Közösségi költségvetésről és átláthatósági rendeletről is döntött az önkormányzat képviselő-testülete

  •  
  •  
  •  

November 28-án tartották Újpest Önkormányzatának Képviselő-testülete következő ülését a Városháza dísztermében. A hosszúra nyúlt testületi ülésen a képviselők egyebek mellett az önkormányzati adókkal kapcsolatos döntéseket hoztak, átláthatósági rendeletet szavaztak meg és az új fejlesztésként, 2025-ben életbe lépő újpesti közösségi költségvetés programról is döntöttek.

A testületi ülés elején napirend előtti felszólalásokra került sor, melyekben többek között szóba került az immár két éve nagy sikerrel működő ifjúságsegítő és drogprevenciós célú Újpesti Felhőn Szállók program, a múlt héten sikeresen lezajlott zöldhulladék gyűjtőzsák akció és alma- és mézvásár, valamint a fővárosi választókerületek tervezett átrajzolása, amely kettévágná Újpestet és megszüntetné az újpesti központú körzetet.

A napirend első pontjában a testület dr. Trippon Norbert javaslatát tárgyalta, mely az előző évi inflációhoz azonos mértékben 17,6 százalékkal módosította a helyi adókat (építményadó, telekadó, kommunális adó, idegenforgalmi adó), de a tavaly a kisadózóknál érvényesített inflációs kedvezményeket továbbra is megtartották. Erről részletesebben későbbi cikkünkben olvashatnak majd.

A második pontban az önkormányzati vagyonrendeletet módosították: a behajthatatlan köztartozásokról való lemondásról 500 ezer forintig a jegyző vagy a polgármester, 500 ezer és 20 millió forint között a gazdasági bizottság, 20 millió forint felett a képviselő-testület dönt. A javaslatot 12 igen, 5 nem és 3 tartózkodás mellett megszavazták a képviselők. Ezt követően a közterületek használatának rendjéről szóló önkormányzati rendelet módosítása (a köztérhasználati díjak emelése), illetve a közterületi légtérhasználati jogok pontosítása kerültek terítékre. Czigler László javaslatát − kisebb korrekciót követően − 13 igen-, 5 nem szavazattal és 3 tartózkodással elfogadta a képviselő-testület.

A következő három pontban az Újpesti Építészeti Tervtanácsról szóló önkormányzati rendelet megalkotása, illetve a településkép védelméről szóló önkormányzati rendelet és az Újpest Kártyáról szóló önkormányzati rendelet módosítása került a testület elé. Előbbit 20 igen és 1 nem szavazattal, utóbbi két javaslatot pedig teljes egyetértésben, ellenszavazat és tartózkodás nélkül fogadták el a képviselők.

Dr. Trippon Norbert polgármester (fotó: Várai Mihály)

Az ülés hetedik pontjában dr. Trippon Norbert polgármester felterjesztésére az önkormányzati átláthatóság fejlesztését célzó intézkedésekről szavazott a képviselő-testület. A polgármester alapjavaslatában egy átláthatósági rendelet elfogadását szorgalmazta, melyben egyebek mellett előírják az önkormányzatnak, hogy köteles nyilvánosan közzétenni a közérdekű adatokat, a képviselőtestületi- és bizottsági üléseket, valamint a pályázatok, a közbeszerzések, az önkormányzattal kötött szerződések, az ingatlangazdálkodás és a vagyonnyilatkozatok is bárki számára kikérhetők, megismerhetők lesznek. Jelenleg nagyon kevés önkormányzat, a fővárosban például mindössze négy kerület rendelkezik hasonló átláthatósági rendelettel − fejtette ki dr. Trippon Norbert − Újpest hozzájuk csatlakozva igyekszik jó példával elöl járni. A rendelet a költségvetési szervekre és az önkormányzat tulajdonában lévő gazdasági társaságokra is kiterjed.

Az egyik fontos intézkedés az átláthatósági biztos intézményének bevezetése: a pozíciót betöltő szakember feladata lesz, hogy amennyiben az önkormányzat vagy bármilyen önkormányzati cég megfeledkezik egy-egy közérdekű adat közzétételéről, felhívja a figyelmet a hiányosságra. Az átláthatósági rendelet mellett a polgármester egy javaslat- és határozatcsomagot is benyújtott, mely az önkormányzati tevékenység átláthatóságának és nyomon követhetőségének további fejlesztését célozza.

