Ne higgyenek nekik!

  •  
  •  
  •  

Ismét aktívak azok a csalók, akik éjfél után, vezetékes telefonon hívják fel idős áldozataikat, hogy bajba jutott unokaként bemutatkozva pénzt csaljanak ki tőlük. A rendőrség mindenkit arra kér, csak rokonnak adjon át pénzt, és ilyen hívások esetében a nevekre, családi adatokra kérdezzenek vissza!

– A telefonálók nem ritkán éjfél után, éjjel 1-2 órakor, sírós hangon, magukat unokának kiadva jelentkeznek, hogy bajba kerültek, pénzre van szükségük, de azért egy barátjuk fog elmenni. Nemrégiben egy idős asszonyt több millió forinttal károsítottak meg ezzel a módszerrel, úgy, hogy az összeg egyik felét készpénzben, a másikat pedig később, a bankból felvéve adta át a csalónak az áldozat – emeli ki dr. Terdik Tamás alezredes, Újpest rendőrkapitánya.

Éppen ezért nyomatékosan felhívja a figyelmet: csak rokonnak, vagy magának az érintettnek adjanak át pénzt, idegeneknek semmiképp sem! Sőt, már a telefonban kérdezzenek vissza a családi adatokra (édesanya neve, születési idők, esetleg valamilyen közeli hozzátartozó neve).

– Még ha jó választ is ad a hívó, akkor is csak neki vagy valamelyik rokonnak adják át a pénzt! – figyelmeztet dr Terdik Tamás. – Sajnos rendszeres, hogy ezzel a módszerrel százezreket csalnak ki idősektől.

Az is gyakori, hogy valamilyen szolgáltató embereként mutatkoznak be a csalók. A rendőrkapitány itt is figyelmeztet: idegeneket semmiképpen se engedjenek be a lakásba. Még akkor sem, ha nyomozónak adják ki magukat.

– Ha valaki szolgáltatóra vagy rendőrségre hivatkozik, a rendőrség telefonszámát vagy a segélyhívót tárcsázva győződjenek meg arról, hogy az illető valóban az általa mondott céllal érkezett-e! Ha valóban az, akinek mondja magát, az azonosítást meg fogja várni, ha pedig ártó szándékkal jött, továbbáll – mutat rá dr. Terdik Tamás.

Egyenruhás rendőrnek természetesen ajtót lehet és kell nyitni. Ők minden esetben igazolják magukat és látogatásuk célját is közlik.

M. Orbán András