáról határozott. A döntést kisebb vita előzte meg. Bakos Mónika kinevezését végül 15 igen szavazat és 4 tartózkodás mellett elfogadta a testület.

A testületi ülés következő részében az önkormányzat fenntartásában működők óvodák aktuális nevelési évre vonatkozó munkatervének elfogadásáról, a Bursa Hungária Felsőoktatási Ösztöndíjrendszer 2025. évi fordulójához való csatlakozásról, az Újpesti Diákösztöndíjak 2024/2025-ös tanévre történő adományozásáról, valamint a Képviselő-testület novembertől decemberig tartó munkatervének elfogadásáról döntöttek, minden esetben egyetértésben.

Az utolsó előtti napirendi pontban lejárt határidejű határozatok végrehajtása került terítékre, köztük az Újpesti Víztoronnyal kapcsolatos telekcserét illető határidő módosítása. Rádi Attila és dr. Kató Balázs képviselők kifejtették, véleményük szerint az önkormányzatnak meg kell fontolnia alternatív megoldásokat is arra az esetre, ha a Fővárosi Vízművek Zrt.-vel tervezett csereügyletet nem sikerülne lebonyolítani. Dr. Trippon Norbert polgármester elmondta, a városvezetés már maga is gondolkodott alternatív megoldásokon. A frakciók egyetértettek benne, fontos, hogy ismét újpesti kézbe kerüljön és megújulhasson, az újpestieket szolgálhassa a kerület legikonikusabb épülete. A napirendi pontot 20 igen szavazattal elfogadta a testület.

Dr. Trippon Norbert polgármester (fotó: Várai Mihály)

A testületi ülés zárásaként „egyebek” napirendi pont alatt a közbeszerzési szabályzat módosításáról, a közbeszerzési döntőbizottság összetételével kapcsolatos átvezetésékről határoztak teljes egyetértésben a képviselők. Végezetül a Momentum frakcióvezetője, Sulykos Kristóf beterjesztéséről voksoltak, miszerint Újpest Önkormányzata egy személyként álljon ki a kormány által október elején bejelentett újabb helyi iparűzésiadó elvétel és újraelosztás ellen. A javaslatot 15 igen szavazat, egyetlen nem szavazat és tartózkodás nélkül elfogadták.

Az ülés berekesztése előtt Dr. Trippon Norbert ismertette a Nagy Dávid képviselő által a testülethez eljuttatott, egyebek mellett az Újpest FC új stadionjára és a kerületben tapasztalható egyes közlekedési problémákra vonatkozó képviselői kérdéssort, melyre a választ az SZMSZ szerint 30 napon belül írásban fogja megkapni a beterjesztő.

RD