Lebstück Mária, a nőhonvéd

  •  
  •  
  •  

Újpesten közel háromszáz elnevezett közterületet találunk. Az utcanévadás kapcsolatban van a tájjal, a főbb közlekedési irányvonallal, ipari, kereskedelmi tevékenységgel, vagy híres embereknek állít emléket az utókor. Új sorozatunkban arról kérdeztük az újpestieket, tudják-e, kiről, miről nevezték el azt az utcát, ahol otthonuk található.

A nemzeti ünnephez közeledve a Lebstück Mária utcában jártunk. A rendőrség épületén ott van az emléktábla, rajta a felirat, ki volt Lebstück Mária. Akár puskázhatnak is riportalanyaink. De nem teszik.

Beviz Erzsébet szabadkozik, nemrégiben költözött át a szomszédos Angyalföldről Újpestre, kis túlzással még a hazatalálós korszakát éli. Rendkívül készséges, lokálpatrióta szemlélete miatt igyekszik majd felfedezni Újpestet is. Lebstück Máriáról szólva képben volt, „1848-ban harcolt, honvéd volt” – mondta. Ráadásul nőhonvéd, ami a kor óriási szenzációja volt, s mi tagadás, a ma emberének fantáziájára is hat. Egy óvodás kisfi át vezető fi atal hölgy szintén készséges, szívesen válaszolna, ha tudná, ki volt Lebstück Mária. De nem hallott róla. Mint megtudjuk, a család albérletben él a Lebstück Mária utcában, az átmenetinek szánt lakóhelyen nem keresik az erősebb kötődést.

A fiatalember, Szima Norbert iskolaközeli élményei és történelemszeretete miatt is egyből rávágja, Mária főhadnagy nőhonvéd volt, aki csatázott Branyiszkónál, Kápolnánál, sőt Buda visszavételénél is. Ráadásként megtudjuk: Norbert szeret a Lebstück Mária utcában lakni. 

Idézzük az Újpesti utcanévlexikont: „Lebstück Mária utca 1948, előzőleg Mária utca 1882, Kék utca, 1867. A Pozsonyi utca 5-től a Deák Ferenc utca 51-ig.

Lebstück Mária (1830–1892) honvédtiszt, a legendás Mária főhadnagy élete utolsó szakaszában Újpesten a Csokonai utcában élt. Díszsírja a Megyeri úti temetőben található.

B. K.