Mindörökké lecsó!

  •  
  •  
  •  

A hagyományos lecsó anyagai a paradicsom, a paprika és a hagyma. Ezt készíthetjük gombával, cukkinivel, padlizsánnal, tökkel, sütőtökkel. Főzhetünk kolbászos, rizses lecsót, lecsós szeletet, lecsós tök- vagy kelkáposzta-főzeléket. Télire eltéve ételeket ízesíthetünk vele.

A paradicsom értékes tápanyagai a vitaminok, ásványi anyagok, rostok. Védőanyagai a szív- és érrendszert támogatják, az emésztést segítik, valamint a szem és a bőr védelmét is szolgálják. A kozmetikaiparban is gyakran használják. A gyenge savak kíméletesen tisztítják és ápolják a bőrt. A legkedveltebb zöldségféle, önmagában is fogyasztható, kellemes ízű, piros színével még a nap melegét prezentálja. Készíthetünk belőle salátát lila hagymával, olívabogyóval, zellerrel. A mediterrán ételek állandó összetevője. Hidegtálak kedvenc kísérői, ha megtöltjük krémekkel, vagy különböző módon darabolva díszítjük az ételeket. Az energiaszegény étrendben is megtalálható, hiszen alacsony a kalóriatartalma. Remek ízesítője a húsoknak, és nagyon tetszetős küllemet ad a rakott, töltött ételek tetején a megsült paradicsomkarika. Kedvelt főzött ételek a paradicsomleves, a paradicsommártás és a paradicsomos burgonya vagy káposzta is.

A modern gasztronómia átka a lecsót is utolérte. Ilyen a modern lecsó…

A zöld- és a piros paprika magas C-vitamin- és kapszaicintartalmával tűnik ki. A saláták és hidegtálak kedvelt alapanyaga, jó díszítőeleme a tálalásnak, hiszen több színben is pompázik. Kiválóan ízesíthetjük vele az ételeket, a piros paprika gyönyörű színt ad a szaftos húsoknak, krémeknek, főzelékeknek, leveseknek. A savanyúságokban is szerepelnek, mint a káposztával töltött paprika, csalamádé, ecetes paprika. A kevésbé csípős paprika jó hatással van az emésztésre, értékes rostokat tartalmaz.

Lettner Annamária dietetikus