Bajor Zoltán táj- és élővilág szakértő a nyitok.hu oktatási portálnak adott interjút azzal kapcsolatban, miért van szükség a Főkert által Budapest egyre több pontjára kihelyezett rovarhotelekre.
A szakember szerint, bár a főváros biodiverzitása kifejezetten jó, az éghajlatváltozás és a város terjeszkedése egyre szűkíti a rovarfajok életterét.
“Ezt próbálják meg egy picit mérsékelni azok a rovarhotelek, amelyek Európában és más kontinenseken is egyre jobban divatba jönnek”
– fogalmazott Bajor, aki hozzátette, hogy Budapesten még gyerekcipőben jár a kísérleti kezdeményezés.
A fővárosban eddig kihelyezett rovarhotelek kisebbek, mint az európai nagyvárosokban található társaik, melyek akár több négyzetméteresek is lehetnek.
“Ezek azon természetes élőhelyek imitációi, amelyeket általában a rovarok szeretnek”
– árulta el a szakember.
A rovarhotelek különböző fakkjai a köves felületeket és növényi szárakból kialakított élőhelyeket biztosítják az ízeltlábúak számára, amelyek közül minden faj a számára optimálisat tudja kiválasztani.
Bajor Zoltán szerint a rovarhotelek legfontosabb tulajdonsága, hogy olyan környezetet biztosítanak a magányosan vagy kisebb csoportokban élő rovarok számára, ahol ideális körülmények között szaporodhatnak.
A szakember arra is rávilágított, hogy a rovarhotelek szerves kiegészítői a kaszálatlan gyepfelületek virágszigetei – amilyenekkel például a Vadvirágos Újpest Program keretében is találkozhatunk -, melyek ideális táplálékot jelentenek a legtöbb beköltöző állat számára.
A teljes videó itt tekinthető meg: