Kulturális örökségünk nyomában

  •  
  •  
  •  

Az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő 2010 óta meghirdeti a Határtalanul! programot, melynek keretében pályázatot hirdetnek a hazai iskolák között egy külföldi magyarlakta terület meglátogatására. A program célja az itthoni és a határon túli magyarok közötti kapcsolatok kialakítása és elmélyítése, a kulturális értékek megismerése, személyes tapasztalatok szerzése nemzetünk sokszínűségéről.

Idén a Babits Mihály Gimnázium 10.b és 11.a osztálya nyerte el a pályázatot. Ezzel lehetőséget kaptunk egy erdélyi útra, csereprogramban a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium diákjaival. Márciusban ők látogattak meg minket, április 8-11. között pedig mi látogattunk Erdélybe, és az ott töltött napok szerintem minden résztvevő számára csodás emlékek maradnak.

Az erdélyiek nagy szeretettel és gazdag programokkal vártak minket, Kolozsváron kívül úti céljaink közé tartozott még Boncida, Válaszút, Torockó, Nagyenyed és a tordai sóbánya. Falvakat és városokat, műemlékeket, néprajzi múzeumokat, várakat tekintettünk meg, találkoztunk Kallós Zoltán népzenekutatóval, megcsodáltuk a Tordai hasadékot és a Székelykőt. Az egész látogatás hangulatán érezhető volt az a fajta vendégszeretet, amely ma már Magyarországon egyre kevesebb helyen van jelen, és budapestiként különösen szívmelengető volt benne részesülni.

A minket vendégül látó iskola – mely óvodát, általános iskolát és gimnáziumot is működtet – rendkívül aktív közösségi élettel rendelkezik, ahogy azt az igazgatóhelyettes bemutatójából megtudhattuk. Pályázatokról, nyári táborokról, flashmobokról, szalagavatókról hallottunk, és szimpatikus képet kaptunk arról, hogyan működnek náluk az ilyen dolgok. A gimnáziumban az évfolyamok két részre válnak: egy humán, illetve egy matematika-informatika szakos osztály indul. Magunk tapasztaltuk, hogy így a fiatalok jobban elsajátíthatják a hozzájuk közel álló tudományágakat.

Az erdélyi vendéglátóink hozzáállása és munkája felejthetetlen élményeket szerzett számunkra, és mindenképpen közel hozta a szívünkhöz Kolozsvárt. Nagyon szépen köszönjük ezt a János Zsigmond Unitárius Kollégium 10. reál és humán osztályának, az osztályfőnököknek, és mindenkinek, aki hozzájárult ahhoz, hogy ez a program ilyen módon létrejöhessen.

Sárospataki Anna 11. a