Korlátozva: 3 hónap, és tönkremennek a magyar kis- és középvállalkozások?

, , , ,
  •  
  •  
  •  

A járvány második hulláma sem lesz túl kegyes az elsőt is csak nagy nehézségek árán átvészelő hazai kis- és középvállalkozásokkal szemben: egy felmérés szerint kis részük legfeljebb egy hónapot fog kibírni a korlátozások alatt, utána tönkremegy. A nagyobb cégek jellemzően optimistábbak kisebb társaiknál – áll az Index összefoglalójában.

Alábbhagyott a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások (kkv) bizakodónak mondható várakozása a K&H kkv bizalmiindex-kutatás harmadik negyedéves adatai alapján. Az index

az előző negyedévhez képest drasztikusan, 5 ponttal zuhant, így jelenleg 7 ponton áll.

A kutatás rámutat: bár az index értéke visszaesett, a hazai kkv-k egy évre előremutató várakozásai összességében még mindig pozitívak.

Az előző negyedévi 12 ponthoz képest visszafogottabb kilátások hátterében valószínűleg a járvány második hulláma áll, bár a november 11-én életbe lépő kormányzati szigorítások várhatóan még inkább negatívan befolyásolják majd az eredményeket.

Romlott továbbá a vállalati hitelkamatokra vonatkozó várakozás, emellett kevesebb uniós forrással és növekvő közterhekkel számolnak a cégek, saját pénzügyi kilátásait ugyanakkor kedvezőbbnek ítéli meg a kkv-szektor.

Árbevétel tekintetében a legnagyobb és a legkisebb méretű cégek várakozásai változtak számottevően.

Az ágazatok közül a szolgáltatási szektorban és a korábban igencsak pozitív várakozásokkal teli agráriumban hagyott alább a cégek bizalma.

3 hónap múlva vége a dalnak?

Közben 280 magyar kkv bevonásával készített felmérést a MiniCRM. Ebből az derült ki, hogy

a kis- és középvállalkozások 8 százaléka legfeljebb egy hónapot bír ki a nemrég bejelentett korlátozások mellett.

További 33 százaléka véli úgy, hogy

2-3 hónapnál nem bírná tovább a szigorításokat.

A kkv-k 9,4 százalékánál szinte biztosan szükség lesz elbocsátásokra, további 24 százalékuk valószínűnek tartja, hogy a jelen helyzetben, a megmaradás érdekében kénytelen lesz ehhez az eszközhöz nyúlni – derül ki a felmérésből.

Az ijesztő képet némiképp árnyalja, hogy a nagyobb cégek jellemzően optimistábbak a kisebbeknél, így az elbocsátási hullám talán kevesebb munkavállalót érint.

A legalább 50 főt foglalkoztató cégeknek csak alig több mint 10 százaléka számolt be jelentős tavaszi árbevétel-csökkenésről,

a legfeljebb 10 főt foglalkoztatók körében viszont ez az arány 46 százalék.