Májusban rendezték volna meg az idén 15 éves Rex Állatszigeten a Felelős Állattartás Napját, azonban sajnos az esemény a rossz időre való tekintettel elmaradt. A program mondanivalója és célja viszont nagyon aktuális, és mindenkit érint. Kállai Ritával, az Állatsziget ügyvezetőjével beszélgettünk.
Sajnos azt tapasztaljuk, hogy sokan még azok közül sincsenek tisztában a felelősség jelentésével, akik szeretik az állatokat és tartanak is állatot. Rengeteg pl. az elhízott házi kedvenc a nem megfelelő táplálás miatt. Amire mindenekelőtt figyelni kell, az a védőoltások beadatása és az, hogy minél előbb vigyük el az állatot orvoshoz, amennyiben valamilyen betegségre kezdünk gyanakodni. Ezek mellett persze semmilyen módon nem szabad az állatokat bántani és biztosítanunk kell a megfelelő életkörülményeket számukra. Ami még fontos, de sajnos nehezebb ügy, az az ivartalanítás kérdése.
Miért van jelentősége az ivartalanításnak?
Sokan nincsenek tudatában a folyamat fontosságával, szükségességével és rutinszerűségével. Ennek kiküszöbölésének érdekében szükséges lenne az információátadás mindenféle fórumon. Nagyon röviden: az állatokat (jelen esetben mondjuk a kutyák és a macskák) mi háziasítottuk.
Nyilván ahol nem történt meg a domesztikálás, ott működik egyfajta természetes szelekció (táplálékláncban betöltött helye, betegség, vadászati szezonok…), azaz magának a populációnak a megfelelő keretek közé szorítása természetesen adott. Egy háziasított állatot ellátunk, gyógyítunk és nincs természetes ellensége, azaz korlátlanul szaporodna, ha hagyjuk. Ez azonban nem jó, hiszen látjuk, mennyi állat van a menhelyeken. Igazából a felelősségünk értük azóta él, mióta háziasítottuk.
Az ivartalanítással egészségügyi problémákat is megelőzhetünk?
Így van, hiszen ha nem ivartalanítjuk és nem is szaporítjuk az állatot (már pedig ne szaporítsuk), akkor a hormonháztartás felborulása következtében akár előfordulhatnak olyan betegségek, amiket később kezelni kell; ezek komoly egészségkárosodást okozhatnak, sőt halálhoz is vezethetnek. Ráadásul sokkal többe kerül egy-egy ilyen a kezelés mint a megelőzés.
Hogyan zajlik nálatok az örökbefogadás?
Az örökbefogadás minimum két körös, azaz két látogatás mindenképp szükséges ahhoz, hogy megtaláljuk a tökéletes társat a befogadóknak. Mi is segítünk a kiválasztásban, hisz ez is a felelősség körébe tartozik. Átírjuk a chip adatait az új gazdi nevére és címére és megírjuk az örökbefogadási szerződést, amiben benne van, ha bármi törtéténik, akkor ide lehet és kell is visszahozni az állatot.
Ma sokat hallani az olyan borzalmas szaporítótelepekről, ahonnan negyedárért tudunk kutyát vásárolni és/vagy az online piactéren apróhirdetésként árult állatokról.
Itt jön a képbe a fajtatiszta nem fajtatiszta problémája; ha ragaszkodunk az adott fajtához, akkor azt meg kell fizetni. Nem szabad a szaporítótelepeket támogatni, de azzal, ha olcsón veszünk kutyát, akkor fennáll a veszélye. Szerencsére egyre több ilyen telep kerül nyilvánosságra (pl. Nyírbogád, Söjtör, Gyula) és mindez csak a kereslet kínálat kérdése, ha nincs kereslet nem lesz kínálat. Ezek a kutyák sok esetben olyan betegséggel születnek, amik egész életüket végigkísérik (allergiák, szervi gondok…) és máris az orvosi költségeknél ott tartunk mintha egy fajtatiszta kutyát vettünk volna. Ha mégis nagyon szeretnénk egy adott kutyafajtát, érdemes fajtamentőktől örökbe fogadni. Lehet, hogy nem kölyökkutyát fogadunk be, de ezáltal sok olyan problémát is kihagyunk (már szobatiszta, szociális, nem rág, stb.), ami egy kiskutyával sokszor kihívás. És ami nagyon fontos: a kutya bármikor kerül a gazdához, kötődni fog hozzá! Nem kötődik jobban egy kölyökkorától velünk lévő kutya mint egy idősebb állat! Ezt is fontos tudatosítani.
Mit tartotok elérendő célként?
Szeretnénk, hogy a későbbiekben, olyan 10-15 év múlva az olyan szervezeteknek, amilyenek mi is vagyunk csak az legyen a dolga, hogy azoknak az állatoknak adjanak átmeneti otthont, akiknek nem a felelős állattartás hiányából fakadóan van szükségük segítségre (pl. gazdi halála vagy valamilyen betegsége, egyéb változásai miatt).
Hornyák-Kövi Franciska