Július 10-én a holokauszt újpesti áldozatai előtt hajtottak fejet az egybegyűltek a Mártírok útja 58. szám alatti emléktáblánál.
A hagyományokat követve az emlékezők a Mártírok útja végén lévő sorompónál gyűltek össze, ahol Iványi János, az Újpesti Helytörténeti Alapítvány Kuratóriumának elnöke idézte fel a 75 évvel ezelőtti tragikus eseményeket. 1944-ben ezen az úton hurcolták el több mint 10 ezer zsidó honfitársunkat a koncentrációs táborokba. Iványi a „zsidótlanítás” ördögi tervének felidézése mellett kitért arra is, hogy „városunk toleráns polgárai, üzemek, gyárak vezetői, egyházi vezetők sokakat megmentettek az elhurcolástól.”
Az emlékezők ezt követően fáklyát gyújtottak, és némán átvonultak a Mártírok útja 58. szám alatti emléktáblához, ahol az újpesti önkormányzat nevében dr. Trippon Norbert alpolgármester mondott beszédet. Felhívta rá a figyelmet, hogy mai ésszel ugyan elképzelhetetlennek tűnik, hogy egy városrésznyi újpestit küldtek halálba, de
„ma is érezni a levegőben az emberi gyűlölet, a rasszizmus, az antiszemitizmus kénes szagát. Sokak számára akkor is elképzelhetetlennek tűnt, de mégis megtörtént.”
Hozzátette: „Nincs mentség az ördögi terv kiagyalóinak és végrehajtóinak, de azoknak sem – köztük magyaroknak és a magyar hatóságoknak –, akik e gonosz terv végrehajtásában segédkeztek. És azoknak sincs mentség, akik közönnyel, vagy épp megvetéssel, gyűlölettel szemlélték szomszédaik, ismerőseik és azok családjainak elhurcolását.”
Szerdócz Ervin, a Budapesti Zsidó Hitközség Újpest-Rákospalota templomkörzet rabbija elmondta, 75 év sem volt elég a tragédia feldolgozásához, de kiemelte, hogy a rendezvénynek van egy nagyon szép, szimbolikus gesztusa. „Mi más irányba vonultunk. Ott kezdtük az utat, ahol az áldozatok végezték, amikor bezárultak a marhavagonok, és elindultak a halálba. Ott kezdtük, ahol bezárult Újpest reménye, és visszajöttünk az életbe.”
Beszéde zárásaként a rabbi azt kérte Istentől, hogy ne engedje, hogy „mással is megtörténjen, ami velünk megtörtént.”
A rendezvény végén Kósa Zsolt színművész mondott verset, majd a résztvevők – köztük Déri Tibor alpolgármester, Kanász-Nagy Máté és Bedő Kata alpolgármesterek, Varju László országgyűlési képviselő és több újpesti önkormányzati képviselő – elhelyezték az az emlékezés koszorúit, majd közösen elénekelték a Himnuszt.