Nyolcvanöt dominóépítő fiatal 2 hónapos munkája dőlt romokba, amikor több mint 4,5 millió dominó sodorta el a következő téglácskát, és a tervezett 6 rekordkísérlettel szemben tíznek örülhettek a helyszínen lévők. A tíz magyar között az egyik Barbara volt. Kalandvágytól, a játéklehetőségtől, nyelvtanulási lehetőségtől vezérelve vágott neki az útnak?- kérdeztük hazatérése után.
–
Talán mindegyik szempont gyors döntésre sarkallt- mondja, hiszen szívesen néztem mindig a dominós közvetítéseket. Mégsem reméltem, hogy kijutok és a 85 tagú dominóépítő csapat egyik tagja leszek. – folytatja . Kiutazás előtt annyira bizonytalanná váltam, izgultam, szerettem volna visszacsinálni az egészet ! Ez a pánik engem is meglepett, és nem jellemző rám,hiszen van állóképességem, évekig sportoltam a KSI színeiben ifjúsági magyar bajnok voltam kajak 500 és 1 000 méteres távon egyesben, párosban, négyesben versenyezve, Voltam Európa-bajnoki IV. helyezett is. Van tehát állóképességem, utazásban tapasztalatom. De ilyen méretű produkcióban még nem vettem részt és hirtelenjében hosszúnak tűnt a 2 hónapos távollét is. Hollandiában néhány nap alatt megnyugodtam, jól sikerült a feladat, és most, hogy pár hete újra itthon vagyok, mennék is vissza.
– Nézzünk kicsit s a kulisszák mögé! Hogy lesz valaki dominóépítő?
– A felhívásról már tettem említést. Ezután behívtak a főszponzor kereskedelmi tv csatornához egy castingra, ahol az angol nyelvtudásunkat tesztelték, ezt a főszervezővel történő beszélgetés követte, majd szituációs gyakorlatot kellett megoldanunk. A második válogatás helyszíne már Bécs volt, ahová 38-an utaztunk mi, magyarok és Mr. Dominó és csapata „tesztelt” bennünket egy 3,5 órás angol szintfelmérő és személyiség- teszt alapján. Tízen maradtunk magyarok, ebből kilencen új résztvevők, míg a tizedik csapattagot Mr. Dominó évek óta visszahívja, mert nagyon elégedett vele.
– A részvétel ezek szerint több volt kalandnál, ugye?
– Bécsben már jól tudtuk: a dominójátékban a csapatépítés gyakorlását, az angol nyelvtudás fejlesztését tekintik a szervezők fő feladatnak. Szempont az is , hogy 14 ország 85 fiatalja ismerkedjen Hollandiával és a kommunikáció lehetőségeivel élve- egymással. Bár a produkció egy világkörüli játéknak tűnik, nagyon is embert próbáló feladat, ha valóban a kulisszák mögé látunk. Az is kiderült, a Leeuwardenben töltendő 2 hónap napi 8 órás munkanapból áll majd, teljes ellátást kapunk, sőt fizetést is . A hétvégeken nem dolgozunk, akkor felfedezhetjük Hollandiát.
–
Mikor érezted úgy, hogy felesleges az aggodalom?
– Hollandiában, a néhány napos technikai tréning elteltével. Begyakoroltuk a fogásokat, tudtuk, hogy vannak új technikák, amelyeket most tesztelnek, oda kell figyelnünk a tapasztalatokra is. 10 000 négyzetméteren 43 képet , ott úgy fogalmaztunk: projektet építettünk az egykori EXPO csarnokban, remek szervezettséggel. Megkaptuk a térképeket, tudtuk, melyik színű dominót hol keressük. Időnként cseréltek bennünket- természetesen a magyar társaimat más és más kép építésnél foglakoztatták. A napi normát hol túlteljesítettük, néha alulbecsültük az ehhez szükséges időt, de haladtunk . Egy-egy kép, elkészülte után végignézték a munkánkat, úgy tűnt, minden stimmelt, mégis a versenyben állva maradt 50 000 dominó.
– Van a dominóépítésnek technikája, egyáltalán ugyanúgy néz ki mint gyermekkorunk játéka?
– Hasonló,de egy kicsit nagyobb téglácska, amely speciális gyártást igényel. Kézügyességre, jó szemre, határozott mozdulatokra van szükség, hiszen a dominó már építés közben is dőlhet egy rossz mozdulat következtében is. Az egyenes vonalú ábrákkal gyorsan lehet boldogulni, vonalzó segítségével beemelhetők a téglácskák. Nem árt, ha az embernek jó a térdelő-technikája, hiszen több órán keresztül adott ez a testhelyzet. Nekem nagyon tetszett például a hegyen felfelé menő dominó, de azt például egy magas fiú építette. A mi „vegyes” csapatunk jól haladt, a Dominó Nap, előtti időszakban váltott műszakban már csak 4-4 órát dolgoztunk. De az adás előtti utolsó órákban – talán az izgalom fokozása érdekében – mások még építettek dominót.
– Azután elindult a játék, a verseny,…
– Ami hatalmas siket hozott, tíz világcsúcs dőlt meg egy estén, a 4,5 millió dominóból több mint 4 millió 340 ezer tarolt, ami 96,55 százalékos eredmény. Mi, akik a színpadról követtük nyomon az adást eufórikus állapotba kerültünk, ujjongtunk, majd később jókora buliba voltunk hivatalosak. Másnap a dominókból szuvenírt választottunk magunknak, és elpakoltuk a kellékeket. Akkor éreztük: hirtelen vége lett mindennek. Több dominó darab itthon elékeztet az odakint elöltött időszakra, és a játék mellett a szívünkbe zártuk Hollandiát. Menthetetlenül beleszerettünk valamennyien.
– Két hónap hosszú idő, családtól, iskolától távol…
– Szüleim az első napok izgalma után örömmel nyugtázták, hogy jól érzem magamat és ha külföldre mennék esetleg tanulni, vagy dolgozni, akkor is megállok a lábamon. A turizmus,a vendéglátás vonz, olyan cégnél szeretnék dolgozni, ahol a nyelvtudásomat hasznosíthatom, két, vagy több ország kapcsolatait építhetem. A Heller Farkas főiskolán méltányolták a dominózást, egyéni tanrendet kaptam, minden tárgyból időben vizsgázhatok.
– A dominózásnak végleg vége?
– Mr. Dominó minden évben új és új arcokat keres, másnak is szeretne lehetőséget adni. De mint említettem, vannak visszatérő szerencsések. Lehetséges, hogy jövőre újból megpróbálom. Hiszen játszani a mi korunkban is jó…