A Fidesz-ÚE és az MKKP frakciók módosító javaslatokat nyújtottak be a polgármesteri előterjesztéshez. Dr. Kató Balázs és Bartók Béla azt javasolták, hogy az önkormányzat ne csak a nettó 5 millió forint feletti szerződéseket, hanem minden nettó 500 ezer forint feletti szerződést legyen köteles nyilvánossá tenni. Bartók Béla emellett a teljességnyilatkozatok kötelezővé tételét szorgalmazta önkormányzati szerződések esetében. Nagy Dávid (MKKP) egyebek mellett azt kérte, hogy a mindenkori költségvetés kereshető excel vagy PDF formátumban felkerüljön az önkormányzat honlapjára.

Dr. Trippon Norbert válaszában elmagyarázta, az átláthatóságról szóló 2019-es törvény rendelkezett az 5 milliós határról, azóta pedig nem módosították ezt az összeget, miközben az infláció bőven túlhaladta azt. „Ami 2019-ben 5 millió forint volt, ma 13 millió forintnak felel meg” − fogalmazott a polgármester és biztosította a jelenlévőket, hogy az önkormányzatnak minden releváns szerződése 5 millió forint felett van. Nagy Dávid kérésével a polgármester egyetértett és szóban biztosította a képviselőt, hogy a költségvetés PDF formátumban folyamatosan elérhető lesz. A képviselő-testület végül az alapjavaslatot és a határozati javaslatcsomagot is 21 igenszavazat mellett, teljes egyetértésben elfogadta.

fotó: Várai Mihály

A következő pontokban a testület az önkormányzat 2025. évi folyószámla hitelkeretének megújításáról és az Újpesti Torna Egylet részére nyújtott működési támogatásról döntött, mindkét esetben teljes egyetértéssel megszavazták az előterjesztést.

Ezt követően Bedő Katalin alpolgármester beterjesztésére a testület szavazott a november 4-én bejegyzett UP Rendezvény és Program Kft.-vel történő önkormányzati szerződés megkötéséről. Bartók Béla frakcióvezető arról érdeklődött, hogy az új önkormányzati cég megszületésével módosítottak-e az Újpesti Sajtó Kft. közszolgáltatási szerződésén és üzleti tervén, hiszen a rendezvényszervezési feladatkörök innét kerültek át az új céghez. Dr. Trippon Norbert polgármester válaszában kifejtette, a jogász kollégákkal és a gazdasági kollégákkal egyeztetve arra a következtetésre jutottak, nincs szükség rövidtávú, prompt módosításra sem a közszolgáltatási szerződésben, sem az üzleti tervben, de amennyiben ez később − akár már januárban is − indokolttá válik, természetesen meg fogják tenni. A testület 21 igenszavazattal, teljes egyetértésben elfogadta a beterjesztett javaslatot.

A következő napirendi pontban, szintén Bedő Katalin alpolgármester beterjesztésére, a közétkeztetéssel kapcsolatos közbeszerződési szerződések módosítására került sor. Mint az alpolgármester asszony kifejtette, az önkormányzat 2021-ben kötött szerződést a tulajdonában lévő újpesti óvodák étkeztetését ellátó Szakácstündér Vendéglátó Kft-vel, az utóbbi három évben azonban az infláció, az energiaárak elszabadulása és egyéb körülmények miatt alaposan megnőttek a szolgáltató költségei, ezért jogosan a számukra kifizetett összeg emelését kérték. A beterjesztés 49,46 százalékos emelésre tett javaslatot, melyet a testület kisebb vitát követően 17 igen-, 1 nem szavazat és 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Az ülés következő részében a Kerületi Építési Szabályzat három különböző módosítása, az újpesti háziorvosi ügyeleti rendszert korábban (az október 1-vel életbe lépő központi, OMSZ által biztosított rendszert megelőzően) szervező Inter-Ambulance Zrt. beszámolójának elfogadása, a 32. számú háziorvosi körzettel kötött szerződés nyugdíjba vonulás miatti megszüntetése, valamint három ingatlanra vonatkozó elővásárlási jogról való lemondás került napirendre.

