•  
  •  
  •  

Négy újpesti óvodában, a JMK-ban, a Liget oviban, a Virág és az Aradi oviban érhető el az óvodások számára a Sakkjátszótér Program. Ezek a játékos foglalkozások nemcsak kellemes időtöltést nyújtanak a gyerekeknek, hanem komplex képességfejlesztő foglalkozásokat is biztosítanak.

Az újpesti Játék-Mozgás-Kommu­nikáció Óvoda sakkovis szabad játék foglalkozásán vagyunk. A középsős gyerekek a csoportszobában éppen Pap Adrienn óvónő irányításával játszanak. Először sakkfigurás, sötét és világos színű babzsákokkal foglalkoznak, játékos feladatokkal gyakorolják egyebek között a sötét és a világos színek megkülönböztetését, próbálgatják, melyik a jobb és a bal kezük, és apró mesék segítségével mondókáznak, „medvebarlangokat” építenek a babzsákoknak. Emellett elsajátítják a térirányokat, különböző játékos építőfeladatokat is megoldanak a játékfigurák és a sakktáblák segítségével. A bő félórás sakkovis foglalkozás keretén belül egy óriási sakkszőnyeg is előkerül, amelyen izgalmas játékok várják a kicsiket.

Fotó: Várai Mihály / Újpest Média

A gyerekek szemmel láthatóan nagyon élvezik azokat a „feladatokat”, hogy az óriás sakkszőnyegen lépkedve jussanak el a maci barlangjába, vagy keressenek maguknak a sakkszőnyegen egy, a babzsákjukkal megegyező színű sötét vagy világos helyet. Ezek a feladatok amellett, hogy az újdonság varázsával hatnak az ovisokra, segítik a logikus gondolkodásukat, a térlátásukat, megtanulják a segítségével a jobb- és a baloldalt, kreativitásra és gondolkodásra nevelik a kicsiket. Rácz Ágnes, a JMK vezetőnője fogad bennünket, aki elmondja, hogy tavaly júniusban, az Újpesti Pedagógiai Napon ismerkedtek meg a Polgár Judit sakkfenomén által létrehozott és kidolgozott Sakkjátszótér Programmal.

Fotó: Várai Mihály / Újpest Média

„Az önkormányzat pedig beiskolázta négy óvónőnket, akik később részt vettek a Sakkjátszótér Program 30 órás, akkreditált elméleti és gyakorlati képzésén.”

A sakk és a Polgár Judit-módszer egy új generációs képességfejlesztő szisztéma. Ezek révén kialakulnak és megerősödnek a XXI. században elengedhetetlen képességek, a kritikus gondolkodás, a kommunikáció, a kollaboráció és a kreativitás.

Fotó: Várai Mihály / Újpest Média

„A különleges sakkos eszközkészlet révén a gyerekek érzelmileg is kötődnek a játékokhoz. Mindezt nem úgy kell elképzelni, hogy azonnal sakkfigurákat tologatnak a táblán, hanem legelőször kavicsokat, babzsákokat, és mesefigurákat alkalmaznak, hogy az alapvető képességeket elsajátítsák, és azonosulni tudjanak, kötődjenek a mesebábokhoz.”

Fotó: Várai Mihály / Újpest Média

Rácz Ágnes elmondta, hogy

“az új program lépésről lépésre építi fel az óvodások gondolkodásmódját, beépíthető az óvodai mindennapok játékába, egyfajta híd szerepet tölt be az óvoda és az iskola között”.

Fotó: Várai Mihály / Újpest Média

Az óvodavezető közölte, hogy a két és fél év időtartamú sakkprogram a kiscsoportos év második felétől indul, és egészen az iskolába való elmenetelig tart. A program eszköztára és anyaga egymásra épül, a fejlesztő feladatok és a játékok, és eszközök egészen a nagycsoport végéig elkísérik a gyerekeket.
Bedő Kata oktatásért is felelős alpolgármester elmondta, hogy idén is lesz lehetőség arra, hogy az újonnan érdeklődő óvodapedagógiai szakemberek egy újabb sakkóvodai képzésen vehessenek részt, az önkormányzat közreműködésével.

, , , , , , ,