Kozák Danuta (UTE) arannyal nyitott 500-on, Dombiék negyedikek lettek

•
  •
  •

Nyolc érmet – 3 arany, 3 ezüst, 2 bronz – szereztek a magyar egységek a szegedi kajak-kenu világkupa második, a döntőket tekintve azonban első versenynapján. Kozák Danuta (NK–1 500 m) és a Vasbányai Henrik, Mike Róbert (C–2 1000 m) egység révén olimpiai számban diadalmaskodott magyar hajó, míg NK-2 1000 m-en kettős hazai győzelem született.

A péntekihez hasonlóan közepesen erős, picit balos szembeszél várta a versenyzőket, ellentétben a tegnappal azonban a napsütést felhők tompították. Már a kilences versenykezdésre érkeztek nézők, de a dömping a bő másfél órával később kezdődő A-döntőkre futott be. Addigra viszont a szél már elállt, és a nap is egyre jobban kandikált ki a felhők közül. Ráadásul alakult a hangulat is, a nap első A-döntőjébe – amelyben rögtön két fajsúlyos kiválóságot, Kozák Danutát és Kárász Annát dobtunk csatába, egyes lévén egymással is – már megvolt a Maty-érre oly’ jellemző szurkolás is.
NK–1 500 m-en Kozák jó – önmagához képest kiváló – rajttal kezdett be, majd szép utazósebességét végig tartva különösebben megerőltető finis nélkül is simán nyert, bő hajót adva már az ezüstérmesnek is. Kárász Anna gyengébben indított, 250 m után kezdett kapaszkodni, és egészen az ötödik helyig lapátolta magát.
Magyar egységek nélküli két döntőt követően – NK–2 500 m és K–1 1000 m, tehát két olimpiai versenyszám – Vajda Attilát és Kiss Tamást láthattuk a C–1 1000 m-es fináléban. Vajda és nagy német riválisa, Sebastian Brendel külön csatájába a lengyel Marcin Grzybowski szólt bele, aki féltávig az élen állt, ám onnantól nem bírt a favoritokkal. Miként a hajrában Vajda sem a némettel, aki az utolsó kétszázon húzott el a szegediek kedvencétől, és adott neki egy hajót. Kiss szépen evezett ugyan, de ez csupán a hetedik helyhez volt elég az olimpiai bronzérmesnek.
A férfi kajakpárosoknál a litván egység húzta maga mögött a mezőnyt, amelyben ígéretes helyen lapátolt a Dombi, Kökény olimpiai bajnok duó. A hajrában a francia és a német kettős is megelőzte az erejükkel elkészülő litvánokat, a mieink viszont nem, így szoros csatában ugyan, de lemaradtak a dobogóról.
Sokáig nem kesereghettünk a várt, de végül elmaradt érem miatt, mert a kenupárosok kárpótlást szolgáltattak, nem is akármilyent. Mike és Vasbányai erejét jól beosztva remek hajrával utasította maga mögé a mezőnyt, míg az egyes pályán Vass András és Varga Dávid párosa – végig jöttek a mezőnnyel, majd a hajrájukba beletették a szívüket-lelküket, a célban pedig önmagukat a vízbe – bronzérmes meglepetést szolgálgatott.
A hosszabb táv női kajakosai közül egyesben a vb-címvédő Medveczky Erika 250 m-nél még vezetett, aztán folyamatosan jöttek fel rá a riválisok, akik megelőzték. Féltávnál második volt, 250 m-rel a cél előtt harmadik, hogy a befutónál a dobogóról is leszoruljon. Csay Renáta erős kezdés után nem tudta tartani a tempót a mezőnnyel, és végül hetedik lett. A női párosoknál azonban kettős magyar győzelem született. A győztes Nagy Flóra, Farkasdi Ramóna egység szépen jött a mezőnyben, aztán jó időben robbantott, míg a második helyen záró Szilvásy Nóra, Bodonyi Dóra kettős a hajráig élen állt, aztán kiengedte a kezéből a győzelmet.
A négyesek közül elsőként a férfikajakosok érkeztek, ahol olimpiai ezüstérmes A-egységünk gyenge rajt után jót meccselt az ausztrálokkal és a harmadik szerbekkel, végül célfotóval szorult a győztes mögé. B-egységünk a mezőnyben jött, a hajrában már nem volt esélye az éremszerzésre. A kenusoknál a magyar B-hajó 750 m-ig az élen állt, de végül a francia és az orosz kvartett is lehajrázta, miközben A-egységünknek az ötödik helyen végezve nem volt lehetősége az előrelépésre.
A szombati versenynap parakajakos számokkal, valamint az NK–4-es futamaival megfűszerezett 200 m-es előfutamokkal és középdöntőkkel folytatódik, illetve zárul majd hét óra magasságában.