Május első vasárnapja az édesanyáké

  •  
  •  
  •  

Egy elfeledhetetlen dátum. A világszerte megünnepelt napot, amely az anyaságról szól, a különböző országokban más és más napokon tartják.

Kevesen tudják azonban, hogy az anyák megünneplésének ötlete az ókori Görögországba nyúlik vissza, ahol tavaszi ünnepségeket tartottak Rheának, az istenek anyjának, és vele együtt az édesanyák tiszteletére. A történelem során később is voltak olyan ünnepek, amikor az anyákat is felköszöntötték.

Angliában az 1600-as években az ünnep keresztény vallási színezetet is kapott. Akkoriban a húsvétot követő negyedik vasárnapon, az anyák vasárnapján tartották az édesanyák ünnepét. A családjuktól messze dolgozó szolgálók szabadnapot kaptak, hogy hazamehessenek, és a napot édesanyjukkal tölthessék. A látogatásra készülve ajándékként elkészítették az anyák süteményét.

A Föld másik felén, az Egyesült Államokban először 1872-ben ünnepelték meg, Bostonban az anyákat, Júlia Ward Howe segítségével. 1907-ben a philadelphiai Anna M. Jarvis próbálta az anyák napját nemzeti ünneppé nyilváníttatni. Az ünnepet május második vasárnapjára tűzte ki, elhunyt édesanyjának emlékére. Nagyon sok időt és energiát szánt arra, hogy az ünnepet előbb állami, majd nemzetközi ismertségűvé tegye. Jarvis a célját 1914-ben érte el, amikor Wilson amerikai elnök a napot hivatalos ünneppé nyilvánította. Az idők során az ünnep eltolódott az ajándékozás és az üzleti haszonszerzés felé, amely ellen élete végig harcolt. 

Magyarországon 1925-ben a Magyar Ifjúsági Vöröskereszt – a májusi Mária-tisztelet hagyományaival összekapcsolva – tartotta az első anyák napját, három évvel később már miniszteri rendelet sorolta a hivatalos iskolai ünnepélyek közé.

Forrás: Wikipédia