A rendes napirendi pontokat követően az egyéb előterjesztéseket tárgyalta meg a testület. Ezek közé tartozott dr. Kató Balázs és a Fidesz-ÚE frakció javaslata, mely szerint az önkormányzatnak át kellene vállalnia az Újpesten élő 14 és 25 év közötti, köz- vagy felsőoktatásban tanuló fiatalok közösségi közlekedésének (BKK bérletének) költségeit. Dr. Trippon Norbert polgármester kezdeményezésére a javaslat szövege úgy módosult, hogy az önkormányzat a felsorolt kritériumokba beletartozó fiatalok közösségi közlekedéséhez megfelelő támogatást nyújt a szükséges mértékben és a 2025-ös költségvetési lehetőségek függvényében. Ez lehetőséget ad az önkormányzatnak, hogy lehetőségeihez mérten, rugalmasan formálja az intézkedést.

Bedő Katalin alpolgármester vállalta, hogy a Fidesz-ÚE frakcióval együttműködve foglalkozik a kérdéssel és ennek mentén, a 2025-ös költségvetéssel egyidejűleg elkészül egy rendelettervezet. Az alapjavaslatot dr. Kató Balázs elfogadta, a képviselő-testület 19 igennel, teljes egyetértésben voksolt.

Dr. Kató Balázs önkormányzati képviselő (Fidesz) (fotó: Várai Mihály)

Nagy Dávid képviselő és az MKKP frakció határozati javaslata az újpesti Duna-part fejlesztésére, egy új strandfürdő kialakításának lehetőségére vonatkozott. A felterjesztés szerint az önkormányzat az óbudai példát követve, a Város és Folyó Egyesülettel közösen készíthetne el egy megvalósítási tervet, hogyan lehet szűkös költségkerettel is jól működő szabadstrandot létrehozni. Czigler László alpolgármester és az érintett városrészek egyéni képviselői rávilágítottak, az újpesti Duna-part tulajdonviszonyai és földrajzi adottságai igencsak nehézkessé tennének egy hasonló kezdeményezést, ezekkel pedig érdemes tisztában lenni egy hasonló javaslat benyújtása előtt.

Dr. Trippon Norbert polgármester a javaslatot végül úgy módosította, hogy a képviselők Czigler László és Déri Tibor alpolgármesterek vezetésével készítsenek egy előterjesztést az ügyben a Városfejlesztési Bizottság következő ülésére. A bizottság e szerint megvizsgálja, az újpesti Duna-part és a Váci út közötti tulajdoni-, birtok- és szabályozási viszonyokat, illetve a szabadstrandokra vonatkozó vízügyi- és más hatályos jogszabályokat, majd ezek alapján megvizsgálja, van-e elvi lehetőség rá, hogy az érintett területen strandot lehessen létesíteni. Amennyiben a válasz pozitív, az önkormányzat további lépéseket tesz az ügyben. A polgármester módosító javaslatát a testület teljes egyetértésben megszavazta.

Nagy Dávid önkormányzati képviselő (MKKP) (fotó: Várai Mihály)

A következőkben Dr. Trippon Norbert polgármester ismertette saját felterjesztését az újpesti közösségi költségvetés program elindításáról, mely a polgárok javaslatai, ötletei alapján valósítana meg fejlesztéseket egy erre a célra elkülönített keretből. A polgármester úgy fogalmazott, bizonyos értelemben informálisan eddig is nagyon sok közösségi költségvetési elem valósult meg Újpesten, hiszen számos felújítás, például játszóterek, kutyafuttatók rendbetétele a lakossági kérések nyomán történt meg, mostantól azonban egy hivatalos, formális módot szeretnének találni rá, hogy az Újpesten élők maguk is beleszólhassanak városunk fejlesztésébe.

Vannak városok, ahol jól működik a közösségi költségvetés és elnyerte az ott élők tetszését − tette hozzá dr. Trippon Norbert. Reményei szerint az újpestiek is szeretni fogják és sikeres programnak bizonyul majd. Az első, 2025-ös év minden bizonnyal a tapasztalatszerzésről fog szólni, de ha ez jól sikerül, a második évben már minden flottul fog működni. A közösségi költségvetés program beindításával minden jelenlévő frakció egyetértett, a javaslatot 19 igen szavazattal a testület egyhangúan megszavazta.

RD

, , ,