Közbiztonságról mindenkinek

  •  
  •  
  •  

Sokat javult az elmúlt hat évben a közbiztonság Újpesten. A fogalmat sokan a rendőri munkával és jelenléttel azonosítják, pedig például a veszélyes üzemek működése-felügyelete is ide tartozik. Sőt, a saját biztonságunkért magunk is sokat tehetünk. Cserna Sándor közbiztonsági referens a Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete október 7-iki klubdélutánján tartott előadást a közbiztonságról és kérdésekre is válaszolt.

Több, mint amire gondolunk
– A közbiztonság nem azonos a rendőrséggel, leginkább egy szubjektív érzet, ahogyan érezzük magunkat. A fogalomba például az adott lélekszámú és méretű település (jelen esetben Újpest) veszélyességi kategóriája is beletartozik – mondta Cserna Sándor közbiztonsági referens. Újpesten gyárak, ipari par és erőmű is van, azonban ezeket az üzemeket rendszeresen ellenőrzik, kibocsátási értékeik megfelelőek, biztonságosan működnek.
MoLaRi, katasztrófavédelem
Amíg régen „csak” felzúgtak a szirénák, és sokan nem ismerték sem az okát, sem a teendőket, addig ez ma már nem így van. A MoLaRi bemondja a havonkénti hangpróbát, rendkívüli helyzet esetén pedig szóbeli utasításokat is ad. Sőt, a jelzőrendszer a károsanyag-kibocsátási szinteket is méri.
Átalakult a katasztrófavédelem rendszere is, a helyi védelmi bizottságnak már nem a polgármester, hanem a kormányhivatal vezetője az elnöke, a bizottság tagjai között pedig ott találjuk a helyi rendőrkapitányt és a tűzoltóparancsnokot is. Az átalakítás szükségességét a vörösiszap-katasztrófa jól mutatta. A Duna újpesti szakaszán megerősítették a védművet, árvizek idején csökkent a veszély.
Társszervek, együttműködés
Újpesten működik az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred. A rendőrség kiemelten jó kapcsolatot ápol társszervezetekkel, a két polgárőrszervezettel, és az Állatvédelmi Járőrszolgálattal, a közterület-felügyelettel, valamint az Újpesti Vagyonőr Kft-vel.
Távfelügyelet és hevederzár
Utóbbi cég riasztórendszereket épít ki, üzemeltet, és távfelügyeletet is működtet. Utóbbi előnye, hogy a cég járőrszolgálata tizenöt percen belül bárhova odaér. A rendszer előnyeit korábbi lapszámainkban mutattuk be. Ahogy akkor is írtuk, a betörők elkerülik az olyan ingatlanokat, ahol felirat hirdeti a távfelügyeletet vagy a kamerarendszert.
Legolcsóbb hathatós védelemnek a hevederzár bizonyul. Mivel a bejutás csak iszonyatos zaj és falbontás árán lenne lehetséges, legeslegtöbb esetben az ilyen ajtót egész egyszerűen meg sem próbálják feltörni. A Házhoz megyünk program keretében egyébként október 11-15 között bárki kérhet tanácsot rendőröktől, vagyonvédelmi szakemberektől.
Magyarországról indult
Elsősorban egyedül élő időseket érint, de látássérülteknek sem szabad bedőlniük annak a csalásformának, ami unokázás néven került be a köztudatba, és mint kiderült, Magyarországról indult. Cserna Sándor azt mondta, ezek a csalók ismerik az emberi magatartásformákat, sőt, kifigyelik, kik lehetnek azok, akik egyedül élnek, hol laknak, és lehetnek-e hozzátartozóik, akikkel rendszeres kapcsolatban állnak.
Késő este vagy éjjel, a vezetékes telefont tárcsázva unokaként vagy más hozzátartozóként mutatkoznak be. Balesetre, károkozásra hivatkozva kérnek pénzt, amiért egy „ismerőst”, a hívott fél számára teljesen idegent küldenek. Nem szabad bedőlni, Cserna Sándor azt mondta, minden ilyen esetben hívják fel a valódi hozzátartozót, akkor is, ha éjjel van!
Hathatós, utcai önvédelmi eszközként pedig érdemes gázspray-t magunknál tartani, amivel távol lehet tartani a kéretlen segítőket, tolakodókat. Lakásajtóra rács, és a teljes ajtónyitást megakadályozó lánc javasolt, hogy a becsöngető látogató ne tudjon behatolni, ha ajtót nyitnak neki.
Kép és szöveg: M. Orbán András